Пътищарите си искат 1,5 млрд. лв. от държавата
Конституционният съд обяви за незаконно решението на парламента са плати само 50% от парите
Държавата в лицето на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и възложителя Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) да разплати незабавно своите задължения, възникнали по изпълнени дейности, сертифицирани до момента на издаването на решението на Народното събрание, с което се прие да се плати само 50 на от от дължимото на пътните компании. За това настояват от УС на Българска браншова камара „Пътища“ (ББКП). От организацията коментираха, че приветстват като правилно решението на Конституционния съд от вчера.
Съдиите обявиха за противоконституционно решението на депутатите от април да се изплатят веднага 50 на сто от дължимите суми към пътищарите, а за останалите да се чака, за да се извършат допълнителни проверки, въпреки че дейностите са сертифицирани и одобрени от възложителя – пътната агенция.
„Произнасянето на една от най-важните институции в държавата, политически независим орган, чиято основна цел е да защитава върховенството на Конституцията на Република България, е доказателство за правотата на компаниите от пътно-строителния бранш, които вече повече от година защитават с всички способи законността на извършените дейности по договорите за текущ ремонт и поддържане на Републиканска пътна мрежа“, се казва в становище на ББКП, изпратено до медиите.
Близо 1,5 млрд. лв. в момента дължи АПИ на пътния бранш за извършени качествено и в срок строителни дейности. Ако компаниите не се разберат с институциите и не получат парите, които им се дължат, вероятно ще заведат искове, след като вчерашното решение им позволява това.
Според вече изтеклите договори при забавени плащания от страна на държавата, фирмите трябва да получат лихви в размер на 10 на сто от сумата. Тоест данъкоплатците може да платят допълнителни над 150 млн. лв. заради забавянето на плащанията с над годината. Освен това решението на КС позволява на компаниите да водят дела и за пропуснати ползи за времето, в което пътната агенция не се е издължила към тях.
„Повече от една година Българска браншова камара „Пътища“ информира за колапса в пътно-строителния сектор, който е продиктуван от задълженията на Държавата към бранша и липсата на конкретни срокове и решения.
Управителният съвет на Българска браншова камара „Пътища“ апелира, в най-спешен порядък държавата да се съобрази с решението на Конституционния съд и да пристъпи към уреждане на възникналите проблеми и финансови задължения“, подчертават от ББК „Пътища“.
Източник: Труд