ЕК: България и Румъния са "повече от готови" за присъединяване към Шенген
ЕП също призова в свои резолюции приемането на страната ни да стане възможно най-бързо
България и Румуъния са "повече от готови" за присъединяване към Шенген. Това са заключенията на проучвателната мисия в двете държави, организирана от Европейската комисия, в която участваха и експерти от комисията и от страни членки на ЕС. Говорител на Европейската комисия каза днес, че сега чешкото председателство на Съвета на ЕС ще придвижи въпроса напред.
Позицията на ЕК от 2011 година е, че двете държави са изпълнили всички условия, за да станат част от шенгенското пространство. ЕП също призова в свои резолюции приемането на страната ни да стане възможно най-бързо.
Решението обаче трябва да бъде взето с единодушие от държавите членки, а Нидерландия засега е против приемането на България и Румъния в Шенген. Нидерландският парламент поиска миналата седмица от премиера Марк Рюте да не подкрепя подобно стъпка на европейско ниво. Въпросът за присъединяването на България, Румъния и Хърватия към Шенген се очаква да бъде разгледан в началото на декември, когато е последният съвет по правосъдие и вътрешни работи в рамките на чешкото председателство на Съвета на ЕС.
"От 2011 г. Европейската комисия активно се застъпва за завършването на шенгенското пространство и Европейската комисия смята, че Румъния, България и Хърватия са изпълнили всички необходими условия за присъединяване. Имаше доброволна проучвателна мисия в Румъния и България, която беше организирана и координирана от Европейската комисия с експерти от комисията, но също и от държавите-членки. Тази мисия потвърди, че Румъния и България са “повече от готови” за присъединяване към Шенген. Преобладаващите резултати са положителни и не беше констатиран нито един проблем, който би могъл да оправдае по-нататъшно забавяне. Всички държави-членки признаха огромния напредък на България и Румъния в стриктното прилагането на шенгенските правила. Сега чешкото председателство ще придвижи бързо въпроса напред", каза Анита Хайдер - говорител на ЕК.