Община Бургас пред Флагман.бг: Блокирането на тази улица е самоуправство
"Черноморски бряг" ЕАД е трябвало да отчужди за своя сметка тупиковите улици след продажбата на имотите, категорични са от Община Бургас
Действията на собственика на "Черноморски бряг" ЕАД, който днес блокира достъпа до няколко търговски обекта в индустриалната зона до кв."Акациите" в Бургас, са самоуправство. Това съобщиха за Флагман.бг от Община Бургас.
Както по-рано съобщихме, тази сутрин на локална улица бяха поставени бетонни заграждения, които спират достъпа до автосервиз, пункт за технически прегледи, автомивка и шоурум. Собственикът на улицата е настоял притежателите на имоти в съседните имоти да му плашат наем за ползването на неговата улица. Парадоксът е, че преди 20-ина години самият той им продал имотите, за да направят базите си.
Сега им искал такса "преминаване". По думите на управителя на "Техногаз" Николай Петров само от него са поискани 70 хил.лева за изминалия период и му било предложено да подпише договор и всеки месец да плаща определена сума.
"Считаме, че това е неправомерно, не фигурира по никакъв начин в сделките, които сме сключвали през 2003 година и считаме, че той ни изнудва и измамил при продажбата, защото не е упоменал никъде, че тези улици са негова собственост“, категоричен бе Николай Петров.
Собственик на частна улица в Бургас поиска наем, след като му отказаха я затвори
Eто и изчерпателната позиция на Община Бургас за казуса:
Случаят е дългогодишна сага, в която някой непрекъснато се опитва да въвлече Общината в частно-правен спор. Дружеството „Черноморски бряг“ ЕАД е придобило през 1995 г. по пътя на приватизацията собственост върху имот с площ около 50 дка, от дружество-праводател „Резистори“ ЕООД, с едноличен собственик на капитала Българската държава.
След тази продажба, по искане на приватизатора, в периода 2000 -2002 г., в условия на ЗТСУ и ЗУТ са одобрени поредица от изменения на подробен устройствен план, въз основа на които са обособени самостоятелни парцели за складово-производствени дейности и нови тупикови обслужващи улици за осигуряване на транспортното им обслужване.
По реда и на двата закона в този период разпоредбите гласят, че отчуждаване за новите тупикови улици, служещи за достъп до новообразуваните парцели, е за сметка на собственика на имота, който се разделя, в случая на дружеството - приватизатор.
Дружеството е разпродало новообразуваните имоти, които се обслужват от улиците, с което се е облагодетелствало. Община Бургас многократно е изисквала процедурата по прилагане на плана да бъде завършена, като собственикът прехвърли безвъзмездно площта на тупиковите улици в нейна полза за изграждане на прилежащата техническа инфраструктура. Самият собственик е завел дело с твърдението, че сме съсобственици в улиците. То е обжалвано от Община Бургас.
Съдът приема, че е налице действително проведена приватизация и имотът изцяло е станал собственост на дружеството, а към момента и на така обособената улица, предвидена, за да обслужва имотите Многократно собственикът е предявявал претенции към Общината. Нейното становище винаги е било, че при така разработения план, следва да придобие имота безвъзмездно.
Предвид фактическата обстановка, налице е частно-правен спор между приватизатора и собствениците на продадените от него парцели, относно ангажимента по осигуряване на достъп. Съгласно предвижданията на действащия план, неоснователно преграденият имот представлява улица, която следва да обслужва прилежащите имоти.
Днешните действия са самоуправство, тъй като с тях се препятства не просто достъп до имотите, но и достъпът на противопожарни автомобили до тях. По силата на закона, за противопожарни служат всички пътища и улици, независимо от характера на собствеността им.