След 35-годишна възраст профилактичният преглед на гърдите е задължителен
Всеки четвъртък в медицински център „Света София“ можете да направите консултация с хирург- мамолог
Д-р Петър Петров е специалист хирург- мамолог и онколог в Бургас с над 25 години опит. Извършва диагностика и лечение на онкологични заболявания и има следдипломни квалификации по ехография на млечните жлези, Индивидуално обучение по горна и долна ендоскопия, обучение за лечение при рак на млечната жлеза, стомаха и дебелото черво. Д-р Петър Петров работи в Клиниката по хирургия в университетска болница „Дева Мария“ и преглежда в медицински център „Света София“ всеки четвъртък.
- Д-р Петров, много жени се притесняват от това как протича един преглед при мамолог. Ще повдигнете ли завесата, за да знаят какво ги очаква зад вратите на кабинета?
- Никога не съм успявал да си обясня притеснението от това да отидеш на лекар. Всяка жена трябва да знае, че идвайки на консултация, и двамата- и тя, и мамологът- ще работят в нейна полза и за нейно здраве. Мамологичният профилактичен преглед е част от това общо добро женско здраве и е абсолютно задължителен след определена възраст. По отношение на самия преглед искам да отбележа, че най-подходящият период за неговото провеждане е 7 до 10 дни след края на менструацията. Тогава гърдите са най-спокойни по простата причина, че хормоналната буря, която бушува по време на менструацията, вече е преминала.
Комплексният профилактичен преглед включва разпит от специалиста на жената с няколко ключови въпроса, касаещи възрастта, менструационният цикъл, снемане на анамнеза по отношение на фамилна обремененос т- дали в рода по женска линия има болни от злокачествени заболявания на гърдите. След това се извършва мануален преглед. Един опитен специалист в 80% от случаите може мануално да установи има ли заболяване на гърдата или не. След прегледа се назначават съответните изследвания- ехография и мамография.
- От каква възраст трябва да се започне по-стриктното следене на гърдите и профилактирането им?
- Напоследък възрастта за провеждане на профилактичен преглед рязко се занижи. Когато започнах работа през 1994 година в Онкологията в Стара Загора, възрастта за стартиране на профилактика беше 50 години. После стана 45, 40, а от няколко години е 35. Това означава, че за моята 30 годишна кариера като онкохирург, възрастта се е свалила с 15 години. Болестите на гърдите се подмладяват, ракът се подмладява, затова, дори и без оплаквания, след 35-годишна възраст всяка жена трябва да не забравя веднъж годишно да посещава своя мамолог.
- Нека да успокоим жените, че не всяко заболяване на гърдата е рак...
- О, разбира се. Заболяванията на гърдите са много чести и не са задължително злокачествени. Много е важно да не си поставят сами диагнози, да не четат в интернет без да могат да интерпретират правилно информацията и да не живеят с мисълта, че всяка промяна е онкологично заболяване. Гърдите се влияят от хормоналните промени. Те са прицелен орган на женската ендокринна и по-специално женската ендокринно- полова хормонална система и реагират по определен начин на всяка една хормонална промяна в женския организъм. Момичета, спокойно, не всяка тяхна реакция е рак!
- Тоест жените, които са с проблеми с щитовидната жлеза, е добре да следят и състоянието на гърдите си?
- Да, свързани са нещата между хипофиза, надбъбречна жлеза, яйчници, щитовидна жлеза.
- А могат ли жените сами да се профилактират?
- Не само могат, а е и много важно да се самоизследват. Да опипват гърдите си, да са запознати с тяхната структура на чисто тактилно ниво и ако им направи впечатление, че във времето се е появила някаква разлика, непременно трябва да извършат консултация с мамолог. Напипат ли бучка, да не я изчакват да мине сама!
- Има статистика, че всяка втора жена има кисти в гърдите си. Вярно ли е това?
- Не знам дали е всяка втора, но със сигурност е много често състояние. Така наречените кисти се срещат обикновено при раждали жени, защото епителът, който е произвеждал кърмата, вече не е нужен и организмът го замества със съединителна тъкан. Тази съединителна тъкан, колкото и да е полезна, толкова и пречи на нормалния лимфен и венозен отток на гърдата. Ако самият канал някъде е натиснат от тази фиброза, започва да се разширява и причинява така наречената киста. Кистата се влияе от менструалния цикъл. В предменструалния синдром кистата се надува, а след преминаване на менструацията спада. Добре е кистите да бъдат рентгенологично проследявани чрез ехография или мамография.
Мамологът д-р Петър Петров преглежда всеки четвъртък в медицински център „Света София“ след запазен час на 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com.
През целия октомври в медицинския център тече и програмата за профилактични ехографски изследвания, в която само срещу 16 лева може да бъде направено ехографско изследване на млечни жлези