Най-бедните българи прецакани за пенсия заради измисления базов размер
На по-голямата част не са преизчислени или са им дали жълти стотинки, каза Мика Зайкова
Най-бедните хора не получиха увеличение на пенсиите, т.е. тези, които са с минимална, защото измислиха един базов размер, който е изчистен от всички неща. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ икономистът Мика Зайкова.
„Между 700 и 900 хиляди пенсионери от 2 042 000 получиха увеличение на пенсиите. По-голямата част или не са, или са им дали жълти стотинки“, добави тя.
„Преизчисление на пенсиите имат право тези, на които са за изслужено време и старост, работили са колкото трябва, а също така и на онези, които имат инвалидни пенсии, поради общо заболяване, трудова злополука, военноинвалиди, на вдовиците и вдовците“, уточни икономистът.
Това са пенсии, отпуснати до 31 декември 2021 г., добави водещият Златимир Йочев.
Зайкова обясни, че изчисляването на базовия размер става с действително отработеният трудов стаж, с парите, които и получаваш и с това какво е съотношението със средния осигурителен доход.
„Минималната пенсия е 467 лева и хората си остават с тези пари. Средното увеличение е 124 лева. Едни са получили стотинки, а други по над 200 лева. С тези 4,10 лева, които пенсионерът ще получава повече дневно, какво да си купи“, попита тя.
„Минималната пенсия я увеличиха с 37 лева (от 1 юли), припомня тя. Това значи с 1,24 лева на ден. Най-високите бяха повишени с 4 лева, а определянето на базовия размер става като се изчисти пенсията от всички добавки и от това, което ти е подарила държавата. Това е средният осигурителен доход за годината на пенсиониране, умножен по индивидуалният коефициент и цялата какафония е в него“, коментира бившата депутатка.
Има ли жив човек, който може да го сметне това, възкликна водещият.
Има, но може с програма, отговори тя.
„Индивидуалният коефициент представлява съотношение на личният ти осигурителен доход, който си внасял, разделен на средния осигурителен доход за съответния месец и за всички, през които си работил. Смята се за всеки месец, събира се и се разделя на отработеното време. Получава се личен коефициент“, уточни Зайкова.
„За хората със старите пенсии преди 2007 г. застопориха средния осигурителен доход на 398,17 лева. Той се умножава с индивидуалния коефициент и с число, което се променя през годините. През 2009 г. то бе 1, от 2016 – 1,02, а от 2020-1,2“, каза още тя.
В момента данъци и осигуровки върху реалния доход се плащат само за държавните служители.
Няма как да се променят нещата, докато 3милиона дето не плащат се надяват, че ще има промяна ако 100 000, които реално плащат щели тепърва да почнат да плащат.
Гений № 18 май си мисли, че този коефициент е природна даденост. Бабето докато председателстваше парламента можеше да внесе най-малкото законопроект, а не сега да се прави на маймуна по медиите.
Ето тук е актуалната формула:
https://trudipravo.bg/index.php/znanie-za-vas/1083-formuli-za-izchislyavane-na-pensii#04
Вдяваш ли?..
И откъде ги взе тези формули?..
2016 година 1000лв Х 1,02 = 1020
2021 година 1000лв Х 1,2 = 1200
Вдяваш ли.
Приятел, този коефициент е еднакъв както за 'Най-бедните', така и за внасялите повече осигуровки.
Капиш?..
измамници.
Разликата между икономист и полит-икономист е, че според политикономиста бунаците се осигуряват на реален доход 40 години, тарикатите се осигуряват на минимален 15 години, ама накрая всички трябва да получават еднаква пенсия.
Няма смисъл при сегашните правила,да се осигуряваш повече от 15 години.Вземаш за тях 396 лева,а останалите години с парите купуваш недвижим имот,на който цената след години ще ти донесе приличен доход за добър живот.
Като са извратени правилата на играта и ти трябва да си извратени.
"Отнема се от ГЕРБ и си става държавна!" - а питахте ли Брюксел, зали това са европейските практики? Комунизма свърши - из6ийте си го от главите - нищо държавно няма да има. Сами гласувате за нова, нали?!
"Защо???" -защото комунизма свърши и така е при евроинтеграцията.