Ако ви трябва дом - купувайте сега, ако имате пари в повече - инвестирайте в място за живеене
Никой не може да прогнозира дали цените на недвижимостите ще паднат или ще се задържат на днешните нива, защото ситуацията днес няма нищо общо с кризата отпреди 12 години
Елена Параскова представлява брокерската компания за недвижими имоти „iBrokers” в Бургас. Познава пазара и има дългогодишен опит в сферата на покупко-продажбите, наемите и тенденциите. Разговаряме с нея за състоянието на имотния пазар в Бургаска област, дали частичната мобилизация в Русия е повлияла върху търсенето и нормално ли е в центъра на морския град новите имоти, при това на зелено, да са на цени от над 2000 евро за кв.м.
- Г-жо Параскова, напоследък се създаде психоза, че голяма част от руските граждани, които се стремят да избегнат частичната мобилизация, ще направят всичко възможно да напуснат границите на Русия и някои ще се ориентират към България, освен да се ползват досегашните имоти тук, ще започне бърз процес на покупка и наемане на още имоти. Има ли такъв процес наистина? И каква е аналогията с украинските граждани, които се интересуват от подобни сделки?
- В последните 2 седмици няма ръст в интереса за наемане на имоти от страна на руски граждани. По-скоро в страната влизат хора, които вече имат закупени такива, но те не променят картината. Не се отчита завишен интерес към покупки. Може би в следващите дни, ако има ръст на броя руски граждани, които влизат в страната, такава тенденция може да се заформи, но към момента няма такава. Украинските глаждани продължавата да влизат в България, но е много по-слаб интересът към имоти, околкото между март и май 2022 г. Много от украинските семейства са се насочили към курортите Равда, Несебър, Слънчев бряг и подобни., защото след края на летния сезон там има много свободни жилища, изгодно, които те могат да наемат в рамките на до 6 месеца, докато в Бургас това е невъзможно.
Запазва се тенденцията в цените, която бе през март и април 2022 г. В Слънчев бряг е трудно да се отговори на това какви са цените на наемите, защото много зависи от това дали става въпрос за апартамент в комплекс – целогодишен или апартхотел. Има много променливи условия. Те търсят известни удобства, като козметици, фризьори, ресторанти. Търсят услуги в близост до местата, където искат да живеят.
- За Бургас и региона все пак можем ли да посочим някакви примерни цени?
- Извън Бургас не се ангажирам давам цени, но тук нивата за наемите стигнаха вече до 450 лв. за двустаен апартамент. Става въпрос за средна цена, при това. Има и свободни квартири. Голяма част от наемодателите обаче предпочитат българи за наематели, защото те са с дългосрочни договори, докато украинските граждани търсят краткосрочни сделки – до 6-10 месеца. Те не се ангажират с наеми до 1 година. Това създава неудобство за наемодателя, не само риск.
- Има ли спад в цените на жилищата за продажба, например в Бургас и може ли да се направи разлика между ново и старо строителство? Цените на някои строителни материали почнаха да падат, на горивата също?
- Търсене винаги има, има и сега, предлагането също не е крайно ограничено. Има достатъчно имоти на пазара, просто не са с такива обеми, каквито бяха преди примерно 2 години. Няма спад на цените на жилища. Никой не може и да предвиди каква ще е тенденцията – дали ще има спад в бъдеще, защото много фактори влияят на нашия пазар. В зависимост от това какво ще се случва в следващите месеци, можем да очакваме както ръст, така и спад в цените.
- Ситуацията сега може ли да се сравни с тази през 2010-2011 г., когато започна постепенното стабилизиране на пазара на недвижими имоти и видяхме наистина спад в цените на жилищата през следващите няколко години напред?
- Не мисля. А и не бих се ангажирала с крайно мнение да кажа, че цените ще падат. Ние сме в различна ситуация от тази през 2010-2011 г. Различни фактори я породиха. А и сега има много неизвестни, които не могат да се контролират и прогнозират.
- Да вземем следната хипотеза – ако човек има достатъчно спестени средства, но не се нуждае от дом, разумно ли е сега да ги инвестира в недвижим имот? Или да изчака?
- Всяка инвестиция в недвижим имот е правилна във всеки един момент.
- А бихте ли посъветвала нуждаещите се от дом да изчакат да се поуспокои пазара?
- Който се нужда от дом, трябва да го купи тогава, когато има наистина нужда от него. Това е принципът.
- Много хора се притесняват от вдигане на лихвите по ипотечните кредити в банките. Има ли основание за такова притеснение и да теглим ли жилищен кредит или не?
- Банките ни уверяват, при всяка сделка от последните месеци, че промяната на лихвените проценти няма да бъде рязка и няма да повлияе сериозно върху месечните вноски. Това обаче не е официално обещано и никой не може да бъде сигурен какво точно ще се случи.
- Докъде стигна цената за кв.м в суперцентъра на Бургас?
- Проектите, които се продават сега от новото строителство, надвишават 2000 евро на кв.м.
- Реалистична цена ли е това. Видях на зелено цена от 2 250 евро за кв.м в строяща се сграда зад паметника "Альоша", на ул."Гурко" е същото положение?
- Щом има купувачи на тази цена, тя е реалистична.
- Доколко е вярно, че едно паркомясто вече достигна до 30 000 евро при такива сделки?
- Да, има такива сделки. Зависи в каква сграда е паркомястото и в кой район.Около Морската градина и в ЦГЧ има такива продажби. Предлагат се паркоместа и на по-висока цена.
- Това значи ли, че в България има хора, които разполагат с много пари?
- Това значи, че в България действително има хора, които се нуждаят от място за паркиране.
- А има ли достатъчно жилища от високия клас в суперцентъра и широкия център? Има едно усещане, че не се строи достатъчно и има недостиг на ново строителство.
- Ново строителство има достатъчно и то не е концентрирано само в центъра на града. Има много нови проекти, някои от тях са с разрешителни, но не са стартирали. Центърът на Бургас е достатъчно застроен и той не позволява толкова много нови сгради. Няма достатъчно свободни терени, които да бъдат застроени. В един момент няма да има накъде повече да се строи. Затова новите сгради ще се появяват там, където има възможност да се появят. И това влияе върху цената – че няма много ново строителство в ЦГЧ.
- Забелязвате ли нещо специфично на пазара за есенно-зимния период? Имаше ли застой през лятото?
- Лятото винаги е по-слабо като интерес, защото е период на отпуски и забавление. Сега интересът от страна на купувачи и продавачи е завишен.
- Какво се търси най-вече като недвижими имоти?
- Апартаменти категорично. Активното търсене е там и то за двустайни до 80-90 квадрата. Преобладава новото строителство, младите хора го предпочитат. Търсят се още и бюджетните апартаменти в панелните блокове – основно двустайни също.
- А в какво си струва всъщност да се инвестира – в земя, апартамент, в къща, в гараж?
- Винаги инвестицията трябва да е свързана с имот, в който може да се живее. Защото там имаме и възможността за отдаване под наем.
Преди време след разходка, харесах си къща, свързах се със собственика, документи през адвокатската кантора- много по- евтино, сигурно, без излишни нерви, най- малко пък плащания на посредници, че за какво са ми посредници?!
Сигурност дават само специализирани юридически кантори, които проверяват имота от до и участват в съставянето на нотариалния акт срещу в пъти по-скромна сума. Просто няма нужда от брокер.
В София е така, в Бургас - нямам идея дали изобщо има такива кантори и колко вземат.
В Бургас принципно даже доматите и краставиците на пазара са по-скъпи от софийските. Затова пък официалните заплати са в пъти по-ниски. Да не говорим за цената на питейната водата! На какво отгоре - вий си знайте.