Държавата загърби Бургас, време е това да се промени!
Мислят си, че наказват ГЕРБ, но всъщост наказват стотици хиляди граждани, трябва да сложим край на политическата омраза
Румен Ангелов е роден в Бургас. Завършил е Гимназията за романски езици „Георги Стойков Раковски” с френски език, след което заминава да учи висше образование в Лондон, откъдето придобива бакалавърска степен по финансова икономика от университета в Кингстън. Продължава образованието си с магистърска степен със специалност „Банкиране и финанси” в университета „Куин Мери” в Лондон и се завръща в България.
Става редовен докторант в катедра „Финансов контрол” в УННС, а паралелно e избран за общински съветник в мандат 2015-2019 г. от групата на ГЕРБ. Член е на Комисията по бюджет и финанси, както и на тази по младежта и спорта.
През 2019 г. защитава своята докторска степен и става преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси, където вече 4-а година е лектор по международни финанси, инвестиции, банкиране, кръгова икономика. Разработва и нови дисциплини, които стават все по-интересни с прогреса по т.нар. „Зелена сделка”. Над 10 години е професионален състезател по лека атлетика към спортен клуб "Европул", чийто президент е баща му Румен Ангелов-старши.
- Г-н Ангелов, какво ви накара да се върнете отново политиката, да се впуснете в надпреварата за Народното събрание? Вие бяхте един от успешните съветници в мандат 2015-2019 г.
- Надявам се да съм бил оценен като такъв и да съм оправдал очакванията на хората. В надпреварата се впускам, защото смятам, че България има нужда от млади и образовани хора, които милеят за родината си – такива, които се развиват тук и имат какво да дадат. А не както почна да се тиражира от т.нар. „партии на промяната”, че тук няма млади хора, които да работят за държавата. Поне аз останах с впечатление, че се спуснаха от някъде едни хора и един вид те са панацеята за управлението на България. Мисля, че ПП ГЕРБ има млади и подготвени кадри, както и хора с огромен опит. В този смисъл ние можем да дадем най-добрата формула – съчетание между млади и образовани, но и хора с много богат опит. Тази комбинация в момента е изключително нужна в тези тежки времена, за да се стабилизираме – както от тези непредвидими обстоятелства, така и от лошото управление, което виждаме в последната една година и което доведе държавата до това състояние.
- Вие като финансист не се ли притеснявате от хаотичното управление на бюджета от страна на т.нар. „промяна”? Как, според вас, те се справиха с финансите?
- Ще констатирам факти и няма да влизам в политическа дискусия, защото т.нар. „партии на промяната” се опитват да ни обяснят, че едва ли не са закрепили държавата, че са направили по-добра събираемост на данъците. Опитват се да създадат лъжливото усещане, че българите живеят по-добре сега, отколкото преди. Това, което е видно от данни на Националния статистически институт, е че кредитирането в България се увеличава. Увеличават се все повече кредитите от фирми и то в частта за оборотни средства, което е ярък знак, че бизнесът у нас в момента среща трудности да покрива своите разходи от постоянното увеличение на цените. Вижда се ръст на потребителските кредити, което е пряк знак, че голяма част от хората са обеднели и теглят кредити, за да покрият разходите на домакинствата си. От другата страна виждаме, че Европейската централна банка и респективно в България, се вдигат лихвените проценти, което е мярка, целяща укротяването на инфлацията, но и спирането на това кредитиране, което в криза я поддържа.
Други факти: В момента виждаме, че критериите на Маастрихт, които са за влизането ни в Еврозоната, не се изпълняват. Виждаме инфлация над средната за ЕС, над нивото на трите най-големи икономики в Еврозоната. Това ни тласка назад от тази цел, за която е работено години наред. През 2021 г. Европейската комисия ясно каза, че България влиза в процедура за свръхдефицит. Виждаме още, че нашият добър кредитен рейтинг и ниското ниво на държавен дълг се използва за финансиране на неработещи антикризисни мерки и това постоянно кредитиране тласка допълнително инфлацията в държавата. Това е една от причините, заради които виждаме чудовищните цени в последните месеци. Лошо впечатление ми направи през декември 2021 г. изхарчването на 9 млрд. лв. нерегламентирано. Не можах да разбера и да видя за какво се изхарчиха тези пари от правителството на „Промяната”. Те по никакъв начин не успяха да убедят народните представители за какво отидоха средствата. Само в уведомителен режим по медиите говореха с половин уста. Имаше една сметка за капиталови разходи на сайта на Министерството на финансите, което за мен е несериозно и е в разрез с нормалните процедури и реда в държавата.
- Мотото ви е „По-силни от хаоса”. Може ли ГЕРБ да въведе наистина ред в хаоса, за който говорите и има ли надежда за излизането от ситуацията?
- Когато по един проблем се работи и то от качествени и компетентни хора, за него винаги ще се намери разумно решение. А ПП ГЕРБ и в тези избори Коалиция „ГЕРБ-СДС”, имат нужния опит и подготвени кадри, и се ползва с огромно уважение от партньорите ни в ЕС, че можем да се справим с трудни ситуации. Тоест надежда има след 2 октомври.
- Какви ще бъдат вашите лични цели, ако станете депутат?
- Ще работя за всички каузи и проекти, които ще бъдат полезни за Бургаска област. Моя лична кауза, като преподавател и академичен човек, е развитието на образованието тук във всичките му аспекти – не само във висшето. Считам, че образованието е основата, върху която всички ние трябва да стъпим и то е пряко свързано с развитието на икономиката в града и региона. Така ще се задържат и младите хора тук.
- Факт е, че екипът на кмета Димитър Николов направи много именно в това отношение в последните години. Имате ли някакви конкретни идеи и цели, които бихте искали да реализирате като депутат, които да подпомогнат и надграждат направеното дотук?
- Ще започна с належащите за град Бургас проблеми. Напоследък в обществеността стана явен един много голям такъв – в ОУ „Христо Ботев” в кв. Сарафово. Мисля, че е функция на държавата да изгражда училища и да се грижи за образованието на децата в България. Тук, в последната 1 година, виждаме едно пълно загърбване на това от страна на държавата. Има съществена опасност, ако не се действа и не се отпуснат пари, в кв. Сарафово, където в последните години все повече млади семейства решават да имат деца и училището е пренаселено – разбрах, че столовата е превърната в класна стая, децата да не могат да получат образованието си. Не мога да кажа със сигурност, но за първи път виждам Община да се налага да тегли кредити и чрез дарителски сметки да изгражда училища. Това е прецедент, според мен.
Доколкото съм запознат, Бургас има все повече млади семейства с деца. Въпреки че в кв. Сарафово това е най-належащият проблем, такива има и в други училища. Това, според мен, трябва да е най-важно за Бургас и то да бъде надпартийно – да има нови училища. Има и други проекти по отношение на образователната инфраструктура, за които знам. Един такъв е за пристройка на ОУ „Васил Априлов”, където също има голям наплив и там също се срещат проблеми с намирането на място в паралелките. Друг проект е за изграждането на нов корпус на ППМГ „Акад. Никола Обрешков” и на ГРЕ „Г.С.Раковски”, където също има нужда от допълнителни класни стаи. Това са много големи гимназии и там трябва да има повече пространство, за да се мине на едносменен режим. Има изготвени технически проекти, но в последната година финансиране няма. Изпращани са от Общината искания, били са аргументирани точно защо и как, но отговор няма.
- Това загърбване на Бургас от страна на държавата само в сферата на образованието ли е или има и други проекти, които са спирани?
- Държавата загърби град Бургас, както и областта и то особено в частта, където кметовете и общините са на ПП ГЕРБ. Всичко това е като едно наказание за общинската администрация и кмета, когато са от ГЕРБ. Но истината е, че тази цена не се плаща от общинската администрация, а от гражданите. Време е това да се промени и да сложим край на политическата омраза.
За да подкрепите Румен Ангелов, гласувайте с преференция 106 в листата на ГЕРБ-СДС