Тревожна прогноза за зимата, икономисти заговориха за страшен удар върху джоба
Нямало да има шоково поскъпване, но цените на хранителните продукти ще продължат да растат
Пържолата, която сега е три пъти по-евтина от кашкавала, ще поскъпне, но освен нея ще се вдигне и цената на салатата. Очаква се и ръст в стойността на млечните продукти. Това прогнозираха икономисти.
Прогнозата ми е млякото да поскъпне с още 30%, каза пред Нова телевизия Божидар Иванов от Центъра за икономически анализи на селското стопанство.
Според експертите идва краят на евтините пържоли.
„Много голямото предлагане в Европа води до намаляване на стадата. Като е по-малко предлагането, може да видим и съвсем други цени. Това не е хубава вест за потребителите“, коментира Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Не само пържолата, но и салатата ще е по-скъпа, тъй като с намаляването на градусите, производството се измести към оранжериите, а там най-бързо се усеща ударът на скъпите газ и ток.
Разликата в цените ще са още по-сериозни през зимата, предупреждават експерти, които следят пазара.
Няма да има шоково поскъпване, но равнищата на цените ще са по-високи, добавя Иванов.
Репортерът на Нова телевизия Георги Георгиев пък разкри, че има ново поскъпване при основни хранителни продукти през последните дни. Производители и преработватели на храни предупредиха за нов ръст в цените на щанда заради поскъпването на енергията, суровините и работните заплати.
Само за година потребителката кошница, в която влизат 27 продукта, е поскъпнала на едро средно с 24% - от 78 на 97 лв. Към средата на септември най-сериозен за последната година е ръстът на щанда при захарта, сиренето, кашкавала, олиото, яйцата и пилешкото. При плодовете и зеленчуците поскъпване има при картофите, пипера, доматите и лука. На щанда на дребно – ръстът е още по-голям.
„Ръстът на цените е огромен. Кашкавалът стига 30 лева на килограм“, каза пък Мария Сергиева. Тя пресмята, че през миналата година е купувала два пъти повече продукти за средствата, които сега отделя за храна.
Захар, брашно и олио за един месец вземах за 15 лева, а сега – за 34, добавя жената.
На едро хранителните продукти са поскъпнали с 24 % спрямо миналата година, отчитат от Комисията по стоковите борси и тържищата.
На щанда обаче при покупките на дребно ръстът е още по-голям, показва проверка в търговската мрежа. След задържане на цените през летните месеци потребителите отново усещат ръст в цените. Най-голям ръст откриваме при птичите продукти. Яйцето вече минава 50 стотинки, а прогнозата е за ново поскъпване.
Всеки един от разходите в птицефермите върви нагоре през последната година, отчитат от сектора.
Поскъпват фуражите, електроенергията, опаковките, които използваме, жалва се д-р Петя Петкова от Съюза на птицевъдите.
„Трябва да гарантираме оптимален топлинен режим в сградите. През зимата ще е много по-висок ръста. Разходите са се повишили с 1/3 за година. Голяма част от фирмите вече са на ръба“, добавя тя.
За година яйцата са поскъпнали с рекордните 48%. Същият е ръстът и на пилешкото.
На въпроса дали е възможно яйцата да станат златни, д-р Петкова отговори, че не би могла да го изключи, но се надява да не се стигне до това.
„Едва ли е възможно яйцата да станат над 50 стотинки. При този конкурентен пазар не може, защото ще дойдат от други страни. Дори солидарно трябва да платим някоя стотинка повече, но да съхраним бранша“, заяви Владимир Иванов.
Той призова потребителите да търсят да закупят българско пилешко месо.
„Търсенето определя цената. Ако кашкавалът спре да се купува за 30 лева, цените ще спаднат, но засега не виждам как може да се случи това“, каза пък млекопреработвателят Никодим Войнов.
След поскъпването на фуражите тръгна нагоре и цената на суровото мляко, обясняват животновъдите и обясняват за недостиг на суровина за производството на сирене и кашкавал.
Всички разходи за производството на сирене и кашкавал са се вдигнали поне 2-3 пъти за последната година, пресмята Войнов. Затова и скокът в цените бил неизбежен.
„Миналата година изкупувах млякото за 65 стотинки, а сега по 1,20 лева. Токът е с 300% поскъпнал. Значи тази цена на кашкавалът, която е с 60% отгоре, има още да расте“, каза още той.
Сергиева и миналата година купувала "пари" за "средства".
То ние за тия килограми трябва да сме високи по 4м.
"-Докторе, за моите килограми, колко трябва да съм висока?
- Около 4 м.
- Казвам им аз, че съм ниска, те - не, дебела си."
През Луконовата и Виденовата зима нито имаше пандемия, нито война, ама удара по джоба беше страшен. Същото стана през Радево-Яневата зима, когато цените се удвоиха. Тъй че нищо изненадващо за Гълъбово-Радевата зима.
т.е. цената може да падне, понеже е надута спекулативно, ама понеже има търсене - няма да падне. Гиди мошениците ниедни!