Надпреварата за Луната продължава, този път между Китай и САЩ
Големите играчи разработват мисии, които целят изпращането на човек до спътника ни до 2025 г.
Първата мисия до естествения сателит на Земята – Луната, трябваше да стартира в началото на тази седмица. Заради проблеми с двигателите обаче „Артемис 1“ бе забавена с 7 дни и се очаква следобед утре ракетата да бъде изстреляна от Кейп Канаваръл и да полети към Луната, намираща се на над 380 000 километра от нас (Обновена информация: Мисията се отложи за втори път, бел.а. към 21:30 ч.). Тази мисия е първата от почти точно 50 години насам, която си е поставила за цел спътника ни, а крайната задача е до 2025 г. НАСА и САЩ отново да пратят човек там.
С това обаче се дава началото на втора надпревара за Луната – този път не между САЩ и СССР, а между Щатите и Китай. Този път целта не е просто разходки на астронавти – крайната задача е да се установи постоянна база на спътника ни, която да започне да работи по направление използването на ценните ресурси, които Луната предлага. Разликата между 60-те и 70-те години на миналия век и сега е голяма и по друга причина – в състезанието, освен главните участници САЩ и Китай, този път ще се включат някои от по-малките играчи като Индия, Европейския съюз и дори Южна Корея. А който пръв постигне целите си, определено ще спечели много.
През 2013 китайската проба „Чанг И 3“ успешно кацна от „тъмната“ страна на Луната. Израел имаше два неуспешни опита през 2019 г., а Индия – един през юли същата година. В състезанието ще се включат не само държави, а и частни компании. Американската Astrobiotic Technology and Intuitive Machines планира да кацне със свои роувъри на лунната повърхност до края на година или в началото на 2023 г. Програмата ѝ е част от идеята на НАСА за комерсиализиране на полетите до Луната. Японската компания iSpace също смята да кацне там по-късно тази година.
Въпреки войната в Украйна и недоволството на световните лидери към Путин, Русия смята да изпрати първата си мисия с хора до естествения ни сателит до 2029. Първата тестова мисия ще е след около 2 години. Космическите агенции на Япония и Индия също ще кацнат там до 2023 г. Турция планира подобна мисия през същата година, но там не се касае за кацане, а по-скоро за удар в повърхността на спътника.
Какво точно предизвиква интересът на всички тези държави и корпорации към Луната след повече от 50 години мълчание не е известно. Знае се обаче, че повърхността на сателита ни е богата на Хелий 3 – изотоп на хелия, който има приложения в енергетика. Също така Луната е богата на метали, като алуминий. От друга страна има и юридически проблем, тъй като към момента спътникът на Земята е ничия земя. Първата държава, установила се трайно там, е възможно да има претенции за собственост в близкото бъдеще. А в приложенията на това да има база на Луната се включват несъмнено и военните цели.
Графика: Statista
Страхотни снимки. Телефона ми прави по качествени снимки.
Веднага се познава, че са от обратната страна на Луната, защото от тази страна на Луната небето е различно.
А небето е уникално. Черно като в г_з.
Мин година руснаците изпратиха на МКС руски режисьор-опиратор и артистка Юлия Пересилд за да снимат сцени за игрален филм там. Още не е излязъл по екраните.
Руските тв се скъсаха да дават кадри от там. Разрошената актриса. С главата надолу. Летящи сферични капки течност.
И въпреки професионалната техника непоказаха НИТО ЕДИН КАДЪР НА ЗВЕЗДНОТО НЕБЕ !!
Отлетял си до там след месеци и месеци подготовка. Имаш всякаква снимачна апаратура и не щракнеш как изглежда небето в Космоса ?!
Тази егоцентрична актриса едно селфи на фона на звездите не си направи.
Но това си е конспирация в чист вид.
Слагам си маската на устата и влизам в аптека.
А всеки който иска да ги види значи е .. русофил, путинист и комунист !
За твое сведение, руското и китайско мълчание след "Аполо" си има цена.
- Китай имества Тайван в ООН и става официалният Китай.
- А СССР и САЩ започват епохата на разведряване през '70те. Технологии от Запада към СССР. Заеми и кредити за СССР. Научни работници от Изтока отиват на Запад. И т.н.
Естествено че е случайно съвпадение.
Чиста конспирация.
Руски не знам и никога не съм чел или гледал нещо на руски. Даже не ме интересува че има много съвместни проекти през 90-те години в които довчерашните врагове от КГБ и ЦРУ с имената и длъжностите си, разказват за играта и надхитрянето от двете страни на "желязната завеса"! СССР и САЩ, чрез своите официални лица и профвсионалистите в съответната област, никога, не са отричали постиженията на отсрещната страна,а са ги оповестявали и обявявали поредната цел и догонване.
Пиша се "тъпак", защото, това е природнозаложеното ми състояние и същност!
Този, заради Рашклозета, майка си ще пребие.
Но пък ще гледаме пъстрите снимки на поредният многамилиарден телескоп снимащ извън човешкото възприятие.
Колко сте виждали снимки на змездото небе снимано от Луната или от Международната космическа станция.
Не се публикуват никога, никъде такива.
Както и случайно Мъск и Безос "пропуснаха" да сложат поне една камера на ракетите си за да ни покажат в реално време как изглежда Земята от космоса. Забравани !
"Сатурн 5" е ракетата на САЩ която уж е отвела хора на Луната и то многократно.
Петдесет години по-късно вместо да използват вече уж доказата и изпробвана технология САЩ се хвърлят да правят изцяло нова ракета.
Вместо да доусъвършенстват скафандрите който са предпазвали живота на амер. астронавти от радиация преди 50год сега изпращат манекени накичени с датчици за да изследват влиянието на радиацията.
Бог да прости Кубрик !
Един човек, една камера, едно студио и толкова вълнения в кошарата на овцете !
Македонците откога са я открили и освободили от чуждо присъствие китайците едва ли още са се зараждали като нация!
Ама четете я таз история!!!
Тя вече не успя да излети (преди няколко часа). И няма как да полети и утре.