Квантовите компютри могат да се окажат по-важни от ядрените оръжия
Експерти вече сравняват разработката на този вид процесори с проекта „Манхатън”, основни конкуренти са САЩ и Китай
Квантовите компютри, които вече се произвеждат, но още са в зародиш, най-вероятно ще се окажат много по-важни за световния мир отколкото ядрените оръжия. Технологията все още се разработва, но приложенията ѝ в дигиталната ера са такива, че не бива да бъдат подценявани. Машина, работеща по необичайния начин, където вместо битове, използва кюбитове (Qbit), на теория е способна в рамките на секунди или минути да разбие най-сложно криптираните кодове, които към настоящето не могат да бъдат пробити от стандартните компютри с милиони години.
Така се очертава, че създаването на напълно функциониращ квантов компютър съвсем скоро може да се окаже в центъра на нова „надпревара по въоръжаването” – такава, каквато светът не е виждал от Студената война насам. И в този смисъл Китай вече са готови. Тяхната компания „Байду” вече е започнала производството на чипове, които работят с до 10 кюбита и цели много бързо да навакса срещу вече разработените от американските гиганти IBM и Google подобни чипове, които сега работят с до 60 кюбита.
Квантовият бит, или Qbit, е най-простата единица за съхранение на информация в квантовите компютри. Докато традиционните изчислителни машини използват битове, които имат две състояния – включено (1) или изключено (0), квантовите битове въвеждат трето такова, което е... хем включено, хем изключено. Физичният феномен се нарича квантова суперпозиция и е добре изучен от модерните физици, до такава степен, че доскоро чисто теоритичното му съществуване вече се прилага на практика.
Съществуването на това трето състояние на информацията в квантовите компютри реално ще им позволи да обработват информацията със скорост, абсолютно непостижима за дори най-мощните традиционни суперкомпютри.
И точно затова както правителства, така и компании са устремени към възможно най-бързото разработване на възможно най-сложната такава машина. „Квантовият компютър, който китайците разработват, работи с едва 10 кюбита, което е малко число. Този на Google работи с 60, а този на IBM – с 70. Това обаче не значи, че трябва да си мислим, че сме спечелили войната. Защото китайците могат много бързо да наваксат”, казва Артър Хърман от консервативния мозъчен тръст Хъдсън Инститют.
Той е категоричен, че пробив в научните открития, какъвто е наблюдаван многократно в историята, технологията, независимо от кого се произвежда, ще се развие скорострелно. А това би следвало да е притеснително за всичко по света, защото тя е способна да разбие най-сериозните шифри и криптирани съобщения – тези, които се използват както в банковите системи, така и в съхранението на класифициран информация и патенти по цял свят. В този смисъл аналогията с ядрените оръжия е актуална.
„Квантов компютър, който работи с 10 000 или повече кюбита ще е наличен най-вероятно до 2030 г. Това ще е най-върховното оръжие за водене на кибервойна и ще наложи изцяло да преосмислим съществуващата парадигма по отношение на сигурността в интернет”, казва още Хърман, които директно сравнява потенциала на квантовите компютри и разработването им с проекта „Манхатън”, отговорен за разработката на ядрените оръжия през 40-те години на миналия век.