БСП ще се бори за трима депутати от Бургаска област, готови сме за изборите
За краткото време, в което бяхме във властта сега, успяхме да постигнем това, което не успяхме в 44-ото НС с 80 депутати, каза кандидатът за депутат от БСП Тодор Байчев
Тодор Байчев е член на БСП от 2006 г. Той е на 49 години, семеен, с две деца. Има висше юридическо образование. Отдал е целия си смислен живот на Столетницата. Никога не е членувал в друга политическа партия, организация или движение. Бил е народен представител три мандата и кандидат за кмет на община Карнобат два пъти.
-Г-н Байчев, през годините преминахте през многобройни сериозни лични катаклизми в БСП. Неведнъж имахте причина да загърбите партията или да се присъедините към някое от вътрешните й крила. Защо не го направихте? Как успявате през годините да преодолеете и обидата, и горчилката, през която преминахте?
-Аз съм човек, който е възпитаван праволинейно да вярва както в истината, така и в десете божи заповеди, колкото и иронично да звучи това в този момент. Не съм свикнал да променям възгледи или ценности, въз основа на това, че някой не ме е подкрепил или някой ме е излъгал, или подвел по някакъв начин. Мисля, че всеки един от нас трябва да се бори за тези ценности, в които вярва. В БСП аз открих партия, която се бори за равенство между хората, за повишаване на доходите, за по-добър живот не само в икономически, но и в социален и културен план. Все пак животът не е само храната на масата и парите в джоба. Най-трудно е да се намери храна за душата.
-Вие твърдо ли оставате в "частта" на БСП, която успя, на този етап, да опази около себе си Корнелия Нинова? Партията се намира в тежко организационно положение, с растяща вътрешна съпротива около Кирил Добрев.
-Партията действително е в тежко положение, но не смятам, че трябва да генерализираме с имената на Корнелия Нинова, Кирил Добрев или някой друг. Мисля, че трябва да оставаме около хората, които защитават ценностите на БСП.
-БСП в Бургаска област е първата политическа сила, която реално, открито, навреме и ясно подреди листата си за предстоящите на 2 октомври избори. Това значи ли, че наистина сте готови за вота? Какви изводи да си направи избирателят от това?
-Готови сме за изборите. Имаме ясна програма и сме партия, която разполага с подготвените кадри, които са необходими. Отделно с това ние следваме всичко това, което сме заявили на избирателите си и мисля, че през тези последните 7 месеца, макар и частично, успяхме да защитим интересите на българския народ. Започнахме с повишаването на доходите на пенсионерите, повишихме средствата за майчинство, имахме сполучливи попадения в социалната сфера. Бях народен представител в 44-ото Народно събрание, когато бяхме 80 човека група, но не успяхме да договорим такива социални блага, каквито успяхме да постигнем сега.
-Вие се оформяте като водеща фигура на БСП в Бургаска област, не оспорваме качествата на Петър Кънев, но той е гражданска квота в листата, и в този ред на мисли, не сте ли огорчен, че за пореден път отстъпвате второто място на член от БСП-Бургас, само защото сте член на БСП-Карнобат, а не на общинската структура на Бургас?
-Не се чувствам обиден, защото вярвам, че хората в крайна сметка ще вземат правилното решение. Всеки гласоподавател има правото да изрази своето мнение чрез гласуване с преференция. Подредбата на листата се извършва от Областният съвет, който е колективен орган. След като той е преценил, че е по-правилно аз да съм на третото място, мисля, че не трябва да се отдаваме на емоциите, а напротив. Когато повече хора разсъждават по дадена тема, взимат по-правилното решение.
-За колко депутати ще се бори БСП в Бургаска област?
-Категорично за трима. Има промяна в нагласата на хората. Ние трябва да се възползваме от това, което се случва в момента. Като започнем от лошото организационно състояние на ИТН, които по един или друг начин, с патриотично говорене, успяха да вземат част от нашите избиратели. Други гласуваха за ПП чисто и просто по психологически причини, защото една голяма част от българите искат да вървят заедно с победителя и гласуваха за тях точно заради това. Сега имаме какво да си върнем и спокойно можем да извоюваме три места. Лично аз смятам, че доста партии няма да успеят да преминат 4-процентовата бариера, което допълнително ще налее гласове към нас поради преразпределението на гласовете.
-Преди управлението на Симеон Сакскобургготски в България все пак имаше двуполюсен политически модел, който след това бе разбит. Има ли как да се върнем към подобен модел – ляво и дясно, както беше по времето на „голямото противопоставяне” между БСП и СДС?
-Според мен това е нормалното състояние на всичко – не само в политическия живот. Както има бяло, така и има черно. Сивият цвят съществува, но той е нюанс. В този смисъл големите политически сили винаги ще останат леви и десни.