Табелите на български език в Одрин предизвикаха страшен скандал
Кметът Реджеп Гюркан е възмутен, че в тях не присъства нито една турска дума, иска въвеждане на регламент
Табелите на български език предизвикаха скандали в Одрин. Кметът на турския град Реджеп Гюркан поиска създаването на комисия, за да се въведе регламент, съобщават местните медии. Търговците и се защитиха с аргумента, че те са полезни за туристите, които идват от България.
През последното десетилетие Одрин е най-предпочитаната дестинация за българите за шопинг и разходки. Поради обезценяването на лирата спрямо еврото и лева за последните години се увеличи броят на желаещите, които да посетят граничния град. А от миналата седмица пътуването до южната ни съседка се осъществява само с лична карта, което ще допринесе за ръст на гостите от България.
Българите, които идват в града с лични автомобили и туристически автобуси, предпочитат предимно градските пазари, както и магазините в търговските центрове и улиците. При този наплив местните търговци окачиха табели само на български език по магазините си. Голяма част от тях дори научиха български език
Увеличаването на българските табели в областния център създаде противоречия в обществеността. Въпросът беше повдигнат и на заседание на Общинския съвет Одрин.
Кметът на Одрин Реджеп Гюркан заяви, че на рекламните пана няма нито една дума на турски език и трябва да се въведе регламент.
„Както знаете, напоследък Одрин приема много чуждестранни посетители. Някои идват за туризъм, други за пазаруване. С увеличаването на пазарната активност тук, цените на стоките в Одрин растат и местмите не са доволни от тази ситуация. Някои плакати привлякоха вниманието ми, особено тези, които нямат нито една дума на турски. Табели с изцяло чужд език. В тази връзка предлагам да се създаде комисия, която да работи по отношение на законодателството, да изслуша експертите, ако е необходимо, и да вземем решение по този въпрос през следващите месеци. Градът ни се нуждае от категорично решение и правила в това отношение. Защото най-важната от общите ценности на нацията е езикът. Ако си загубиш езика, губиш всичко, каза Гюркан.
Той добави, че няма абсолютно никакви оплаквания за идването на български граждани в града.
"Необходимо е да определим стандарт. Видяхме билборд с губернатора на района миналата година, но беше на друг език. Рекламните пана трябва да имат същата информация и на турски език, за да са разбираеми и за нас", отбеляза кметът на Одрин.
Местните търговци, които са най-печеливши от българските туристи, са категорични, че табелите са полезни за гостите.
Метин Барманбай дори смята, че дискусията за табелите е напълно излишна. Последните му клиенти са от България.
„Имаме достатъчно реклами и на турски, и на български. Ние сме търговците, които плащат най-много данък реклама на квадратен метър. Община Одрин трябва първо да се справи с другите нужди на хората“, заключи той.
Търговецът припомни още, че в края на 2018 година именно кметът Реджеп Гюркан е поздравил гостите с билбордове на български и гръцки език, без нито една дума на турски.
Гюлхан Али, която също е от България, каза, че табелите са изключително полезни за българите.
„Мисля, че е много хубаво, защото хората от България се затрудняват с турските надписи. Не говорят езика, а така намират това, което търсят по-лесно. Търговците тук също са доволни от чуждите клиенти. Трябва да има дори повече пояснителни табели. Българите не знаят някои продукти, не знаят как се казват имената им, трудно им е. Не мисля, че трябва да се намаляват, трябва да се увеличава броят им“, сподели тя.
Прости Прости Прости, лаещи страхливи псета!
А...ри ..ш , ма , тоз к"Ъв бил ляк!
Лошо няма , всичко се прави , за да върви търговията.
Няма нищо страшно да научиш нещо повече !