Кабинетът "Донев" и спецслужбите спешно да вземат мерки срещу намеса на Русия в изборите
Не изключвам реваншизъм към ПП и БСП от страна на служебното правителство, казва политологът
Доц. д-р Милен Любенов е политолог, преподавател в СУ. Бе и секретар по вътрешната политика на експрезидента Росен Плевнелиев. Потърсихме го за коментар на новия служебен кабинет и предстоящите избори.
- Г-н Любенов, президентът днес обяви състава на служебния кабинет с премиер Гълъб Донев. Какви очаквания имате от този кабинет предвид имената, които станаха ясни?
- Като всяко служебно правителство неговата основна задача е да подготви предсрочните парламентарни избори и да се занимава с въпроси от текущата политика. Все пак става дума за кабинет, който е с ограничен мандат – два, максимум три месеца. Така че моите очаквания са да се фокусират най-вече върху подготовката на изборния процес. В някаква степен очаквам, че служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев ще продължи политиката на Бойко Рашков, особено по отношение превенцията, свързана с купуване на гласове и контролиран вот. От друга страна, мисля, че е много важно още отсега правителството и специалните служби да предприемат спешни мерки във връзка с възможна намеса от страна на Русия в изборния процес в България. Миналата седмица, например, лидерът на Демократическата партия в Италия Енрико Лета изрази опасение, че Русия може да се намеси и в изборите в Италия. А България до голяма степен е много по-уязвима и доказателства за това са редица хибридни опити на Руската федерация, включително и в изборния процес. Да не забравяме референдума, който се проведе през 2014 г., когато имаше много мощна кибератака срещу страницата на Централната избирателна комисия. Така че това са основните предизвикателства. Иначе аз не виждам някакви кой знае какви проблеми пред това служебно правителство от гледна точка на финансите и на икономиката. Има актуализиран бюджет. Сега се експлоатира постоянно в публичното пространство темата за газа, но е много важно това служебно правителство да продължи политиката, която водеше предишният кабинет, включително и да намери начин, по който да бъде внесен газ от тези осигурени танкери. Ако тръгнат да правят опити отново да водят разговори с „Газпром“, това според мен ще бъде контрапродуктивно. „Газпром“ се доказа като ненадежден доставчик, включително и онзи ден, когато бяха пуснали подаването на газ за Латвия само за няколко часа.
- За състава на кабинета какво ще кажете?
- Прави впечатление, че в него има не малко лица, които вече са били министри или зам.-министри в другите служебни кабинети на Румен Радев. Но е много трудно да се намерят хора с авторитет, с професии, които да приемат за два месеца такъв тип работа. Това е и четвъртият кабинет на Радев, така че съвсем закономерно е в него да участват лица, които вече са били част от неговия екип.
- Очаквате ли служебното правителство да прави ревизии и да повлияе на предизборната кампания - нещо, което като че ли наблюдавахме миналата година?
- Не изключвам такова нещо. Още повече че много се изостриха отношенията преди всичко между президента и „Продължаваме Промяната“, от една страна, както и между президента и БСП. Не изключвам някакви форми на реваншизъм към тези две формации. Прави впечатление и че за служебен министър на икономиката и индустрията е човек, който преди няколко месеца беше уволнен от Корнелия Нинова като председател на борда на ВМЗ-Сопот, ако се не лъжа. Това е някаква форма на закачка към Нинова и аз очаквам именно там да има някакво напрежение. Вероятно всички, назначени от Нинова в държавни бордове, ще бъдат сменени. Това ще провокира много остро напрежение между БСП и Румен Радев, от което не мисля, че по някакъв начин ще спечели президентът, защото все пак той беше излъчен от социалистическата партия. Миналата година БСП също го подкрепиха и един подобен реваншизъм ще остави горчив вкус сред симпатизантите на тази партия.
- А виждате ли сред министрите потенциал да оглавят нови политически проекти, както се случи с предните служебни кабинети?
- Не, не! Вече доста се насити партийната система, а и не виждам потенциал. Повечето от тях все пак са хора – експерти, които са били във втория ешелон на държавната администрация, секретари и съветници на президента. Така че не виждам тук някаква фигура, която да изпъкне, както миналата година бяха двамата служебни министри Кирил Петков и Асен Василев, и оттук да излезе някаква проекция за бъдеща партия. Просто много се насити партийната система.
- И Стефан Янев направи партия...
- Точно така. Но в случая с новия кабинет не виждам потенциал, а вероятно и желание. Все пак това са хора с определени професионални биографии, хора, които са работили дълго време в администрацията в ресорите, които заемат. Така че вероятно след това ще продължат отново да се занимават с предишните си поприща.
- Прогнозата Ви за предизборната кампания и за следващия парламент – какво мнозинство и управление е най-логично да очакваме?
- Рано е отсега да се дават прогнози, защото действително ситуацията е много нестабилна от гледна точка и на електорални нагласи, и на засилване на общата емоционалност сред обществото. Виждаме изострена поляризация по няколко направления. Като цяло моите очаквания са предизборната кампания да бъде поляризирана по линия на блоковете, които и миналата година функционираха като основни ядра, около които се очакваха да се формират определени коалиционни решения. От едната страна - „Продължаваме Промяната“ (ПП), "Демократична България" плюс БСП. И от другата страна са останалите партии – ГЕРБ, ДПС, „Възраждане“, новата партия на Стефан Янев. Това са двата основни блока, около които ще очакваме след изборите да се формират коалиции. Аз изключвам възможността за коалиция между ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“, защото все пак миналата година ПП се създадоха и възникнаха като политическа формация – антипод на съществуващия модел на управление. Така че една такава коалиция би означавала подмяна на вота и това директно би се отразило на подкрепата за ПП, защото избирателите на тази формация по никакъв начин няма да припознаят коалиция с ГЕРБ. Моите очаквания са, че „Продължаваме Промяната“ ще спечелят изборите. ГЕРБ си стоят на около 22-23% - няма електорално нарастване през последните две години. Дори напротив, има продължаваща ерозия, защото ако разгледаме тези 23%, които им дават повечето социологически агенции, това се равнява на половин милион избиратели. Те много трудно ще могат да излязат от това вече за тях твърдо ядро, което е много ограничено около тяхната твърда клиентела. От друга страна, „Продължаваме Промяната“ имат много по-широка периферия. Миналата година те спечелиха около 700 хиляди гласа. Сега ако достигнат до 750 хиляди, това означава, че те могат да победят ГЕРБ с 200 – 250 хиляди гласа. Това би било повече от 10% разлика. Но много ще зависи от кампанията. Важно е да има много ясни послания към избирателите. Тази партия, която излезе с по-добра стратегия, с по-ясни послания, ще има предимство.
Видя се, че с кражба на вот не става нищо добро – излъчва се порочно управление, във властта влизат случайници, които се упражняват на гърба на народа.
"Големите пак няма да плащат данъци" - ми така е в демокрациите. А като си неграмотен, некадърен и про'ст - ще си останеш и беден.
Големите пак няма да плащат данъци (но пък щему плащат под масата) Да е жив и здрав да ни ебанка и да си пръска подкупите.
Така ще занапред защото с такива путки като Кирчо и Асен няма кака да стане.
Киро само като мучуеш оелигофренският говор и ти идва да го разцелуваш с лопатата
Останалите от ПП се страхуват какво ще стане, ако техните лидери продължат да полудяват ;)
А от Радев, вече се посират, като си спомнят как го тричеха :))))
Паднаха под напора на собствената си несъстоятелност. Изпокараха се, станаха врагове, олигавиха се в смехотворни обяснения и взаимни обвинения.
Асен и Лорер ще изолират просто Киро и сваЛена. Червената опозиция ще детронира Корнелия. Жълтопаветниците ще се стопят дотолкова, че Пламен Бобоков да може да ги натовари в наличните си джипове и да му остане малко място в лимузините за “правилните медии”, “богините” и слугините. А пък по-елитните телевизионни перачки може да се разположат на яхтите му по бикини.
Пропагандираха прозрачност и нулева толеранция към корупцията. И я постигнаха, но не както очакваха. Защото пиар клишетата трябваше да са димната завеса, зад която да изпълняват пиеската “Лява ръка – десен джоб”.
Държавата беше съсипана от пропагандни абра-кадабри, нагли врели-некипели, задкулисни схеми, безобразни далавери. Съученици, любовници, сътрапезници и безскрупулни авери окупираха властта. Измамници напъплиха икономиката. Алчни безродници загребаха безогледно от държавната съкровищница.
Киро и Лена-на-Киро-и-Миро командореха страната, държейки се за парапета на стълбище, което води към бездна. Кантората на Бориславова и майката на Никола Минчев беше обслужвана като фаворитка на властта.
Това е !
Кой слид като е видял корко е тъп Кирчо Петков пак ше гласува за ниго и онова педалче Асена.
Сериозно кой ще гласува за тях ?