Ревматолог от Бургас алармира: Десетки пациенти твърдят, че имат остеопороза, но се оказва грешна диагноза
В МЦ „Д-р Стайков“ стартират програма за безплатно лечение на болестта при жени над 60 години
Лекарите ревматолози от Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас алармират, че от началото на годината десетки пациенти, идващи в кабинета за преглед, заявяват, че страдат от тежка форма на остеопороза. След направени замервания с апарата за костна плътност, се оказва, че показателите им са с минимални изменения и изобщо не могат да бъдат определени като болни от това заболяване. „Тези случаи вече са над трийсет. Но реално, единствено около 5% от изследваните наистина са в напреднал стадий и при тях е необходимо да се назначи специализирано лечение с бифосфонати или Пролия“, коментира д-р Иван Стайков.
Ревматологът е категоричен – широкоразпространеното схващане, че почти всеки втори от рисковитве групи е с това заболяване, не е вярно.
„Има различни нива в развитието на остеопороза и в много малко от случаите се изисква проследяване и лечение с медикаменти. Основният процент пациенти имат някои отклонения в данните на изследванията за костна плътност, но те не налагат медикаментозни терапии, а е необходимо единствено промяна на някои хранителни и двигателни навици, за да се оптимизира минералната обмяна в организма“, уточнява д-р Стайков.
В продължение на своята основна цел – да дават на пациентите по-добро качество на живот, от МЦ „Д-р Стайков“ стартират ПРОГРАМА ЗА РАННА ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЕОПОРОЗА, насочена към дами над 60-годишна възраст. „При провеждането на първия преглед е необходимо направление за ревматолог от личния лекар“, допълват от центъра.
Програмата включва безплатно изследване на костна плътност с последно поколение апарат, редовни профилактични прегледи, както и безплатни лекарства, но само ако ревматолозите установят необходимост от предписването им. „Акцията е безсрочна и можете да се запишете по всяко време. Тя е инспирирана от нашето желание да помогнем на пациентите в най-рисковата група за развитие на остеопороза – жени нар 60 години“, заявяват от МЦ „Д-р Стайков“.
Д-р Иван Стайков алармира и за друга тенденция: „Много от пациентите са предубедени към лечението с медикаменти. Често коментират с мен „в интернет четох, че имат много странични реакции“. Не твърдя, че нямат, но хората не се замислят, че всеки ден приемат лекарства, които могат да доведат дори до по-тежки странични реакции според листовката, приложена в опаковката им. Прочетете какво пише за аналгина, парацетамола, бетаблокерите, ваксините..., но без тях няма как да лекуваме, нито ще е възможно овладяването на световната пандемия“.
Ревматологът съобщава и за втора група пациенти, при които пък няма налични достатъчно показатели, за да бъде назначено лечение, а те настояват за такова. „Тук вече опасността от странични реакции е в пъти по-голяма. При липса на медицински критерии за прилагане на определени лекарства, приемът им е изключително рисков и има обратен ефект.
Имам и пациенти, които прилагат неправилно медикаментите. Идват след като вече са започнали да си поставят инжекции Пролия, без да е необходимо това, защото са в по-лек стадий на остеопороза или обратното, продължават да пият бифосфонати, които повече им вредят, отколкото да им помагат. При такива пациенти се получават атипични фрактури“, разяснява д-р Стайков.
Ревматолозите в центъра – д-р Десислава Попова, д-р Иван Стайков и д-р Ана Стайкова, са категорични, че лечението на остеопороза е различно при всеки пациент и не може да се прилага една и съща програма за всички. „Факторите, които следим са много – степента на заболяването, фрактурният риск, начин на живот, придружаващи заболявания, прием на медикаменти и др. Спрямо тези спецификации се назначава, следи и променя лечението на пациентите“.
Специалистите коментират и най-новото направление в превенцията на заболяването – хранителните добавки. „Ние я наричаме това направление – нискодозова медицина. Тя се изразява в прилагаме на медикаменти, които се произвеждат от организма в дозите и концентрацията характерна за човешкото тяло. Например, при пациенти с намалена костна плътност (остеопения), но не дотолкова, за да се започне лечение, предписваме точно такъв тип продукти, както и витамин D за подобряване на минералния обмен. На годишната конференция по остеопороза в България, която се проведе в Бургас реди дни, бе представено проучване, доказващо, че при точно тези пациенти хранителните добавки действат благоприятно и подобряват състоянието на костната плътност и проблемът не авансира“, разясняват ревматолозите от МЦ „Д-р Стайков“.
Изследванията за костна плътност в центъра стартираха от януари тази горина. Цената на теста е 50 лв. Часове за прегледи и тест се записват на регистратурата или на тел.: 056 996006 или 0892 996006, 0896 996006. Центърът се намира на бул. „Транспортна“ №33 (до мол Бургас плаза).