Иван Костов: Да запечаташ "ЛУКойл" - това е война!
Правителството ще падне след максимум 10 дни, ако Ваньо Танов запечата складовете на ЛУКойл, казал босът Валентин Златев, твърди Bulgaria News. Олигархът бил толкова сигурен в недосегаемостта си, че дори според агенцията се хванал на бас. Днес запечатването на складовете на „ЛУКойл” е вече факт и остава да видим дали Златев ще спечели баса.
Политическите лидери един след друг започнаха да се изказват са действията срещу нефтения гигант, изглеждащи само преди часове като фантастика."Започва битка за ограничаване и разбиване на господстващото положение на „ЛУКойл". Започва война. Дали правителството ще я спечели, зависи от неговата политическа воля", заяви пред журналисти в парламента лидерът на ДСБ и съпредседател на ПГ на Синята коалиция Иван Костов. За по-разсеяните трябва да се припомни, че нефтокомбинатът бе продаден именно от правителството на Иван Костов за около 100 милиона долара. Тогава босът на „Нефтохимик” Христо Порточанов негодуваше, че почти по същото време за бразилския футболист Роналдо бяха платени 70 милиона долара. Така човекът Иван Костов, който оцени активите на НХК колкото бразилски футболист и половина, сега вече е отявлен противник на „ЛУКойл”. Според бившия премиер, ако битката бъде спечелена, в България ще влезе евтин, конкурентен внос на готови горива, държавата ще получи средствата си от акциз и ДДС и ще може да контролира внесеното количество. Той отбеляза, че е възможно в началото „ЛУКойл" да се опита да воюва за цените и тогава Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще трябва да наложи тежки санкции.
За Мартин Димитров, другия шеф на Синята коалиция, най-важното е финансовият министър Симеон Дянков и Ваньо Танов да не се уплашат. Лидерът на СДС заяви, че правителството трябва да гарантира свободния внос на горивата и всички пречки за него трябва да бъдат премахнати. До момента изкуствено и целенасочено е бил ограничаван вносът с много сложен режим.
Още един човек със спорни прогнози – финансистът Емил Хърсев – също дава оценки на фактите. "Може да се очаква скок на цените на горивата", коментира новината за бТВ Хърсев. По думите му това означавало невъзможност рафинерията да придобива нефт, за да го преработва, което от своя страна щяло да доведе до спиране на производството.
Според Хърсев предприетите действия били абсолютно недопустими за една демократична държава. "Администрацията ни се държи като завоевател във вражеска държава", добави Хърсев. За този човек само ще кажем, че беше сред най-върлите противници на въвеждането на валутен борд в България и също предричаше финансови катаклизми, които – както вече знаем – не се сбъднаха.
Атаката срещу „ЛУКойл” започна преди десетина дни, когато от агенция "Митници" заплашиха бургаската рафинерия с отнемане на лиценза, защото не са инсталирали необходимите измервателни уреди, които да са свързани с електронната система на митниците и данъчните.
Седмица по-късно от "Лукойл" излязоха със становище, че до края на годината ще приведат всички уреди според наредбата и дори поканиха група бургаски журналисти в рафинерията. Главният редактор на „Бесове.бг” не бе допуснат, тъй като го нямало в списъка.
Ваньо Танов обаче не им даде отсрочка, тъй като нямало законово право за това. Шефът на агенция "Митници" заяви, че ако "ЛУКойл" не доставя горивата за българския пазар, те ще бъдат доставени от друго място и "на пазара няма да се почувства недостиг на горива". "От цял свят ще се внасят горива. Свободна държава сме, със свободна пазарна икономика, така че всички пазари, които са и в ЕС, и в световен мащаб са отворени за нас, така че не виждам никакъв проблем", каза Танов по БНТ. Той не се опасява от луфт и дефицит на пазара на горива.
"Повече от 15 дни тече мониторинг и през този период има служители на агенция "Митници", които са на място в завода и поради липса на измервателни уреди, те вкарват данните ръчно и ги подават ръчно към агенцията. В момента не се допуска влизането на транспортни средства в завода и служителите трябва да осигурят запечатването на тръбата, която подава от "Нефтохим" към страната, тъй като те вече не са данъчен склад и нямат такива възможности да го правят", категоричен бе Танов.
"За спазването на мярката следят служители на агенция "Митници", обясни Танов. Той добави, че от 2 години върви ревизия в "ЛУКойл България" и "Нефтохим" Бургас. Проверката на първата фирма била приключила и заключенията от нея били връчени на фирмата. Във втората обаче ревизорите продължавали работата си. "На базата на тези проверки по-късно може да се размишлява дали да не бъдат сезирани полицията и прокуратурата", допълни шефът на митниците.
Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков заяви, че не се притеснява за приходите в държавната хазна заради отнемането на лиценза на данъчен склад на „ЛУКойл Нефтохим". Дянков и шефът на „ЛУКойл" Валентин Златев се срещнаха тази сутрин за разговор за отнетия лиценз във финансовото министерство.
На влизане във ведомството вицепремиерът бе категоричен, че криза няма да има. "Има над 420 лицензирани вносители, така че ще има достатъчно гориво", каза той.
Дянков допълни, че трябва да се покаже, че и малките и големите фирми са еднакви пред закона и всички трябва да го изпълняват, съобщава „24 часа”.
ето какво правят дъщерните фирми на лукойл
никой