Делото срещу Митьо Очите няма да е в Бургас, отиде в Софийски градски съд
Съществуваше хипотетична възможност процесът да се прехвърли от закрития днес Спецсъд към Окръжния съд в Ямбол
Процесът срещу групата на Митьо Очите е прехвърлен от закрития днес Специализиран наказателен съд (СПнС) в Софийски градски съд (СГС), показа проверка на Флагман.бг.
Първоначално се смяташе, че делото ще дойде в Окръжния съд на Бургас. Съществуваше и хипотеза да се прехвърли в Ямбол, защото съществена част от деянията в обвинителния акт са завършени в тази област. В крайна сметка обаче папката се озова в Софийски градски съд, където отидоха 90 % от делата на закритото спецправосъдие.
Процесът ще тръгне отначало, но това не е голяма загуба, защото за четири години нямаше особен напредък.
В началото бяха разпитани няколко ключови свидетели като Йордан Йорданов – Данчо Паркета и Атанас Симеонов, които са основните козове на прокуратурата. (ВИЖТЕ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)
Впоследствие заради процедурни пропуски, свързани с екстрадирането на Митьо Очите от Турция, делото тръгна от начало. Последваха много отлагания, а защитата, която е поверена на едни от най-добрите адвокати в Бургас и София, забави колкото можаха същинския старт на процеса. Междувременно ключовите свидетели – Данчо Паркета и Атанас Симеонов оттеглиха част от показанията си, с което обвинението придоби водевилен характер.
В допълнение – един от обвиняемите Юмер Мехмед бе зверски убит, накълцан и захвърлен в бидони край езерото Вая, а той трябваше да бъде разпитан, за да даде показания, свързани с палежите на катафалки и връзката му с боса Митьо Очите.
От една година са променени и мерките за неотклонение и всички обвиняеми вече са освободени от ареста. Димитър Желязков е с последна известна мярка „домашен арест“, но не е изключено и тя вече да е изменена в по-лека, например - парична гаранция.
Припомняме, че обвиняеми са Димитър Желязков, Калоян Колев, Радослав Николов-Рачо, Венцислав Христов-Лавацата, дъщерята на Митьо Очите – Станислава Желязкова, Йордан Вълчев-Ларша, Иван Пишиев, Калоян Колев, Пейко Янков, Карен Ованесян и покойния Юмер Мехмед.
Въпроса е кой е Господарят им...защото те винаги имат...т.е. нямат собствена мисъл....
Борбата на българските управляващи против незаконното извличане и разпространяване на опиатите се води с изменчив триумф през годините, а войната против тях не престава и през днешния ден.
“Българите имат нагласа за нелегална търговия – казва д-р Гюдуров и обяснява: – Това население е било част от Османската империя, която е чужда за него, свикнало е да не се съобразява със законите, да крие продукция, да укрива данъци. Когато се появява българската държава, населението продължава да продава нелегално тютюн, опиум, копринени пашкули, розово масло, за да не плаща данъци и да увеличи печалбата си.”
В този период контрабандистите пренасят стоките основно с кораби през черноморските пристанища в Бургас и Варна. Печалбата е огромна. Наркотикът се закупувал за 400 лв. за кг, а в Египет се продавал за 35-40 хил. лв. За сравнение, месечната заплата на министър-председателя била 6 хил. лв.