Паметникът на Апостола на Свободата в Бургас бе изчистен по инициатива на Кеворк и Степан Дадурян
Благородната инициатива не струва и стотинка на данъкоплатците
В Бургас бе извършен искрен и емоционален акт, в памет и чест на Васил Левски буквално часове преди годишнината от рождението на Апостола. В деня на една друга годишнина – тази на кончината на Александър Георгиев-Коджакафалията, с който Левски приживе се е познавал.
Безвредно и без химия бе изчистен монументът на Апостола в Морската градина. Екскрементите от птици ги няма, но белезите от „контузената“ патина, могат да се коригират донякъде с еко-способи, за каквито настояха специалистите.
Инициатори бяха братята журналисти и общественици Кеворк и Степан Дадурян, местната власт, Руската гимназия и сметопочистващата фирма „Нелсен Чистота“. Мероприятието не струва и стотинка на данъкоплатците.
Съвсем определено имаше и друго въздействащо от пароструйката и физическият труд на „Нелсен Чистота“. Апропо – стихове, посветени на Левски, от известни автори, както и негово послания приживе. В изпълнение на възпитаници на Руската гимназия, чийто патрон е именно безсмъртният син на Татковината ни. С класен ръководитен Ваня Димчева-Костаниян.
Желанието на братята Дадурян бе да има почистване, при това със силен препарат и на далеч по-големия паметник на Васил Левски – този, в двора на гимназията в жк „Лазур“. Но преди да последва каквото и да е, той трябва да се обследва от експерти, като има сериозни причини за техните действия.
Всеобщите уверения са, че нещата ще се случат в навечерието на 60-годишнината на Руската гимнази.
Кеворк и Степан изведоха предистория и символика за своите действия, които всъщност датират от февруари т.г., покрай годишнината от обесването. Днешното събитие е естествено продължение.
„Този и останалите паметници в историческото ядро на Морската градина са спонсорирани или за тях е положен доброволен труд от арменските бежанци. И от тях, защото е коректно да се спомене, че не са единствено те в онези години. Пренесен е опитът от местата, от които идват на родна почва. Включително Левски е изграждан с арменски пари през 30-те години на миналия век. Приживе Апостола е имал арменски сподвижници, говорил е техния език, а самите арменци никога не го предават“, каза Кеворк Дадурян. Брат му стигна по-далеч откъм т. нар. „повличане на крак“.
„В не един и два града на Стария континент има практика за т. нар. осиновяване на даден монумент. Т.е. даден човек или фирма, заявява и се грижи за увековечен герой за определен период от време, с ясни правила и критерии. Дано и тук някой ден стане така. По този начин биха се спестили обществени средства на общината или пък да бъдат пренасочени за деца, родители или нуждаещи се възрастни. Бургас многократно е доказвал, че е иноватор в няколко направления. Вярваме, че и в случая има потенциал“, посочи Степан Дадурян.
Официално иначе годишнината ще бъде отбелязана в понеделник, на място.