Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини
MidJourney е платформа, базирана на неврални мрежи и алгоритми, която работи с огромни масиви от снимки, за да създаде ново изображение
Ако все още мислите, че живеем в настоящето и то е мрачно и сиво, помислете пак. Около 60 000 човека в света в момента са част от отворената бета версия на главозамайващо изпипан изкуствен интелект, който рисува... с думи. Какво точно значи това?
Да предположим например, че вие сте човек, който изобщо не се справя с четката – нито с дигиталната, нито с физическата. Но много искате да направите своя картина и да я закачите на стената си в хола, или да я сложите като wallpaper на телефона си, за да я съзерцавате и да ѝ се наслаждавате колкото искате.
Имате идея и можете да я опишете в текст. Вашето желание е, да речем:
„Искам: Абстрактно изображение на Вселената, погледната през очите на мравка”
Звучи трудно, дори невъзможно за изпълнение, особено от амтьор. Оказва се, че не е толкова трудно обаче. Трябва просто да можете да напишете точно това, което искате да видите, дори без да спазвате някакви конкретни правила или синтаксис.
Образът не е перфектен и това е очаквано. Все още. Алгоритмите и невралните мрежи, на които е базиран изкуственият интелект се пазят в тайна, но ще бъдат развити в близкото бъдеще. Това е въпрос на време.
На практика обаче, съдейки от начина на работа, може да се каже, че MidJourney работи с метаданните на огромни масиви от снимки в интернет пространството и комбинира различни изображения в нови такива по процес, нарчен образно казано „постепенна филтрация”.
Как точно работи от потребителска гледна точка MidJourney?
Първо човек пише „/imagine Prompt:”. След това описва точно това, което иска да види на английски език. В горния пример написаното беше „The Universe through the eyes of an ant abstract”.
Веднага след като текстът е входиран, машината започва да работи.
Представя ви постепенно, в рамките на по-малко от минута, 4 изображения със сравнително ниска резолюция, която обаче е достатъчна, че да се види поне силуета и композицията на въпросната снимка. След това ви се предоставят опции.
Имате реално 2 варианта. Да си изберете една или няколко от четирите картинки и да повишите резолюцията им или да изберете една или няколко от картинките и на базата на нея да направите 4 други вариации. След това процесът се повтаря.
Крайно любопитно е, че засега платформата е в бета версия – тоест тя бива тествана активно от всички потребители, получили достъп до системата. Към момента всичко се случва в скрити канали в обикновено използваната от геймъри платформа Discord. Това обаче съвсем скоро се очава да се промени и на пазара да се появи, ако не приложение за телефон, то поне работещ уеб сайт. Към 15 юли месечният абонамент за нелимитирано ползване на MidJourney е $30. Бонусът е, че освен своите „творби”, в каналите на Discord можете да виждате и да обработвате всички останали, генерирани от други потребители в бета тест фазата на Изкуствения интелект.
Ако пък не искате да плащате, можете да използвате услугата безплатно, но за генерирането на само 25 картинки на месец – количество, което разбирате, че е крайно недостатъчно още в първия момент, в който MidJourney ви покаже образ на „Буря в морето през нощта и корабокрушение, което е хиперреалистично в 4К резолюция, Ultra HD”, което изглежда така:
Можем само да гадаем как ще се развива тази технология в бъдещето. Нейните ползи обаче са безспорни. Не, този тип изкуствен интелект няма да замени човешката ръка в създаването на изкуство, просто защото не може. Но това, което може да направи, е да даде на художниците и илюстраторите във всички сфери на креативното нови вдъхновения за това в каква посока да тръгнат в изкуството си.
Това ще е инструмент, който да помага за тяхната работа.
Точно така, както палитрата е инструмент, улесняващ работата на художника.
Точно така, както калкулаторът е инструмент, който помага на математика или инженера.
Така, както автомобилът е инструмент, с който човек пътува по-лесно от точка А до точка Б.
И така както телескопът и микроскопът помагат на астрономи и микробиолози да установят тайните на вселената.
Пък било то през окото на мравка или на човек.
...
Представяме ви и кратка галерия, която в предходните дни успяхме да сглобим с помощта на MidJourney:
Всяко от изображенията е генерирано в рамките на около 2-3 минути