Аспарух Лешников трупал сметки от гроба
Едната от двете внучки на легендарния тенор Аспарух Лешников-Ари се завръща в родното му Хасково, за да изнесе концерт в памет на знаменития си дядо. На 3 юни се навършиха 125 години от рождението му и от общината са подготвили серия от събития в негова памет, пише вестник Ретро.
Джесика Лешников, която е политолог и оперна певица, идва от Германия, за да изпее пред публиката един от най-забележителните шлагери на Ари – „Свари си горчиво кафе“, който е по негова музика, а текстът е на добрия му приятел Христо Смирненски, с когото сътворяват песента на пейка в Борисовата градина.
Лешников има две внучки, които са дъщери на единствения му син Симеон от брака му с английската балерина Делфин. Наследниците на световноизвестния певец обаче са прекъснали връзката с родната му България, поради което той е„натрупал“ сметки даже след смъртта си. Оказа се, че занемареният доскоро гроб на Лешников в столичния гробищен парк „Малашевци“ с десетилетия не е бил поддържан, а таксите за него не са били плащани.Трупали се и лихви върху сумите, които съвсем наскоро били платени.
Инициативата обаче не дошла от семейството, а от страна на баритона Георги Петков, чиято майка Анна Петкова е обожавала песните на Лешников. В дома на Петкови непрекъснато въртели грамофонна плоча на артиста. „Оказа се, че родната ми баба почива в съседство с Аспарух Лешников-Ари – певеца, с чиито изпълнения бях израснал. Отидох да се поклоня на гроба на баба и останах потресен от занемарения гроб на Ари. Единствено по снимката си личеше кой почива тук. Направих справка в гробищната управа и разбрах, че задължителните такси не са платени, че са се натрупали лихви. Гробът бе застрашен от заличаване. Покрих от джоба си задълженията“, обяснява Петков. По-късно към неговата инициатива се включили от Община Хасково и отпуснали средства за обновяване на гроба. На мястото на старата неугледна плоча вече е сложен нов паметник от светъл камък.
Аспарух Лешников е роден на 16 юни 1897 г. в Хасково. Той е най-известният български певец на световната музикална сцена за всички времена. Неговият жанр са шлагери от първата половина на миналия век, станали известни като „Стари градски песни“. Приживе са го наричали „Рицарят на горното Фа“, както ще се казва и пътуващата изложба в негова чест, която ще бъде открита от внучката му на 3 юни. Приживе Лешников е част от изключително популярния секстет „Комедиан Хармонист“ към Берлинската филхармония.През 1934 г. под натиска на новата нацистка власт съставът е разпуснат, защото трима от изпълнителите са били евреи. Ако не е било това принудително разпускане, славата и популярността на формацията щеше да е съпоставима с тази на „Бийтълс“, категорична са музикални критици и изследователи. Парадоксално е, че българин, за когото има стотици публикации в чужбина, днес е почти забравен от сънародниците си. Аспарух Лешников е един от най-прославените ни тенори, но на български няма издадена дори една монография за него. Той е сред хората, прославили името на страната ни през първата половина на ХХ век. И както често става в родната история, умира, потънал в забрава.
Никой не би могъл да подозира, че в мизерната квартира, в която гаснел един мълчалив старец, през 1978 г. си отива един от най-бляскавите певци на столетието. Животът на Аспарух Лешников завършил така, както и започнал – в мизерия и далеч от семейството му, което остава в Германия, а той издъхва в самота.