Обявиха колко пари са изгубили партиите през изборната 2021 година
Изцяло нулеви отчети без никакви приходи и разходи са подали 40 от регистрираните партии
11 млн.лв. загуби инкасираха партийните централи в изборната 2021 г. Екипът на Институт за развитие на публичната среда следи темата за партийното финансиране в развитие. Приходите на партиите през 2021 г. възлизат на 38 391 735 лв.
За същия период обаче, политическите централи са отчели разходи за 49 203 486 лв. Така, партийните каси в изборната година бележат значителни финансови загуби от почти 11 млн. лв. 48 формации (или 39%) от подалите отчети пред Сметната палата, са декларирали, че не са похарчили никакви средства през изминалата година. Изцяло нулеви отчети без никакви приходи и разходи са подали 40 от регистрираните партии.
Така в изборната 2021 г. се оказва, че една трета от политическите субекти не са функционирали изобщо - не проявявайки интерес нито към парламентарни, нито към президентски избори. От отчетите става ясно, че 43 от партиите са на загуба през 2021 г.
Най-голяма загуба от всички партии бележи парламентарно представената ГЕРБ – 7 240 000 лв., следвани от ДПС – 1 702 000 и Воля – 1 450 000 лв. От патриотичните формации само АТАКА бележи положителен финансов резултат от 15 хил. лв.
Четири са основните категории разходи, които централите могат да правят според действащото законодателство. Законът за политическите партии (ЗПП) посочва, че средства могат да се използват за подготовка и участие в избори, за работата на политическите структури, за провеждането на мероприятия и „за други, присъщи за дейността на партията разходи”.
Какви обаче са тези други разходи, не е посочено в ЗПП. Затова партиите включват в тази категория всякакви свои разноски.
В допълнение, формата за деклариране на политическите финанси не е съобразена със спецификата на дейността политическите субекти (тя е базирана на общите изисквания на Закона за счетоводството). Това прави трудно проследими разходите на партиите. Системен дефицит е липсата на разбивка за начините, по които се разходва държавната субсидия.