Асен Агов: Нери Терзиева остави следа в журналистиката, замерваха ни с турски лири
Минахме през страхотен натиск, но никога не допуснахме отнемането на свободата ни, сподели той
Мястото на Нери Терзиева в Рая е абсолютно гарантирано, а в умовете ни – още повече“, каза журналистът Асен Агов в „Тази сутрин“ по бТВ.
Нери Терзиева почина на 70-годишна възраст в болница в Пловдив.
„Нери оставя една страхотна следа в свободната журналистика“, казва нейният бивш екранен партньор Асен Агов. Той разказа как двамата поканили в „По света и у нас“ Жельо Желев след първите демократични избори у нас. Тогава двамата били подложени на страхотен натиск от всички страни това интервю да не се състои.
Завинаги в сърцата: Близки и приятели с последен спомен за Нери Терзиева
„Желев дойде без сако, един от редакторите му даде своето. И така Желев, с чуждото сако, влезе в студиото и не призна резултатите от изборите, но два дни по-късно ги призна“, каза Агов.
Двамата са наложи стандартите в съвременната телевизионна журналистика у нас. „Винаги показвахме две гледни точки задължително, но не оставяхме нито една да не е покрита с ясна позиция от наша страна“, каза Агов.
„Нери беше дълбоко смислен демократ. Тя е надмогнала пристрастията и се превърна във фундаментален демократ“, каза Агов.
„Заедно минахме през страхотен натиск, но никога не допуснахме отнемането на свободата ни. Бяхме страхотно самостоятелни във взимането на решения, никога не прехвърлихме мярката“, добави той.
Агов каза в предаването и виц. „Имаше програма „Време“. Всеки петък се излъчваше по съветската телевизия. Веднъж тя започна с обръщение на говорителя, който каза, че 70-годишният експеримент със социализма приключи и добави „Дами и господа, добър вечер“. Тогава казах на Нери, че ще се обърне по същия начин към зрителите“, добави той.
„След като завърши новинарската емисия, се зачервиха телефоните. Отзивите бяха отрицателни. Обаждаха се жени, които казваха, че не били никакви дами. Мъже пък споделяха, че не били господа и питаха какво е това безобразие. След това започнаха да ни замерват с турски лири пред телевизията, защото смятаха, че сме турци. Нери си е българска туркиня, но мен ме сложиха също в този кюп, което не ме обиждаше“, каза още Агов.
Сега, както се казва - добра, лоша - Бог да я прости.
И въпреки всички спомени, хвалби и пр. - никой не каза защо на екрана вместо Нери се изписваше Нели. Архивите си стоят - може да се провери. И защото явно някои хора не са добре с очите или ушите - пак ще го кажа. Защо дрОгарката Терзиева се именуваше НЕЛИ вместо НЕРИ? Пак ли т.нар. "Възродителен процес" има вина за това? И още по-странното е, че Нери - Нели Терзиева громеше яростно (което е правилно и похвално) Възродителния процес.
Всъщност по него време стартира един друг процес, оглавен от интересчии и измекяри - процесът на МЪРТВОРОДЕНАТА българска демокрация. И Асен Агов, чийто дядо е доставил капсул детонатора за ужасния атентат в църквата Света Неделя, и Нери-Нели, и останалите от дружинката, които ПРИВАТИЗИРАХА демокрацията (а някои и забогатяха) са виновни за реставрацията на комунизма в България.