Акад. Денков иска учебната година да започне на 7 септември, учителите и родителите са против
Децата ни са по-умни, но учат с месеци по-малко от връстниците си в чужбина, каза той
Най-подходящо е на 7 или 8 септември да започва учебната година, за да могат да влязат учителите на 1 септември и да подготвят всички необходими материали и документи. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на образованието Николай Денков.
„80% от хората, участвали в анкета на бТВ смятат, че първият учебен ден трябва да си остане 15 септември, а едва 2 на сто подкрепят идеята учебната година да започне с седмица по-рано и 18% са „за“ да е от началото на същият месец“, каза обаче водещият Златимир Йочев.
„Отнасям се с уважение към сантимента на хората към 15 септември. Всички помним първия учебен ден, но в същото време нашите деца учат с месеци по-малко от връстниците си в чужбина. Това е много неравен старт“, заяви министърът.
„Великден не е на определена дата. По същия начин празникът е не 15 септември, а първият учебен ден“, добави той.
„Дискусията трябва да продължи. Не може да се наложи силово такова решение“, призна академикът.
96% от учителите обаче искат 15 септември да остане датата, каза пък водещият.
„Учителите се притесняват от това, че ще имат по-голямо натоварване. Трябва да им обясним как ще бъдат компенсирани заради това, че ще имат повече часове. Това е дискусия със социалните партньори, със синдикатите, която започнахме. Когато сме готови, ще обявим решението“, отговори Денков.
Той сподели, че в парка е бил спрян от мъж, който го помолил да не се удължава учебната година. „Питах го какви са му аргументите и той ми обясни, че нашите деца са по-умни от връстниците им в другите страни. Така е, но тук учат с месеци по-малко“, коментира министърът.
„Със сигурност 2022/2023 г. започва от 15 септември. Въпросът е кога ще завърши и кога ще започне следващата“, уточни той.
Според разчетите страната ни е последна по продължителност на учебните часове, особено в периода от първи до шести клас. Денков уточни, че разликата в продължителността е 25%.
„Това, което виждаме също, освен по-късата учебна година и по-дългата лятна ваканция, е един нарушен ритъм в тези тактове на учене и ваканция“, обясни той.
Друг проблем, който очерта Денков, е, че учебният материал не е съобразен с възрастта.
„Поднесен е сложно. Най-много оплаквания има по отношение на математиката в някои от класовете“, каза той.
„Искаме базовите учебници да следват стриктно програмите. Това различно ниво, което имат учениците, то трябва да бъде покрито с учебните помагала. Става едно объркване, ако учител избере по-сложен учебник – нито го покрива качествено, нито децата го разбират“, каза Денков.
По думите му около 5% от децата в системата не посещават учебни заведения или около 40 хиляди деца.
Той съобщи, че 10 са анулираните работи от матурите. „Повечето от тях са свързани с опити за използване на мобилни устройства. Няма сериозен проблем в това отношение“, заяви министърът.
п.с. Родител съм