Бегачът от Сунгурларе Шабан Мустафа с нов впечатляващ рекорд на ултрамаратона „Коджа кая“ (СНИМКИ/ВИДЕО)
Той спечели скоростното изкачване от село Билка до върха, като подобри времето на Кирил Николов-Дизела
Ултрамаратонецът от Сунгурларе, гордостта на Бургаска област, Шабан Мустафа направи нов впечатляващ рекорд на планинския маратон „Коджа кая“.
Събитието се провежда за четвърти път в Руенския балкан. Тази година участниците са над 550 от 10 държави, като сред тях са най-добрите ни атлети от световна величина.
Шабан Мустафа участва в скоростното изкачване от село Билка до най-високата част от Трите каи – Коджа кая, чието име носи и ултрамаратонът. Бегачът от Сунгурларе взе разстоянието от 3,6 км за 00:20:49 ч., като трасето е с 500 м положителна денивелация. Той разби рекорда на Кирил Николов-Дизела от 2019 г., който премина по трасето за 21 минути и 14 секунди
Втори при мъжете с резултат 25 минути и 33 секунди е друг известен бегач – Калоян Пейчев-Кофето.
На трето място се нарежда Румен Стаматов с 25 минути и 45 секунди.
При жените също падна рекордът, като трофея грабна бившата олимпийска състезателка по ски бягане Антония Григорова. Тя също поставя нов рекорд за 3,6-километровия участък за нежния пол, като го изминава за 29 минути и 33 секунди. Последното най-добро време за жените е от миналата година от Кристина Николова. Времето й за рекорда бе 30 минути и 18 секунди.
На второ място е Весела Стоянова с време 00:32:40 ч. Третото място е за Деси Цветанова (00:32:50 ч.).
Днес е първия ден от двудневното спортно събитие. Кулминацията е утре, 1 май, когато ще бъде даден старт на тежките трасета с дължина 75, 42, 26 и 14 км, съответно с денивелации 4300, 2500, 1550 и 1050 метра. Една част от участниците в днешната дистанция за скоростно изкачване на емблематичния връх ще се състезават и в по-големите дистанции, именно за загрявка са избрали и 3-6-километровото трасе.
Планината, макар ниска в тази си част е достатъчно пресечена като терен и е сериозно изпитание дори и за най-добрите планински бегачи. Неслучайно маратонът придоби слава на един от най-трудните в страната. В първите три издания 30 % от участниците на дългите дистанции не успяваха да достигнат до финала или да влязат в контролните времена.