Как "буден" съветник от ДБ в София предизвика скандал за 200 метра чакъл в Синеморец, но без основание
Възмутената екоаактивистка Марта Георгиева разбуни МОСВ и РИОСВ-Бургас за два камиона камъни, трасиращи временен път по искане на инвеститор и при това законно
Законен ли е временният път от 200 метра в местността „Поляните“ в землището на Синеморец? Този казус нищят вече седмица в Община Царево, РИОСВ-Бургас и МОСВ, след като еколог по призвание и общински съветник от ДБ в София вдигна пушилка като за опасност от екокатастрофа.
Преди седмица Марта Георгиева, която е член на Столичния общински съвет от листата на „Демократична България“ пусна няколко снимки от южния курорт във фейсбук и алармира, че полагането на чакъл по протежението на поляната "е незаконно и нарушава екологичното законодателство, защото липсва ОВОС". Заради това подала и сигнал в РИОСВ Бургас на 23 април, на Велика Събота. Последвала е светкавична реакция от РИОСВ-Бургас още на другия ден след Възкресението. Отговарят на жалбоподателката, че тези дейности не са съгласувани с тях и така надуват още повече "свирката", че стават беззакония в южната морска община, управлявана три мандата от ГЕРБ. Впоследствие РИОСВ пращат и проверка в района, още в първия работен ден след Великден.
Директорът на РИОСВ Павел Маринов каза пред Флагман.бг днес, че е нарушена процедурата по издаване на разрешение за временен път от инвеститора – липсвал Подборен устройствен план (ПУП) за временен път. Община Царево е издала писмо за целта, но това писмо не заменяло процедурата за ПУП, твърди директорът Павел Маринов, който е юрист. Скандалът вече е подет от доста медии, като сигналът на екоактивистката от София се отразява едва ли не като голям проблем за девствеността на Синеморец.
От Община Царево са категорични, че нямат нарушение и отговарят веднага на РИОСВ, които им искат обяснение с официално писмо от 28 април, от вчера. Кметът Георги Лапчев пише следното на екоинспекцията: Съгласно чл.190, ал.1 от Закона за устройство на територията – „когато съгласно Подробен устройствен план, някои урегулирани поземлени имоти имат лице само по проектирани нови улици, преди тези улици да бъдат открити, общината може да прокара временни пътища, осигуряващи достъп до тези имоти“.
Става дума за пет поземлени имота, през които минава трасето, одобрени с ПУП-ове, които са влезли в сила отдавна - още от 2008 г., когато кмет е Петко Арнаудов от БСП, и с решение от същата година на МОСВ, когато управлява Тройната коалиция на БСП. Павел Маринов, настоящият директор на РИОСВ-Бургас, по това време, както и Петко Арнаудов, са сред най-верните чеда на БСП, даже през 2007 г. Маринов бе кандидат-кмет на БСП в Бургас и общински лидер на Столетницата. За всичките имоти има издадени положителни становища на РИОСВ Бургас - от 9 юни 2016 година, както и от 4 февруари 2020 година.
Община Царево е допуснала прокарване на временен път чрез стабилизиране до имотите, съгласно чл.190 от ЗУТ, подчертават от администрацията на кмета Георги Лапчев. И това е станало въз основа на заявено искане от страна на инвеститор. Трасето е с дължина 200 метра, ширина 4 метра, теренът е частично насипан с каменна фракция - два камиона чакъл.
Скандалът изглежда тенденциозен и за политически цели, категорични са местните хора.