Съсипан ли е паметникът Альоша в Бургас и защо блести необичайно
Истината е, че релефът в основата на монумента никога не е изглеждал така, ето защо
Паметникът Альоша в центъра на пл. „Тройката“ в Бургас от няколко дни блести необичайно. Вместо цветът му да е този, който всички бургазлии – и стари, и млади, помнят – тъмносив с леко зелено, сега той свети в златно и заради това мнозина задават въпроса: Съсипан ли е паметникът или това е оригиналният му вид – този, който помнят само хората, видели с очите си монтирането му преди 70 години.
За двата месеца от началото на „специаланата военна операция“ в Украйна, монументът стана на два пъти жертва на вандалски прояви.
Първия път, ден след началото на войната, той бе прецизно боядисан с червена боя.
Оцветени бяха само ръцете на изобразените върху долната му част фигури на войници. Боята бе премахната почти веднага, но само няколко седмици по-късно, по примера на Арман Бабикян и адв. Николай Хаджигенов, който лиснаха червена боя по сградата на посолството на Русия в София, неизвестен направи същото. И така последната „акция“ по боядисването на паметника изглежда е постигнала целта си неволно – окепазила го е трайно, макар и боята да е премахната.
От няколко дни фигурите в основата му "светят" в златно. И то не целите, а само там, където този, който ги е почистил от червеното, е сметнал за нужно. Така ясно се вижда разликата между състоянието му преди последната атака и това след почистването. Може ли обаче да се каже, че това, което днес виждаме е оригиналният вид на паметника и така е изглеждал той при монтирането му през 1953 г.?
По-скоро отговорът е отрицателен.
„Допускам, че е възможно оригинално да е бил с лъскав бронз, но това е малко вероятно. Мнозинството от скулптори умишлено потъмняват бронзовите си творения чрез процес, наречен „патиниране“. Реално това може да се получи по два начина – от самосебе си заради естественото влияние на въздуха; или умишлено, чрез опредлени препарати, с които се третира химически лъскавата повърхност и в зависимост от състава на бронза и конкретното въздействие на въздуха в тази част на страната, металът потъмнява по определен начин. Повечето автори избират втория вариант, защото така имат контрол върху процеса, а и за естественото потъмняване отнемат много години. Няма смисъл да се постави лъскав паметник днес, който след 10-15 или 20 години да стане черен, след като може да е черен от самото начало“, коментира пред Флагман художникът Митков Иванов.
Той е категоричен, че след поредната „акция“, при която Альоша беше нацапан, най-вероятно е била използвана трайна, проникваща дълбоко боя и е било изключително трудно да бъде премахната без да се наруши оригиналната патина на паметника.
„Възможно е да е направено така от некадърност, но е по-вероятно да е нямало друг вариант за почистването му. Не знам кой е премахнал боята, но със сигурност не е бил реставратор. Крайният резултат е една изключително грозна картина в центъра на Бургас, но няма какво да се направи вече. Альошата ще стои така – грозно и смешно, и всички ще му се подиграват. Теоритично след около 20 години лъскавата сега част отново ще почернее, но дотогава ще бъде в този вид“, коментира още той.
Русия образува дела за поругаване на техни паметници, включително в България
Иванов припомни за друг паметник в Бургас, за чиято патина е имало идея да бъде реставрирана. Става въпрос този на Васил Левски в Морската градина на Бургас. От години по лицето на Апостола се стича течност с бял цвят, която е оставила трайна следа по бюста.
„Преди години аз и професионален реставратор искахме да оправим повърхностния слой върху паметника на Левски, за да се махнат тези бели следи от изпражненията на гларусите. Те са се разтекли точно в двата края на устата му и създават изключително отвратителни асоциации. Главният художник на Бургас Николай Дубаров обаче ни заяви, че това е непрофесионално и дори невъзможно, а навсякъде в Европа паметниците се оставяли на естествените влияния. Нито едно от тези твърдения не е вярно и ако бяхме действали, досега паметникът щеше да е чист. Същото това обаче не може да се приложи за Альошата", каза Иванов.
Според него сега за паметника в центъра на Бургас има само една алтернатива – барелефът да бъде свален, полиран изцяло докато стане целият лъскав, след което отново патиниран и върнат на мястото му. „Това трябва да се случи, ако трябва да говорим сериозно. Но е доста скъпо – едва ли има професионалист в България, който да се наеме да направи всичко това за по-малко от 10 000 лв. По-важното обаче е, че съм убеден, че още на следващия ден след като се оправи релефът, същият човек или хора, които го боядисаха в червено преди около седмица, ще направят отново същото. И става порочен кръг“, обясни още Митко Иванов.
Паметникът на Съветската армия в Бургас, по-известен като ”Альошата”, е построен през 1953 г. Скулптори на мемориала са Васил Радославов и Анета.Атанасова. Официално е посветен на Втората световна война, но малко известен факт е, че под паметника е положена капсула с послание за поколенията, а копие е архивирано в Регионалния исторически музей на Бургас, в която има интересни данни за това за кого всъщност е направен монумента. Какво пише в капсулата? Четете:
В чия чест е издигнат най-спорният паметник в историята на Бургас - Альошата (ДОКУМЕНТИ)
И в двата случая интересите са били преди всичко. Прочети историята и там е написано разбираемо. Естествено първо трябва да можеш да четеш.