Малко Търново загася светлините на 26 март заради Часа на Земята
Инициативата е глобална и цели до 2030 г. да се обърне процесът по унищожаване на природата
Малко Търново ще се включи в глобалната инициатива Часът на Земята, която се провежда всяка година на 26 март. През 2022 г. обаче тя ще е в особено критичен момент, заради нуждата от по-решителни действия по отношение на опазване на околната среда, за да се направи опит до 2030 г. да се обърне процесът по унищожаване на природата. Ето какво сподели кметът Илиян Янчев:
В нощта на 26 март 2022 г., в 20:30 ч., молим хората по целия свят да отбележат Часа на Земята, като изключат светлините в знак на солидарност с човечеството и планетата.
Защо е важен Часът на Земята 2022?
Работим за свят, в който да живеем в хармония с природата. Но това е възможно, само ако има мир между хората.
Светът отново пропада в лудостта на войната с невъобразими загуби. И за хората, и за природата.
Дълбоко сме натъжени от войната в Украйна и съчувстваме на всички, които тя засяга.
Изразяваме нашата дълбока солидарност и подкрепа за колегите ни, техните семейства и народа им. Мислите ни са с вас – бъдете силни и здрави!
Настояваме политици и международната общност да направят всичко възможно да спрат агресията и да наложат мир в Източна Европа.
В тези изпълнени с предизвикателства времена Часът на Земята е още една възможност да покажем съпричастност, да сме заедно, да се грижим един за друг, както и за дома, който споделяме.
Искрено се надяваме мирът да настъпи по-скоро.
Днес ставаме свидетели на катастрофален срив в заобикалящата ни среда заради начина, по който човечеството задоволява нуждата си от храна и електроенергия. Вече сме загубили почти половината от световните гори, кораловите рифове и мангровите насаждения, както и две трети от всички естествени влажни зони.
Наблюдава се спад в популациите на дивите животни средно с две трети през последните 50 години. Опрашващите насекоми са застрашени от пълно изтребление, а над 90% от рибните запаси в световния океан, реките и езерата трудно се възстановяват заради свръхулова, което нарушава екологичния баланс на планетата.
Стотици милиони хора може да останат без храна и поминък.
Трябва да действаме сега, за да спрем и обърнем процеса на унищожаване на природата и да стабилизираме климата. В противен случай последиците за живите организми, включително и за хората, ще бъдат катастрофални. Екологичната криза е и хуманитарна криза, която изостря неравенството, а най-уязвимите са и най-дълбоко засегнатите.
Рисковете са ясни – цената, която трябва да платим, за да спасим бъдещето си, е по-ниска от цената, която ще платим за бездействието си.
Животът ни зависи от здрава и процъфтяваща планета. Редица доклади от водещи световни организации ясно очертават опасностите за продоволствената сигурност и човешкото здраве, свързани с унищожаването на природата и измененията в климата.
Часът на Земята 2022 може да бъде стимул за много повече от изключване на светлините.
Вижте как можем да изиграем решаващата роля в изграждането на по-добро бъдеще за хората и за планетата – от индивидуалните действия до колективните усилия."