В парламента: Отхвърлят отчета на КПКОНПИ за 2021 г., само ГЕРБ и ДПС са „за“
Това е вот на недоверие, цялото ръководство трябва да подаде оставка, казват депутати от управляващото мнозинство
Само ГЕРБ и ДПС гласуваха „за“ доклада за дейността на КПКОНПИ за 2021 г. Така той бе отхвърлен от парламентарната Комисия по превенция и противодействие на коруцпията. „За“ гласуваха шестима депутати - от формациите на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Десетима бяха „против“ - всички те от управляващото мнозинство.
Припомняме, че дискусията върху доклада на антикорупционния орган се състоя миналата седмица. Тогава обаче нямаше кворум, затова и гласуването бе отложено.
Докладът de facto оценява и работата на доскорошния председател на КПКОНПИ и бивш главен прокурор Сотир Цацаров. Той ръководеше органа до 1 март - подаде оставка, за да се премести във Върховната касационна прокуратура.
Припомняме, че по време на дискусията миналата седмица присъстваха останалите четирима членове на КПКОНПИ. Тогава депутатът от „Продължаваме промяната“ Искрен Арабаджиев призова и те да се оттеглят.
Днешното гласуване потвърди отношението на новата власт към ръководството на антикорупционния орган. След заседанието на парламентарната комисия коментар пред репортери направи депутатът от „Има такъв народ“ Георги Георгиев.
Той даде пример с лоши практики в КПКОНПИ, които били свидетелство, че реално се е поставял чадър над някои лица. След въпрос чии интереси е защитавал този орган, Георгиев обясни, че става въпрос за определени бизнеси и политически фигури, свързани с ГЕРБ и ДПС.
Докладът предстои да се гледа и гласува и в пленарна зала.
„Това, което следва, е, че ние, сегашното парламентарно мнозинство, изказваме недоверие към сегашното ръководство на КПКОНПИ“, обясни Георгиев.
Отхвърлянето на доклада към момента било „символичен знак“.
„Би трябвало да доведе до оставките на останалите четирима членове на КПКОНПИ. Но няма да доведе най-вероятно. Но това ще се случи с промяната на закона“, заяви депутатът от ИТН.
Според него до 2-3 седмици законопроектът щял да е готов. С промените обаче не трябвало да се бърза.
На кого КПКОНПИ се харесва и на кого-не !
И да си направи извода корупцията има ли цвят или няма ?!