Млад депутат от „Промяната“ иска оставки в КПКОНПИ, разплаква комисарка
Управляващите в парламента отхвърлят годишните доклади на антикорупционния орган и КЗК
Депутат от „Продължаваме промяната“ (ПП) поиска директно в лицата им оставките на четиримата останали комисари в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Това стана в четвъртък по време на заседание на парламентарната Комисия по превенция и противодействие на корупцията. На нея бе разгледан Доклад за дейността на КПКОНПИ за 2021 г.
30-годишният Искрен Арабаджиев – депутат от ПП, отправи остри критики към антикорупционния орган. Той изреди различни скандали от последните години и обясни, че „реална борба с корупцията няма“.
Даде пример и с конкретни имена като Делян Пеевски, Владислав Горанов, Мария Габриел, Румен Порожанов. Посочи и сагата „Апартаментгейт“.
„Накрая всички бяха оправдани. Не се установи нито конфликт на интереси, а реално Комисията това търсеше“, каза депутатът от ПП.
Той заяви, че няма доверие на членовете на КПКОНПИ и не приема "този формален доклад“. Критиката му не била на „личностно ниво“.
„Вие започнахте този мандат 2019 г. при председател на Комисията Пламен Георгиев, който беше замесен в този скандал „Апартаментгейт“ и напусна. По процедура и както е законът, вие сте предложения на председателя на КПКОНПИ - тогава Пламен Георгиев, за избор от Народното събрание. Така че както той се оттегли, така смятам, че и вие трябва да се оттеглите от Комисията, тъй като не може председателят, който ви е предложил да бъдете избрани от Народното събрание, да се оттегли, а вие да продължавате да изпълнявате тази дейност. И това, с което искам да завърша, е: смятам, че ще успеем да постигнем в България ефективна борба с корупцията, но не и в този формат на Комисията“, заяви Искрен Арабаджиев.
Припомняме, че след Пламен Георгиев до 1 март т.г. председател на КПКОНПИ бе Сотир Цацаров, но и той подаде оставка.
По закон антикорупционният орган се състои от петима комисари – председател, зам.-председател и членове.
В момента са останали зам.-председателят Антон Славчев, който изпълнява длъжността на ръководител, и членовете Антоанета Георгиева-Цонкова, Пламен Йоцов и Силвия Къдрева.
След критиката на Искрен Арабаджиев емоционални речи в защита на КПКОНПИ държаха Славчев и Къдрева. Последната на два пъти дори се разстрои, докато говореше, и леко приплака.
Антон Славчев припомни, че КПКОНПИ е сравнително нов орган, изграден от сливането на няколко други структури. Много трудно успял, например, да убеди служителите в съответна дирекция на ДАНС, където работел той, да се прехвърлят в новия антикорупционен орган.
„Това, че ние трябва да си подадем оставките, това означава ние да предадем всичките тези хора, които сме ги убедили, че трябва да се раздадат. Работят по 16 часа на денонощие“, заяви Антон Славчев.
„Раздал съм се на 100%“, каза той и за себе си.
Думата взе и Силвия Къдрева, която се обърна към Искрен Арабаджиев - стана ясно, че тя е най-огорчена от негова критика, че КПКОНПИ не извършва реална съпоставка между притежаваното имущество и доходите на съответните длъжностни лица и политици.
Къдрева се опита да обясни подробно какво се прави по въпроса, как се работи за автоматизиране на процеса, как са спечелили проект за финансиране и т.н.
„Нали разбирате, колкото и да съм искала това, няма как цялата тази информация, всичките тези изисквания да бъдат въведени в рамките на няколко месеца от десет души екип. Включително и мен. Защото аз работя заедно с моя екип. Както те на бюрата – аз до тях на бюрото. Ден след ден. Без събота и неделя. Защото няма начин да спазим законовите изисквания, ако ние не работим и в събота и неделя и по 12 часа всеки ден.
И сега, знаете ли, много мъчно ми става, като... (тук гласът й губи сила и тя почти се разплаква) като слушам колко вие сте недоволни, защото не сте запознати с всичко, което е свършено от моя екип. Страната... младите хора да останат тука. Утре, когато ние излизаме извън страната, не искам никой да ни сочи, че сме корумпирана страна, че сме на най-ниското стъпало на нивото за измерване на корупцията“, каза Къдрева.
Тя продължи със „само една мъничка отметка“.
„На четвъртия кръг на мониторинг на GRECO, който обследваше корупцията сред народните представители, съдиите и прокурорите, гръбнакът на този кръг на проверката го изнесох аз чрез имуществените декларации. Защитих този доклад на пленарна сесия на Съвета на Европа. И тогава чух, - както вие сега сте тука, там присъстваха представители на повече от сто страни, - те казаха „щом за България правим оценка за система за деклариране, трябва същите системи да бъдат въведени и в другите страни – членки на Европейския съюз, така че да постигнем тази справедливост“. Това бяха предложения на Щатите, предложения на представителите на Финландия и на други страни. След като приключи приемането на доклада на тази сесия, въпросът се отнесе до Европейската комисия. Системата на деклариране на България беше възприета като модел за деклариране. Европейската комисия изработи стандарт за деклариране, който следва да се прилага от всички страни – членки на Съюза. Само това искам да ви кажа. Ако кажете, че е малко и не е свършена никаква работа... (тук отново гласът й се разстройва) ще положа усилия – може би двойно пъти повече, пет пъти повече, когато се срещнем следващия път с Вас, Вие да не ми поставяте този въпрос“, завърши Силвия Къдрева.
Заради липса на кворум парламентарната комисия не успя да гласува дали да приеме доклада на КПКОНПИ за 2021 г. От думите на управляващите обаче стана ясно, че те вероятно ще го отхвърлят, с което ще покажат „жълт картон“ на ръководството на антикорупционния орган.
Тази седмица парламентарната Комисия по икономическа политика пък не прие и годишния доклад на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което стана ясно, че новата власт няма доверие и на този орган.
Въвели и "ноу-хау" в декларациите , а половината ни депутати и сега не са подали декларации, или пък са им нулеви ?!
Работата наистина си е за плач и рев !
Правят само разходи за държавата ефективност нулева
Къде забрави имотното състояние на дъртия комунист Ражкоф и на "демократа" Прокопи?