Курортите ни стават магнит за германци? Връщат 35-те евро за докаран турист с чартър
Отскоро немските пенсионери могат да се лекуват в България по здравна каса и това е прекрасно, каза Илин Димитров
Ако успеем да отворим хотелите край морето за Великден и не ги затваряме с нови мерки срещу COVID-19, ще успеем да реализираме добър летен сезон. Той ще бъде с около 10%-15% по-добър от миналогодишния, но по-слаб от 2019-та. Това каза в Денят започва“ по БНТ председателят на комисията по туризъм в парламента Илин Димитров.
Фактът, че се разхлабват мерките по света е добър сигнал, че ще имаме добър сезон, добави той.
„Летният туризъм пострада много от COVID-19 и това принуди хотелиерите да са по-гъвкави. Единственият шанс да го спасим е да го направим по-дълъг“, коментира депутатът.
„Отскоро немските пенсионери могат да се лекуват в България по здравна каса. Това е прекрасно!“, подчерта той.
Според него държавна помощ, която ще се отпуска в размер на 35 евро за заета седалка в самолета, ще спомогне за привличане на чужденци и ще реши проблема с паркоместата в курортите.
„Това ще стимулиране на сектора ни. В миналият парламент бе приета поправка, която направи тази мярка дискриминационна. Там бе вмъкната думичката „български превозвач“, а това бе забелязано от Европейската комисия и от Брюксел възразиха, че трябва да е за всички. Мярката ще е и за минал период. Имам уверението от финансовият министър, че ще важи до края на 2022 г., дори да се изчерпят средствата, които са 22 млн. лева“, заяви депутатът от Варна.
„Чартърите бяха основна част от туризма. Така са направени нашите курорти. Нямаме толкова много паркоместа, а сега туристите идват най-вече със собствен превоз и с автобуси“, обясни той.
Шефът на комисията по туризъм прогнозира глад за работници в курортите ни заради конфликта между Русия и Украйна. Ще имаме проблем с вноса на работници и заради това, че Казахстан блокира и азиатския пазар, обясни той.
Според него е нормално при поскъпването на суровините да се повишат и цените на туристическите пакети. Ръстът на енергоносителите от последните месеци най-вероятно ще наложи допълнителна актуализация на офертите на хотелиерите, предупреди Димитров.
„Това как хотелиерите да запазят служителите си в кризата е най-важният проблем. Все по-остър става през годините. 170 000 души работят в бранша ни. Това са доста хора. Всеки лев, който влиза в туризма ни, се умножава между 2,5 и 4 пъти. Транспортът и строителството са ангажираните браншове. Трябва да се подходи комплексно“, заяви експертът.
„Сезонът е 4 месеца. Няма как с толкова кратък сезон да живеем 12 месеца. Рекламата ще помогне да се увеличи сезонът. Сега ще се отделят повече средства за реклама“, добави той.
Удължаването на сезона може да стане чрез развитието на специализирани видове туризъм като СПА, конгресен туризъм, винени и приключенски турове, обясни Илин Димитров.
В момента обучаваме повече готвачи, отколкото ИТ специалисти, но ги губим, защото в чужбина им дават повече пари, коментира той.
Сега: Да направим Сезона от 4 на 5 месеца!
Туй стига ли или да им уреждам допълнително и безплатно посещение на стриптийз бар с консуме ????
Тоя образ да пали свещичка да се размине конфликта между укрите и русите, че тогава всеки турист ще бега от БГ като дявол от кандило...
Само белото ще е по евтино при нас,че най сетне пуснаха бат Митко.
Платежоспособните туристи бяха изгонени от мутрите още преди години. Богатите туристи не са мазохисти веднъж дошли, да повторят пак тук.
2. Връщат 35-те евро за докаран турист с чартър
3. Отскоро немските пенсионери могат да се лекуват в България по здравна каса
Явно курортите ни са станали магнит за болни пенсионери, които идват само заради лакомията на операторите им да гушнат по 35 евро на докаран турист. А къде са богатите туристи? Май не идват у нас?