Едва 1604 затворници изкупват вина с труд
С около 50 занаята - като клисар, калкулант и агрегатчик, лишените от свобода смъкват срока на присъдите си
1604 са работещите затворници в страната в момента, съобщиха за „Монитор“ от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в Министерството на правосъдието. Според годишната статистика на Съвета на Европа за затворите общият брой на лишените от свобода в България към края на 2020 г. е бил 7340, или 105.6 на 100 000 население, като това включва както осъдените затворници /76,6%/, така и задържаните в арестите без окончателни присъди /23,4%/.
По всички статистически показатели като населеност на затворите и съотношение между затворници и служители България се намира във или близо до средата за Европа. Гъстотата на населеност в местата за лишаване от свобода е изчислена на 78,6 на сто легла, а на всеки надзирател се падат по 1,6 затворници Работата намалява срока на изтърпяване на наказанието - 2 работни дни се зачитат за 3, и затова почти всички лишени от свобода имат желание да работят.
В момента работещите затворници средно дневно са 98 в затвора в Белене, 171 в Бобов дол, 117 в Бургас, 168 във Варна, 52 във Враца, 193 в Ловеч, 118 в Пазарджик, 94 в Плевен, 275 в Пловдив, 67 в Сливен, 146 в София и 105 в Стара Загора.
В зависимост от мястото за лишаване от свобода, в което изтърпяват наказанието си, затворниците упражняват различни професии в различни сфери на дейност. Професиите към комунално-битовата дейност на затворите са определени със заповед ЧР-05-46/09.02.2021 г., приложение №9 на министъра на правосъдието за утвърждаване на длъжностите на лишените от свобода.
В обслужващата, комунално-битова дейност и поддръжка те са бръснар, библиотекар, клисар, агрегатчик, работник фитнес, бюфетчик, домакин на склад, огняр на парни и водогрейни котли, монтьор отопление, оператор перални и сушилни машини, градач, калкулант, помощник-готвач, работник кухня, сервитьор, мияч на съдове, обущар, автомонтьор, електромонтьор, специалист ВиК, работник озеленяване, санитар, строителен работник по ремонт и поддръжка, отговорник компютърна зала.
В селскостопанската дейност професиите са агроном, животновъд, пастир фуражист, растениевъд, общ работник при отглеждане на овощни насаждения и зърнопроизводство. В промишлените услуги и производство са работник в цех за производство на PVC дограма, работник в цех за производство на мебели, работник в цех за производство на арматурни заготовки, работник производство на абразивни дискове, мебелист, дърводелец, шивач, стъклар, шлосер, заварчик, мотокарист, тракторист, общи работници при добиване и обработка на скални материали.
В дърводобива се работи разглобяване на палети, пакетиране на пелети, изработка на бетонни блокчета. Част от затворниците полагат доброволен неплатен труд съгласно чл. 80 от ЗИНС, като са заети с почистване и хигиенизиране на помещенията, където работят, благоустройство, поддържане и хигиенизиране на помещенията и района на затворническото заведение, извън дежурствата по поддържане на реда и хигиената, както и при възстановяване на щети, причинени от пожари и стихийни бедствия или предотвратяване на аварии.
Трудовото възнаграждение, което получават лишените от свобода, е съгласно заповед №ЛС-04-1373/23.0.2017 г. на министъра на правосъдието, като за всяка работа извън тази, която се извършва по реда на дежурство за поддържане на реда и хигиената, затворниците получават възнаграждение, с изключение на доброволния неплатен труд. Работещите по трудови норми в производствените звена и земеделски стопанства на местата за лишаване от свобода и в работни обекти на други организации - 40% от възнаграждението за изработеното.
Работещите по щата на комунално-битовата дейност на местата за лишаване от свобода - 40% от минималната работна заплата за страната /МРЗ/, а заемащи длъжности с изискване за правоспособност - 45% от МРЗ. На работещите лишени от свобода, настанени в затворническо общежитие от открит тип, се изплащат 50% от МРЗ. На работещите лишени от свобода, настанени в затворническо общежитие от закрит тип, се изплащат 40% от МРЗ. Трудовата заетост е при 5-дневна работна седмица с продължителност на седмичното работно време до 40 часа.
Възрастта и здравето от значение за професията зад решетките В страната има 12 затвора. Лишените от свобода полагат труд съгласно изискванията, посочени в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража и правилника за неговото приложение. Те гласят, че участието на затворниците в трудова дейност има за цел тяхната ресоциализация. Работата, която изпълнява лишеният от свобода, се определя от администрацията съобразно съществуващите възможности, като се вземат предвид възрастта, полът, здравословното му състояние и работоспособност, изискванията на сигурността, професионалната квалификация и предпочитанията му.
При организиране на работата на непълнолетни затворници особено внимание се обръща на възможностите за повишаване на квалификацията. Затворниците работят предимно в цехове, стопанства и работилници на територията на затворите. Лишените от свобода могат да работят на обекти на юридически и физически лица при условия и по ред, определени от министъра на правосъдието.
Юридическите и физическите лица са длъжни да осигурят за своя сметка здравословни и безопасни условия на труд, необходимите хигиенно-битови условия и условия за охрана на затворниците. За извършената работа юридическите и физическите лица заплащат на Държавно предприятие „Фонд затворно дело“ полагащото се възнаграждение съобразно действащите системи на заплащане на труда заедно с всички начисления, които се полагат за работниците.
Броят на затворниците, полагащи труд на външни работни обекти или в цехове към затворите, се променя поради изтичане на срока на наложеното наказание, явяване на дела или процесуални следствени действия, превод в друг затвор, спиране от работа поради извършени нарушения или несправяне с работата, пускане в отпуск, временна нетрудоспособност.