Рентгенолог от Бургас алармира: Пневмонията при COVID-19 е много по-опасна от обичайната
Тази пневмония продължава много по-дълго
В навечерието на най-светлите Християнски празници, всички се молим за едно – да бъдем освободени от желязната хватка на пандемията от COVID-19, която вече две години отнема от нас близките ни и ни превръща в затворници в собствените ни домове.
Рентгенологът д-р Сергей Недялков не подценява вируса, въпреки спадът от заразени, който регистрираме през последните дни. Пациентите, посещаващи го за снимка на бял дроб в Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас, се доверяват на преценката му. Д-р Недялков има всички възможни специализации в областта, сред които конвенционална рентгенова диагностика, ултразвукова рентгенова диагностика, компютърно-томографска, ядрено-магнитна, инвазивна образна диагностика и др.
- Д-р Недялков, как протича коронавирусната пневмония?
- Коронавирусната пневмония е възпаление на белите дробове, причинено от SARS-Cov-2 - причинителят на COVID-19. Започва с навлизането на съдържащи вирус капчици течност в горните дихателни пътища - нос, уста, гърло, или върху лигавицата на окото. Постепенно инфекцията навлиза в белите дробове и те се възпаляват като алвеолите структури разположени в края на бронхите - малки въздушни мехурчета, се пълнят с течност.
Когато имунната ни система се бори с вируса, възпалението може да доведе до натрупване на течност и мъртви клетки в белите дробове. Всичко това пречи на нормалния обмен на кислород и води до симптоми като кашлица и задух - усещане за липса на въздух, дори по време на почивка, без натоварване.
Хората с пневмония с коронавирус също могат да развият остър респираторен дистрес синдром - дихателна недостатъчност, която се случва, когато въздушните саксове ( мехурчета ) в белите дробове се пълнят с течност, което, всъщност, прави дишането трудно.
- Защо коронавирусната пневмония е по опасна от обикновената вирусна пневмония?
- Първо, тя не е проучена много - нито учени, нито лекари все още могат да кажат точно какви последици за тялото в бъдеще ще доведе до. Например, как ще се чувства човек след две години - дали белите му дробове ще се възстановят след сериозно увреждане, или не.
И второ, лечение за COVID пневмония все още не е разработено перфектно за стационарно и домашно лечение.
- С какво пневмонията при COVID-19се различава от обичайната?
- Симптомите на пневмония в COVID-19 могат да бъдат точно същите като при други видове пневмония, причинени от вируси. Именно поради това, без тестване за COVID и други респираторни инфекции, може да бъде трудно да се определи истинската причина за вашето състояние.
Според последното проучване, основната разлика между COVID-19 пневмония и обикновена вирусна е, че вместо бързо заразяване на големи области на белите дробове, новата инфекция се установява в много малки области и се разпространява много бавно, оставяйки след себе си повредени тъкани, поддържане на треска и увреждане на бъбреците, мозъка, сърцето и други органи.
Усложненията след COVID пневмония могат да бъдат причинени не толкова от тежестта на заболяването, колкото от неговата продължителност – тя продължава много по-дълго от обичайната вирусна пневмония.
Освен това са известни следните факти:
- най-често пневмонията в COVID е двустранна т.е. засяга едновременно двете белодробни половини;
- на КТ (компютърна томография), такива бели дробове изглеждат доста специфично, лекарите наричат ефекта на увреждане "матирано стъкло";
- при някои лабораторни изследвания се откриват отклонения от нормата, особено при оценка на работата на черния дроб;
- COVID пневмония може да се развие напълно неочаквано, без никакви предпоставки;
- често хората с коронавирус индуцирана пневмония са увеличили съсирването на кръвта, поради което трябва да им се предписват лекарства за намаляване на съсирването на кръвта.
- Какви са симптомите и признаците на пневмония при COVID-19?
- Симптомите и признаците на пневмония при COVID са подобни на тези на други видове пневмония и могат да включват: висока температура, студени тръпки – често срещащи се при повишаване на температурата, кашлица – продуктивна, т.е. при която е възможно да се изкашляте и да се отървете от храчки, или не продуктивна – болезнена и суха. Друг симптом е задухът – липса на кислород, който се случва дори без движение и по време на почивка;. Възможна е и почвата на изпотяване, болка в гърдите, която се появява с дълбоко вдишване или кашлица, промяна в цвета на кожата поради липса на кислород, умора и др.
При тежка форма на пневмония дишането е трудно и нивото на кислород в кръвта спада. В критични случаи пневмонията може да се превърне в остър респираторен дистрес синдром – дихателна недостатъчност с белодробен оток и намаляване на количеството кислород в кръвта.
- Кога да потърсим спешна помощ за COVID-19 пневмония?
- Тази информация вече общоизвестна, но учудващо все още има хора, които подценяват вируса. За това ще повторя съветите и на моите колеги. Ако дишате затруднено, имате висока температура в продължение на няколко дни, имате учестено и плитко дишане, постоянно усещате натиск или болка в гърдите, имате сърцебиене, видите синкав цвят на устните, лицето или ноктите, почувствате постоянно желание за сън и трудно събуждане, незабавно потърсете спешна помощ.
- Кой е най-изложен на риск от развитие на пневмония в следствие на инфекция с COVID-19?
- Категорично това са възрастните хора на възраст 65 и повече години. Те са много по-уязвими от младите хора. А тези, които живеят в специални институции за възрастни, са най-изложени на риск.
Хората с други, така наречените коморбидитети (наличие на едно или повече заболявания), са изложени на по-висок риск при тежък коронавирус, включително пневмония.
Това са пациенти с хронични дихателни проблеми, като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), астма, диабет, сърдечно заболяване, чернодробно заболяване, хронично бъбречно заболяване, затлъстяване и др.
Хората с отслабена имунна система също са изложени на висок риск. Имунитетът се намалява с:
- приемане на лекарства, отслабващи имунната система, като хормони кортикостероиди, използвани за облекчаване на възпалението, или лекарства за автоимунни заболявания;
- при на лечение на рак;
- при човешки имунодефицитен вирус — ХИВ;
- при трансплантация на орган или костен мозък.
- Kак се диагностицира пневмония, причинена от COVID?
- Първо трябва да бъде потвърдено, че пациентът е с COVID. Вирусът се открива с помощта на тест - конвенционална намазка от носа и фаринкса. Рентгеновата снимка на гръдния кош е перфектният начин да се диагностицира пневмония.
Трябва да се има предвид, че в началния стадий на заболяването промените могат да бъдат не така ясно изразени. Освен това, по принцип всяка вирусна пневмония е слабо видима при рентгенографията. Затова се препоръчва в хода на заболяването и при продължаващи симптоми да се извършват две рентгенови изследвания в разстояния от 10 дни. Пневмонията, причинена от коронавируса, се вижда и на компютърна томография.
- След преболедуване на COVID в лека форма има ли последици за белия дроб?
- При преболедуването на Ковид в лека форма няма гаранция, че в белия дроб не се е развил процес след изтичането на 14-карантина. Ако чувствате умора, сърцебиене и отпадналост е възможно страдате от пост Ковид синдром. За да се диагностицира навреме състоянието Ви, е задължително след изтичане на карантината да си направите рентгенова снимка на сърце и бял дроб.
В Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас професионализмът на екипа рентгенолози и последно поколение апарати са на разположение на пациентите от понеделник до събота, а часове се записват на тел. 056 996006 или 0892 996006, 0896 996006и или на регистратурата. Центърът се намира на бул. „Транспортна“ №33 (до мол Бургас плаза).