Богатите депутати на далавера от мораториума върху цените на тока заради субсидията за ВЕИ
Усетиха се и веднага направиха предложението, за да им плащат по старите плавила, обясни Васко Начев
Депутатите, които печелят милиони левове от ВЕИ сектора, са на далавера от мораториума върху цените на тока, защото си запазват субсидията. Затова и са си го приели. Това намекна енергийният експерт Васко Начев.
В „Здравей, България“ по Нова телевизия той разкри, че преди няколко години направил проверка и се оказало, че в 43-ото Народно събрание 160 депутати били свързани с възобновяемите енергийни източници.
След като бе попитан дали от неразбиране част от народните представители не са подкрепили мораториума, Начев отговори, че без съмнение ГЕРБ имали достатъчно опит и според него те умишлено са го направили.
„Освен, че знаеха, че ще подведат останалите, имат личен интерес това да бъде прието. Погледнете колко от депутатите на ГЕРБ са свързани с ВЕИ сектора“, добави той.
„Вчера едно от предложенията на КЕВР е било да се намали субсидията за ВЕИ сектора. Те се усетиха, че това веднага ще рефлектира върху тях и дайте да сложим мораториум още няколко месеца да са по старите правила, с по-висока субсидия”, заяви експертът.
„Без съмнение, вчера беше един срамно тъжен ден за българския парламент и се надявам днес разумът да надделее, да има политическа воля, да излезе някой и да каже: „Извинявайте, ние сбъркахме вчера - забравете за този мораториум”, коментира той.
„По късата допирателна се опитаха да си осигурят спокойни коледни празници и хората да бъдат доволни. Да, на първо четене наистина няма разумен човек, който да не си каже: „Ето, те мислят за нас”, без да си дават сметка как реално изглеждат нещата, приемайки такова нещо”, изтъкна Начев.
На въпрос какво би станало, ако мораториумът продължи да действа със срок до 31 март с декемврийските цени на тока, той отговори: „Това означава четири месеца да не се знае кой пие и кой плаща. Някой трябва да плати тази сметка. С вчерашния мораториум те не казват кой ще е той. Означава, че новото правителство се вкарва в коловоз, от който няма излизане”, заяви експертът.
"Нека до 350 kW цената да е фиксирана, за да е поносима за по-голямата част от хората. Може да е например по 20 стотинки на киловат!", добави той.
Депутатът от "Продължаваме промяната" Радослав Рибарски, който е и председател на временната комисия за енергийната криза, пък каза в "Денят започва" по БНТ, че мораториумът не е структуриран правилно, но се гласува и прие с доста голямо мнозинство. Веднага след като гласувахме, свиках извънредната комисия, тъй като той не може да остане безсрочен, обясни той.
„Десислава Атанасова предложи този мораториум. Това беше гласувано в зала и прието. Знаехме какво гласуваме, но нямахме реално изпратен проект, изтъкна Рибарски.
Той подчерта, че членовете на КЕВР също са с изтекъл мандат от доста време. Обясни кои въпроси трябва да се анализират и решат за времето до 31 март, какъвто се предвижда да е срокът на мораториума.
„За тези три месеца ще набележим мерки. Една от тях е да се види защо мрежовите цени нарастват толкова, какъв е стимулът на едно дружество да постигне по-висока ефективност и по-ниска себестойност, ако просто увеличава цената, без да оптимизира своите разходи. Такива въпроси стоят пред нас и всяка партия има своето виждане“, заяви Рибарски.
„Да се надяваме, че режим на тока няма да има. Доста бързо нараства търсенето през зимните месеци“, добави той.
Енергийният експерт Иван Хиновкси, който бе и председател на енергийната комисия в 46-ия парламент, пък сподели в ефира на националната телевизия, че бил шокиран от загубата на колективен разум в Народното събрание.
„Никой не стана и не каза, че това е нарушение на Конституцията. Не може законодателният орган да се намесва в дейността на един независим регулатор“, подчерта той.
Според него мораториумът заплашва аванса по Плана за устойчивост и развитие, защото нарушава принципа за върховенството на закона.
"Този мораториум е вреден за имиджа на България в ЕС. Сигурен съм, че ще ни бъде размахан пръст, в най-лошия случай - дори наказателна процедура", предупреди енергийният експерт.
Решението също така заплашва енергийната сигурност на страната. Няма страна, в която мрежовите оператори да бъдат поставени в условия на фалит, допълни той.
Хиновски прогнозира и фалит на Топлофикация-София до месец март, ако решението за мораториум бъде гласувано и прието. Дружеството ще повлече след себе и "Булгаргаз", каза още той.
"в условията на свободния пазар понякога се наблюдава и обратния ефект- повишеното търсене води до намаления на цените..."
Буахаххахаха
Ако бай Драган продава на ниска цена просто ще му изкупят всичката енергия евтино, а той ще загуби от възможната по голяма печалба.
Когато на "Бай Иван" спрат да му купуват скъпия ток от борсата, защото там е изкарал ток и "Бай Драган" ,ама два пъти по-евтин, нещата изобщо няма да изглеждат така , както си ги описал!
А "Бай Драган" ще е произвел по-евтин ток, защото се е отказал да си купува "Кайен", отказал се е да си сменя и яхтата !
И защо се е отказал, ами защото като човек по-свестен е видял, че светът е в криза, сега се възстановява и е решил да "не лови риба в мътна вода " !
Защото на практика никакви разходи и на "Бай Иван" и на "Бай Драган " не са нарастнали САМО и ЕДИНСТВЕНО поради повишеното търсене !Дори в условията на свободния пазар понякога се наблюдава и обратния ефект- повишеното търсене води до намаления на цените (коледни намаления, промоции, бонуси и пр.)...Само в България е обратното !!
Добре е било да се запознаеш и с термините "мародерство" и "спекула" , тях не зная в кой курс ги учите ?
Обяснявам за тези които се радват на мораториума: бай Иван произвежда ток (условно АЕЦ) и го продава на борсата. Там се изкупува както от българския НЕК, така и от чуждестранните европейски енергийни компании. Понеже търсенето е по-голямо от предлагането в цяла Европа, цените се вдигат(закон за търсенето и предлагането, учи се първи курс финанси). И така НЕК купува скъпа енергия бай Генчо я транспортира транспортира в цяла България чрез електропроводите и подстанциите. Накрая бай Петко (evn, ЧЕЗ..) я продава на крайните потребители.
При един мораториум само бай Иван производителя печели стабилно от високата цена. Нататък по веригата се купува на висока цена и се продава на по-ниска от купената. Вероятно някой се досещате какво ще се случи, а именно силно задлъжняване с милиони, а може би и повече когато се продава на загуба. Тогава тези фирми по веригата се засилват към фалит. А фалират ли тогава никой няма да се притеснява за цената на тока, тогава ще се коментира цената на свещите за светне къде се продават най-евтино.
Проблем е, че с печалбата на АЕЦ не може да се субсидират другите фирми по веригата.
Ти, като си толова отворен, защо не вземеш да ни обясниш как се взема огромен кредит за голямо поле вятърни или слънчеви полета, как се намира достъп до мрежата на електроразпределението, как се получава лиенза и правата за токопроизводството !
Ти или си някакъв наивник или си просто кретен, или си някакъв , който се е "закачил" със 100-тина панела за някой от големите и обира трохите ...
А от трохи, не се дебелее да знаеш!
А у нас са най-високите цени на тока в целия ЕС и най-ниските заплати и пенсии!
КЕВР предлага субсидията за ВЕИ да се намали, т.е. КЕВР директно заявява, че е ЗА увеличението на крайната цена на тока и прави всичко възможно да го постигне!
Разбира се, отделен е въпроса, защо държавата изобщо субсидира ВЕИ - дела им е не повече от 3% в микса!
Който си е купил ВЕИ да си го експлоатира и да продава на държавата на фиксирани цени и то да бъдат много ниски !
Никой "няма кабаат" вложените във ВЕИ пари да се възвръщат светкавично и да се преминава на луда печалба!
Ненапразно депутатите са основните собственици на ВЕИ !
Оптимизират ги ,като непрекъснато ги увеличават !Но не влагат парите в мрежата...
Защо първо не проверите какви са заплатите на шефовете в ЕРП-тата, с колко и какви автомобили разполагат, каква им е администрацията, какви са заплатите и бонусите там ?!