Ботоксът навлезе при животните - как технологиите спасиха конкурса "Мис Камила"
Общият брой опити за измама е безпрецедентен - 147 - но повечето са счетени за по-дребни и не са завършили с изключване
Те трябваше да имат дълги, увиснали устни, голям нос и достатъчно добре оформена гърбица. Вместо това имаха ботокс и колаген и бяха изключени от състезание, което привлече вниманието на световните медии.
Критериите са избраните от хората за красота на камилите в конкурса в Саудитска Арабия, привличащ интерес от различни държави - от Персийския залив до Съединените щати, Франция и Русия, пише Дневник.
Мащабът на това състезание без аналог в света предполага всяка сериозна измама да предизвика скандал. Участват 33 хил. собственици на камили, които влизат цели 40 дни в ожесточена надпревара с много сериозен залог: награден фонд от 66 млн. долара. И всичко това - пред очите на 100 хил. туристи, които се очаква да посетят мястото на конкурса с площ 32 кв. км или почти колкото Казанлък.
Фестивалът е важен за Саудитска Арабия, защото след първото издание през 2015 г. той постепенно се превръща в средище на културни, спортни (например надбягване с камили) и други развлекателни събития, чиято цел е да утвърдят мястото на камилата в саудитската култура. В страната са регистрирани 1.5 млн. камили, снабдени с чипове за проследяване.
В шестото издание на конкурса "Крал Абул Азиз" (или "Мис Камила") целта на измамниците се оказва не само да спечелят наградата; някои искат да увеличат цената ѝ с измама и да вземат повече пари, ако някой прояви интерес към това да купи животното им на място, пишат арабски медии.
Според Саудитската агенция по печата е използвана "напреднала" технология. Първо в специална зала външният им вид и движенията им са оценявани от специалисти. След това главата, шията и телата им се сканират с рентген и ултразвук. Взимат се дори проби за генетичен анализ.
Експертите откриват ботокс, колаген или силикон (за устните, носовете и челюстите) в 16 случая; в някои от тях с хормони е стимулирано уголемяването на мускулите. В 27 други са засечени средства като ленти, които да ограничават циркулацията на кръвта и така части от тялото да изглеждат по-големи. Тези практики не са проблем само за честната конкуренция в състезанието, а и за правата на животните - част от тези интервенции може да са истинско мъчение за камилите. За сравнение през 2018 г. например измамите са само 12. И тогава обаче е установено използване на ботокс според публикации в социалните мрежи.
Общият брой опити за измама е безпрецедентен - 147 - но повечето са счетени за по-дребни и не са завършили с изключване. Решенията могат да се обжалват, а глобите са сериозни според Саудитската агенция за печата (макар и поносими за човек, способен да развъжда камили): 100 хил. риала (23 хил. евро) за употреба на ботокс и между 30 и 50 хил. риала за други нарушения. В резултат на арабскоезичния сайт на "Спутник" се появи карикатура, на която една камила с ясно изразени интервенции казва на друга: "Тълпата не вярва! Но това са естествените ми коси и естествените ми устни!" Саудитските власти изтъкват ставащото като успех да се намали толерантността към измамите.
Водещите в сутрешния блок на "Ал Арабия" въвеждат темата с думите: "Знаем, че разкрасяването владее света на жените и също на мажете, но, изглежда, разкрасяването с ботокс е навлязло в света на животните и по-конкретно в света на камилите."