Областният управител на Бургас проф. Нейкова удари по мъжки концесионерите на плажове
Директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов изпрати свое становище до Флагман.бг, в което уточнява, че съгласуването на заявленията от концесионерите с него не противоречи на издадената от областния управител заповед, а изпълнява същата
В 15 часа от пресцентъра на Областната управа в Бургас разпратиха изявление на проф. Мария Нейкова във връзка с разрастващия се скандал по плажовете в региона от Обзор до Резово. Вчера областният управител проф. Нейкова издаде заповед в лаконичен вид, с която на практика отряза възможността на плажните концесионери да изгребват пясъка, за да правят защитни диги, с цел да опазят имуществото на брега и да предотвратят отнасянето на пясъчната маса при зимните бури.
Заповедта предизвика бурната реакция на концесионерите, сред които има и такива, които са потърсили съдействието на народните представители от бургаския избирателен район, за да ги защитят в тяхната, наложена по традиция от няколко години, дейност по направата на защитните диги. В тази връзка концесионерите на Бургас-Север и на плажа в кв. Крайморие са категорични, че заповедта на проф. Нейкова трябва да падне в Административния съд, където ще бъде обжалвана (ВИЖТЕ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ).
Явно, съпротивата на концесионерите и изпратените копия от писмо на новия директор на РИОСВ-Бургас Павел Маринов до Флагман.бг, са станали причина проф. Нейкова да даде току-що следното пространно изявление, същността на което е, че всъщност тя с твърда ръка е решила да упражни правомощията си като стожер на държавността.
Ето какво се казва в прессъобщението:
Във връзка с постъпили обаждания от представители на медиите и явно неправилното тълкуване на издадената заповед от страна на концесионерите на плажове областният управител проф. Мария Нейкова прави следното изявление:
„Издадената от мен заповед е в изпълнение на функциите ми, в качеството на областен управител, на координиращ работата на органите на изпълнителната власт и техните администрации на територията на областта по отношение провеждането на държавната политика по опазване на околната среда съгласно Закона за опазване на околната среда.
Посочените в заповедта органи и техните администрации са с компетенции, установени в закона за осъществяване на предварителен, текущ и последващ контрол във връзка с опазването на морските плажове и крайбрежната плажна ивица. В тази връзка и предвид постъпилите сигнали от граждани за нерегламентирани дейности на териториите на крайбрежната плажна ивица и морските плажове, обръщам внимание, че всички дейности по зазимяване и освобождаване на разположените принадлежности, обслужващи летния сезон, в териториите на стопанисваните плажове, както и за всички останали плажове, и крайбрежната плажна ивица в цялост, следва да се извършват при стриктно спазване на законодателството и в рамките на разрешените за извършване дейности.
Създаването на укрепителни и други защитни съоръжения, вкл. обособяването, изграждането или оформянето на насипи, диги и др. подобни, следва да е съобразено със законово позволеното (като дейности, като използвани материали – с установен произход и като вид средства за извършването им).
Следва да не се допуска повреждане целостта на пясъчната повърхност, отнемане, разместване или преместване на количества пясъчни маси в рамките на морските плажове или извън техните граници. Същото се отнася и за пясъчните маси, представляващи част от крайбрежната плажна ивица или част от непосредствено прилежащото до нея морско дъно.
Подобни действия, когато не са изрично разрешени, са в нарушение на екологичното законодателство и представляват най-чест повод за тревога у гражданите и обществеността, предмет на сигнали.
Зазимяването на стопанисваните плажни територии и въобще преградните съоръжения с оглед зимните условия, следва да се извършват по възможно най-щадящ територията на плажовете и на крайбрежната плажна ивица начин, без употребата на механизирани средства и друга непозволена техника, предвид забраните, установени в законодателството. Благодаря на гражданите, че сигнализират областния управител, както и за активната позиция. За това, че са градивен коректив на местната и държавна власт. Реагирайки своевременно на подаваните сигнали, институциите са гаранция, че дейностите, в случая относно морските плажове и крайбрежната плажна ивица, ще се извършват съгласно разписаните в закона разпоредби.
Считам, че това е начинът да се върне отново доверието на обществото в работата и компетенциите на държавните контролни органи и бизнеса“.
Тонът на изявлението е императивен и достатъчно точен за юрист с експертизата на проф. Нейкова, показващ че тя няма да отстъпи от позицията си. Междувременно, час преди това изявление, директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов изпрати до Флагман.бг свое становище, с което прави важни уточнения за концесионерите, които, явно, опитват да използват медиите за създаване на междуинституционални конфликти.
Днес, преди обед, Флагман.бг публикува копие от писмо на Маринов с вчерашна дата, което звучи като противовес на издадената на същата дата заповед от проф. Нейкова.
Ето как реагира и ще реагира РИОСВ-Бургас при всеки отделен случай на подадено заявление за изграждане на пясъчни диги.
Публикуваме изявлението на Павел Маринов, също детайлно, уреждащо отношенията на екоинспекцията с концесионерите при новите условия на управление на държавата:
„Във връзка с внесени в РИОСВ - Бургас заявления за изграждане на пясъчни диги на територията на морските плажове, като практика за предпазването на пясъчното покритие от вредното въздействие на водите на Черно море, изразявам следното становище:
В териториалния обхват на РИОСВ - Бургас попадат морските плажове в общините Несебър, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско и Царево. Голяма част от тези морски плажове се характеризират с ландшафт с висока естетическа стойност, съчетаващи големи пространства от море, пясък и храстово-дървесни масиви, голямо флористично и фаунистично разнообразие. В частност морските плажове съчетават комплекси от свободни от растителност пясъци и такива заети с псамофити. Псамофитните екосистеми са формирани върху природни местообитания пясъчни дюни. Местообитанията им са с висока консервационна стойност. С цел опазване на пясъчните дюни по Черноморското крайбрежие са обявени редица защитени територии и защитени зони. За тях са въведени режими със Закона за защитените територии, Закона за биологичното разнообразие, заповедите за обявяването им и/или планове за управлението им (ако има утвърдени). В териториалния обхват на РИОСВ - Бургас, с цел опазване на пясъчните дюни и находищата на редки видове, в чиито граници попадат морски плажове, отдадени към момента на концесия, са обявени следните природни забележителности: „Пясъчни дюни 5 броя - Несебър“, „Пясъчни дюни в м. Бабата“, „Пясъчни дюни между къмпингите „Златна рибка“ и „Градина“, „Пясъчни дюни в м. „Каваците“, „Пясъчни дюни между гр. Приморско и м. „Перла“ и защитена местност „Беглик Таш - Ропотамо“.
Дейностите, които заявяват концесионерите да извършат върху част от териториите на морските плажове не могат да бъдат отнесени към понятията план, програма, проект или инвестиционно предложение дадено в т. 17 към §1 от Допълнителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда (ЗООС), поради което не са приложими предвидените в Глава шеста от ЗООС и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие процедури.
Съгласно чл. 11 от Закона за защитените територии, собствениците и ползвателите на гори, земи и водни площи в защитените територии са длъжни да спазват режимите, установени по реда на същия закон, със заповедта за обявяване на защитената територия и плана за управлението й. Съгласно параграф 7 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за защи тените територии „Собствениците и ползвателите по чл. 11 съгласуват с министъра на околната среда и водите или с оправомощени от него длъжностни лица дейностите, които планират да извършат в защитените територии, ако липсва план за управление или те не са предвидени в плановете и проектите по Глава четвърта, независимо от разрешенията, които се изискват по други закони“.
Поради това концесионерите, стопанисващи морските плажове, внасят при всяко намерение за извършване на дейности на територията им заявления за съгласуване.
При провеждане на съгласувателна процедура на заявените дейности, РИОСВ - Бургас съобразява при всеки отделен случай въведените режими със Закона за защитените територии, Закона за биологичното разнообразие и заповедите за обявяване на защитените територии и защитените зони, ако територията на която ще се извършват дейностите попада в границите им.
До настоящия момент са разгледани множество заявления за извършване на гореописаните дейности в части от морски плажове, чиито територии не са в границите на защитени територии, поради което заявителите са уведомени, че не е налице правно основание за провеждане на съгласувателна процедура по реда на ЗООС и ЗБР.
Съгласуване на дейността в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии е проведена за морски плаж „Ахтопол-север източна част, тъй като с режима на природен парк „Странджа“ няма въведена забрана за извършване на заявените дейности, а защитена зона „Странджа“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна няма обнародвана заповед за обявяване. Когато територии от морския плаж засягат защитени зони и местообитания, предмет на опазване в нея, но няма нормативно основание за провеждане на процедура по реда на ЗБР, РИОСВ - Бургас посочва режимите, които следва да се спазват.
Нарушенията на режимите на дадена защитена зона, въведена със заповедта за обявяването и подлежат на административно-наказателна процедура, по реда чл. 124, във връзка с чл. 12, ал. 6 от Закона за биологичното разнообразие.
Съгласуването на заявленията от концесионерите от РИОСВ Бургас се разглеждат съгласно специфичния режим на контрол за всеки плаж поотделно в съответствие на нормативната уредба и не е в противоречие на издадената от Областния управител Заповед РД-10-274/08.12.2021 г., а именно в изпълнение на същата".
Флагман.бг ще продължи да следи темата.
И няма проблеми.
Не мога да разбера защо хората минават цяла България за да лежат на пясъка и да плюскат.
Под един процент от почиващите ползват морето за да са по здрави и щастливи.
Да се омитат и до там.
Колкото по-ниска им е образователната степен, двойно по-големи специалисти са!
Аргументите им са безкомпромисни, независимо, че нямат нищо общо с съвременните тенденции.
Обикновено най-гръмогласни са тези от провинцията, които нямат нищо общо с морето, но се изказват като професори по океанология!
Относно необходимостта от дигите, единствено и само подобни нискограмотни индивиди са яростни противници!
Пясъчната брегова ивица е необходимо да се пази и да се увеличава, а не да се писука,че зимата не виждали морето!
Да не споменавам, че на много плажове по света, пролетно време си изсипват стотици тонове пясък, за да позакрият камънаците....
Дори в Черно море плажовете са различни, но това не ги интересува селянията, която е на власт.
Пресен пример е тази калинка-стръвница, която иска да ликвидира плажната ивица!
Ако не сте обикаляли по света, поне вижте плажовете в Черно море и тогава писукайте в защита на некомпетентното управление на Радев и компания, които само рушат, до там им стигат силиците!
По скоро проблема е да се спасят незаконните мутренски бараки по пясъка щото не са преместваеми нали.
Баси простоттията зял град като се разхожда ще гледа насип а не море па 6 месеца.
Ма мат хванем сопите накрая ще видите
Според теб е била на калъп, докато е писала това недоразумение :))))))
Кокорко има дори 4 топки, когато е на калъп със Спецов ;)
Наистина си по-тъп(а) с аргументите си, мокри мечти имаш относно топките ))))))))
Ще ѝ видим големите топки на радевата калинка, когато първата свирепа зимна буря започне да отнася плажа. Дигите си имат предназначение и се правят по цял свят, но когато некомпетентни хора вземат отношение по въпроси, които не разбират и не се вслушват в мнението на знаещите обикновено стават много големи издънки.
И през лятото на ръка ли да се почистват плажовете?
Калинка стръвница, малко и остана и гледа да осере пейзажа.
Останаха ти максимум 2 седмици другарко тъпа, после пак на село!