Стартира ли социалната кредитна система във Великобритания? Биометрично приложение ще „награждава заслужилите“
Пилотният проект стартира през януари 2022 г., ще налага препоръки за това как потребителите да бъдат здрави в замяна на ваучери за храна и дрехи
Ново приложение ще следи в реално време жизнените показатели на великобританците от догодина, за да им помогне да направят позитивни промени в диетата и лайфстайла си. Новината е публикувана от официалния сайт на правителството (gov.uk) и съобщава, че от януари 2022 г. въпросният App ще започне да функционира. Системата, която всъщност работи от няколко години насам, но не по такъв начин, се казва HeadUp (Главата горе) и вече се финансира от правителството, което е отпуснало 3 млн. британски паунда Тези средства ще се ползват, за да „награждават“ най-добре справящите се потребители.
Според плана пилотният проект ще започне с това хиляди потребители да носят дигитални устройства на китките си, които ще генерират персонализирани здравни съвети. Например – да си увеличат броя на извървяни стъпки, да ядат повече плодове и зеленчуци или да намалят размера на порциите си. Участващите в системата ще събират точки за тези „здравословни поведения“, с които ще отключват награди. Такива ще са например пропуски за фитнеси, ваучери за дрехи или храна, намаления в магазините, киното и увеселителните паркове.
„Правителството е ангажирано към това да помага на гражданите си да водят по-здравословен, по-щастлив живот, като направи достъпно и лесно за хората да взимат правилни решения. Новото приложение ще гарантира на потребителите си, че ще пази личната им информация, която ще бъде на безопасно и сигурно място по всяко време“, пише още в официалното прессъобщение на Великобританското правителство, публикувано в края на октомври т.г. От там уточняват, че първоначално пилотният проект ще стартира през януари и ще е с продължителност от 6 месеца на конкретно място на Острова, което предстои да бъде обявено.
Всичко това обаче подозрително много звучи като една друга подобна система, имплементирана вече в една друга, източноазиатска страна с огромна популация. Там, по сходен начин, гражданите биват „награждавани“ или „наказвани“ от правителството в зависимост от това дали се придъжат към одобреното поведение. Така например, ако човек пресече улицата не наобозначено място, му се ограничава временно достъпът до определени социални дейности, включващи дори ползването на градски транспорт. А за контрола следи сложна система от алгоритми за лицево разпознаване, която е въведена в почти всички камери за видеонаблюдение.
Въпросният проект от Великобритания, макар на първо четене да не изглежда чак толкова лош, отново поставя на дневен ред въпроса за това докъде ще стигнат правителствата при следенето на своите жители, съответно ограничавайки пасивно свободите им и въвеждайки своеобразна сегрегация. Защото ако не водите „здравослове“, според правителството живот, след януари 2022 г. на Острова вие ще плащате повече за същите услуги, които вашият здравословен съсед получава по-евтино. Подобен е и аргументът с т.нар. „зелени сертификати“, чиято първоначална идея бе да осигурят безопасното движение на хора между държавите в ЕС. Те вече са въведени почти навсякъде в Европа и срещу тях в момента текат масови протести на Стария континент. С тях, по сходен начин, се ограничават пасивно правата на гражданите, под претекст, че всъщност няма ограничения, а неспазващите препоръките имат избор - да ги спазват или да бъдат ограничени.
Ако отидеш в Бургас в Морската градина сутрин/вечер цял Бургас спортува и няма "дебелаци"....
P.s. Напиши в гугъл "overweight people in UK" и виж колко процента са. Дори има заглавия "Защо британците са най-затлъстелите хора в Европа", но явно ти не ги виждаш тия хора по улиците, защо ли?
СПРАВКА ИНТЕРНЕТ и 168 ЧАСА БГ
това е терористичен акт
https://youtu.be/tIjDd58MNuA