Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко
Почти всяко семейство имаше виличка, лозе или къщичка в близко село
Открих фиша от заплатата на майка ми от юли 1989 г. Тогава тя работеше като фризьорка във Варна в държавно предприятие, припомня retro.bg по разказ на Кр. Симеонов.
Заплатата ѝ чисто е била 210,19 лв. и стигаше за нормален живот. По онова време токът беше няколко стотинки на киловатчас. Водата беше също няколко стотинки за кубик. Цената на билет за градския транспорт беше 6 ст., разговор по телефон от уличен автомат 2 ст., една баничка беше 30 ст., киното – от 20 до 50 ст., бензинът беше под левче. За нова кола – лада или жигули – се чакаше по 10-15 години, но пък москвичи и запорожци имаше свободно. Полските фиати бяха най-скъпи. Една мешана скара в ресторант „Евксиноград“ в центъра на Варна беше 3,20 лв., с ракията и салатата стигаше около 5 лв. Хлябът в магазина беше 30 ст.
Семействата почиваха поне веднъж в годината – на море. Една карта от предприятието за един човек за 14 дена струваше на работника между 17 и 22 лв. Имаше развита туристическа дейност във всички градове, което даваше възможност за походи в планините с нощувки в хижи за почти без пари. Можеше да пътуваш на екскурзия във всяка страна от социалистическия лагер, но излизането в Западния свят беше изключително трудно. Почти всяко семейство имаше виличка, лозе или къщичка в близко село.
Данъците пък бяха смешно ниски. Да се чудиш как сме оцелели без ДДС, тол системи, винетки и всякакви други грабежи като тези, които търпим от днешната държава.
там си бяха ,нямаше ги у градо и беше спокойно и чисто пред входовете и чехличките с изрязани петички ги нямаше много по етажите
""The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money"
- Маргарет Тачър" - а как е в ес демокрацията?
Колкото и да се пънат под мен, неоспорим факт е, че хората бяха здрави, в пъти по-щастливи и спокойни! Нещата бяха простички, но ИСТИНСКИ!
Сега нито имат истински приятели, нито истинска храна, нито истинско образование, нито истински живот!
Един фалшиво лъскав и болен свят, който упорито твърди, че да си здрав, щастлив, спокоен и образован и да караш жигули е нищо в сравнение с това да си с пет хронични заболявания, в постоянен стрес, с деца наркомани, неможещ да напишеш адреса си без грешки и каращ S klasse на кредит!
И сигурно си имал 10 чифта обувки като сега,3 телефона,2-3 коли на семейство,хранили сте се по заведения.....?
Какво има в хладилника ти сега и какво преди?
Преди мръзнеше с навтопечка в една стая,а сега бичи климатик навсякъде,ама викаш тогава стигнаха парите.
Ако живееш както тогава,сега ще ти стигат още повече
И пак парите не достигаха!
И тия, които имаха родители на село бяха ЩАСТЛИВЦИ, защото мъкнеха от там чували с картофи, дамаджани с вино и ракия, сланина от прасето и т.н.
А колко голям бе дефицитът на стоки си личи о поговорката - "Продавай марули, за да си купиш Жигули".
А за да закупиш въпросното Жигули (скапана имитация на Фиат), което всъщност беше "мерцедесът на СОЦ-лагера" се чакаше по 10 - 15 години.
P.S. Комуняга мирен не седи - де бай Ставри, де... И изгонване в Русия - да яде там лед и камъни!
1. градинките! Хората копаеха след работа (в града) и си изкарваха с труд зеленчуци и подове, не вадеха от кесията за зеленчук или плод, това е пестене. Готвеха домашни ястия много по често, това също е пестене.
2. Парите са стигали за всичко което пожелаят, защото желанията са били мнооооого по малко! Я вземете да сравните какво си е пожелава човек през 1989г и какво желае днешния,? Дали тогава наборките на майка му са искали почивка в Малдиви или Бали?
- Маргарет Тачър