Предизборно политическо (пре)групиране и ЦИК на съд заради ръчното броене на машинния вот
Темата влезе в пропагандата на част от участниците в изборите, други предпочитат да мълчат
Любопитно политическо прегрупиране се оформи около броенето на гласовете на предстоящите избори. В петък Централната избирателна комисия (ЦИК) изненадващо реши този път всички секции да броят ръчно гласовете от машините. Това трябва да става чрез разписките, които се разпечатват и избирателите пускат в урни.
На предния вот такова контролно преброяване имаше в около 1300, а не във всички секционни избирателни комисии (СИК). Това доведе до изключително улеснение и до безпрецедентно бързо предаване на книжата в районните комисии.
Въпреки това за предстоящия вот ЦИК реши контролното преброяване да се извършва във всички СИК. Това стана с гласовете на излъчените от ГЕРБ, БСП, ДПС и „Има такъв народ“ (ИТН) представители в Комисията. Срещу решението бяха само тези, издигнати от „Демократична България“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ (ИБГНИ).
Веднага след това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства новата позиция на ЦИК по темата. Той за пореден път обяви, че предните избори били фалшифицирани, като софтуерът на машините прехвърлял гласове от ГЕРБ към други партии. Сега с контролното преброяване на разписките това нямало да може да се случи. Обвинението на Борисов обаче изглежда спекулативно – ГЕРБ не са обжалвали резултатите от вота на 11 юли. Освен това от контролното броене на разписки в част от секциите тогава се видя, че отклонения няма.
Днес лидерът на ГЕРБ отново засегна темата на среща с КНСБ. Според него няма нищо лошо да се броят разписките, а напротив – ще се подобри контролът.
Отпор обаче дойде от три от политическите сили. Лидерът на ИБГНИ Мая Манолова и нейни съратници днес пуснаха жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу решението на ЦИК. Любопитно е, че към жалбата на ИБГНИ се присъедини и новата формация „Продължаваме промяната“ (ПП) на Кирил Петков и Асен Василев, която няма свои представители в Централната избирателна комисия.
Протест в съда вече има и от страна на „Демократична България“ (ДБ).
Мая Манолова бе особено остра по темата. Тя направи политическа интерпретация – че ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН отворили широко вратата срещу изборните измами.
Манолова, чиято формация според социолозите е на ръба, но по-скоро под бариерата за влизане в следващия парламент, обяви, че с решението на ЦИК целта е да се създаде хаос на изборите и нестабилност на изборните резултати, „защото Борисов може да печели избори само чрез манипулации“.
„Важният въпрос е защо БСП и ИТН се включват в неговия отбор. Това решение ще позволи да бъдат ограбени гласовете за „Изправи се БГ! Ние идваме!“, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. Ние сме последната спирачка за връщането на ГЕРБ и ДПС във властта“, добави Манолова.
Според нея решението на ЦИК нарушава тежко Изборния кодекс и е опит за връщане на манипулациите и кражбите на вот в СИК.
„Машинното гласуване беше въведено, за да не се пипат бюлетините от ръцете на партийните представители в секционните комисии. При управлението на Борисов българите разбраха, че не е важно кой гласува, а кой брои. Когато членовете на СИК пишат резултати, те се дописват, надписват, преправят, задраскват. Вратата за кражба на гласове се отваря широко от мнозинството на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН в ЦИК, които приеха това решение“, заяви Манолова.
В официална позиция от ПП потвърдиха, че са се присъединили към жалбата на ИБГНИ.
„От „Продължаваме Промяната“ считаме, че машинното гласуване се доказа като една от ефективните мерки в борбата с купения вот и допринася за повишаване на доверието на обществото в провеждането на честни избори в 21-ви век. Завръщането към ръчно броене на хартиени разписки не съответства на тези цели и може единствено да създаде ненужно напрежение в изборния ден“, смятат от формацията на Петков и Василев.
Малко след това и ДБ заявиха, че са подали жалба във ВАС.
Изборният кодекс никъде не въвежда задължение на секционните комисии да броят контролни разписки и да попълват допълнителни протоколи. Така на практика ЦИК дописва и променя кодекса, смятат от коалицията.
„Ако се въведе 100% броене на тези разписки, работата на изборните комисии силно ще се затрудни и рискува да доведе до срив на отчитането на изборните резултати, а това на свой ред да бъде използвано като аргумент за връщане към хартиеното гласуване“, предупреди още в петък съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.
Засега от БСП, ИТН и ДПС избягват да коментират темата.
Любопитно е какво ще е решението на ВАС.
Би бил прав, ако не сме в БГ.