Валери Симеонов в Бургас: Три паралелни кризи удариха България, нужни са конкретни решения
Президентът трябва да е обединител на нацията и да забрави за политическите си пристрастия, коментира председателят на НФСБ и кандидат за държавен глава
България е изправена пред три паралелно развиващи се кризи, за чието решение са нужни конкретни и краткосрочни мерки. Това каза днес в Бургас кандидатът за президент от „Патриотичния фронт“ и водач на листата във Втори МИР-Бургас Валери Симеонов, след като откри предизборната шатра на коалицията, намираща се на пл."Тройката".
Симеонов се изправя в президентската битка с ясни цели и е убеден, че опитът му като балансьор ще е полезен за излизането на страната ни от смутните времена, в които се намира. По време на откриването на шатрата, която ще е отворена за въпросите на гражданите в следващите 2 седмици, Симеонов подчерта нуждата от това бъдещият президент на България да е обединител.
„Този пост трябва да се заема от надпартийна фигура – човек, който може да надживее своите пристрастия и да избягва всякакви участия в партийни боричкания и противопоставяне – това, което, за съжаление, Радев праеше досега. Ролята на президента, заложена от Конституцията е именно на обединител. Мога да кажа на хората, които ме познават като по-рязък и краен човек, че надали би могло да се намери по опитен балансьор от мен“, заяви Валери Симеонов.
Той изброи редица свои постижения от близкото минало в политически аспект, които свидетелстват за ролята му на балансьор. Така например в продължение на 2 години той ръководеше най-конфликтния орган в държавата – Националния съвет за тристранно сътрудничество, където се сблъскват интересите на синдикати, работодатели и държавна администрация.
„Там винаги съм успявал да направя така, че решения да се взимат с пълен консенсус“, изтъкна кандидатът за президент.
Симеонов припомни и международната среща на ЮНЕСКО в столицата на Бахрейн през юли 2018 г., когато на пук на всички нагласи, успя да убеди представителите на 28-те държави от всички континенти, че втори лифт край Банско е не само възможен, но и необходим. „Със серия от индивидуални разговори успях да убедя делегатите, че трябва да гласуват „за“ този проект. И успях. Той бе приет единодушно. Това, че в крайна сметка не успя да се изпълни обаче е друг въпрос. Това стана поради ред политически причини. Натрупаният ми опит там обаче е изключително полезен“, обясни Симеонов.
По отношение на реалните акценти от предизборната кампания кандидатът за президент бе категоричен. Държавата трябва в най-бързи срокове да въведе мерки, с които да предпази бизнеса, изправен пред фалит заради зеления сертификат. Той подчерта, че самият сертификат е добра идея, но не била въведена правилно.
„Буквално в рамките на 1 седмици след изборите, президентът трябва да свика Конституционния съвет и да събере представителите на ресорни министерства, за да се въведат незабавно компенсационни мерки за бизнеса. Държавата дължи двумесечен период на компенсации, основно насочени към туристическия бранш, който в момента е принуден да работи на 20-30% от оборота си заради това, че хората нямат достъп до заведенията заради сертификата. Трябва да се покрият поне 50% от оборотите им, за да имат работодателите средства и да могат да отпуснат време на своите служители, а не да са притиснати от финансовате тежест, продиктувана от липса на приходи“, каза Симеонов.
Той бе категоричен, че задължително трябва да се подходи към ваксинация на всички медицински служители. „Не е нормално да се изисква зелен сертификат за всеки български гражданин, а тези, които работят в лечебните заведения, да нямат такива задължения. Та нали и те също могат да разпространяват COVID? Една медицинска сестра, която днес има 20 визитации, ако прихване от един, ще го разнесе и на други, ако не е ваксиниран. А ако е, няма как да го пренесе“, каза Симеонов и допълни, че в контекста на здравната криза, пред която сме изправени за втора поредна година, един аспект е отишъл на заден план – личният пример.
Хората, според Симеонов, не виждат техните лидери да се ваксинират. С това се губело доверие към самата имунизационна кампания и затова броят на сложили първа или втора игла у нас бил толкова нисък, смята лидерът на НФСБ.
Втората сериозна криза, която трябва да се реши, е икономическата, която е продиктувана от проблемите в енергетиката. България няма как да диктува какви ще са цените на тока, но това, което може да се направи, е да се компенсират пряко засегнатите бизнеси – не със средства от данъкоплатеца, а с данъчни облекчения, категоричен е Симеонов.
Друга непопулярна мярка, която Симеонов и „Патриотичния фронт“ ще предложат, е въвеждането на ограничение на цените на стоките от първа необходимост. „Цените скачат нагоре и то без да има някаква конкретна и основателна причина. Например олиото, чиято цена скочи с повече от 50% нагоре, а в същото време слънчогледът поевтиня. Това са спекулативни манипулации на пазара и не виждам къде е държавата в целия този процес“, каза Валери Симеонов.
Третата опасна криза, пред която страната ни е изправена, е бежанската вълна. Припомняме, че именно председателят на НФСБ бе основна движеща сила при изграждането на преградното съоръжение на южната ни граница, която предотврати до голяма степен предходната мигрантска вълна. Днес обаче бежанските центрове са препълнени и страната ни отново е в патова ситуация.
Симеонов подчерта още нуждата от промяна в концепцията на Българската армия, която е и един от основните елементи, който успя да предотврати бежанската вълна преди няколко години. „Моята концепция коренно се различава от тази на Радев, основно с това, че по мое мнение е крайно време да разберем каква точно е функцията на нашата армия. Какви са нейните приоритети? За нападение ли е, за отбрана, за справяне с кризи или за справяне с бежанци? По отношение на концепцията на Българската армия в момента няма никаква яснота, а напротив – всичко е пълна бъркотия. Купуват се 16 самолета за 5.5 млрд.лв., които са нападателно оръжие“, заяви кандидатът за президент.
Той бе категоричен, че друга основна идея, заложена в програмата на „Патриотичния фронт“ е и връщането на наборната служба – не за срок от 2 години, а 6 месеца – време, което ще е напълно достатъчно за младите да разберат какво е да си част от армия и държава. „Може би е дошло времето младите да излязат от комфорта на семейната атмосфера и университети и да преминат през едни мъжки изпитания – за да станат мъже“, категоричен бе Валери Симеонов.