Проверка на Флагман: Колко по-евтин беше животът по време на соца
Средната работна заплата през 1982 г. е била около 180 лв., докато през 2021 г. – около 1300 лв. Но какво можехме да купим с нея тогава и сега?
Колко по-добре или по-зле сме живели по време на социализма в сравнение със сега? На този въпрос ще опитаме да дадем отговор, базиран върху проста математика на базата на цени спрямо средна работна заплата. Приемаме за изходна точка 1982 г., което обаче е силно опростено, тъй като официални данни за цените в този период няма и може да се разчита единствено на спомените на тези, които са живели тогава.
За сметка на това обаче имаме точни данни от НСИ за средната работна заплата тогава – тя възлиза на около 180 лв. (тук правим уточнение, че по спомените на хора, с които разговаряхме за този период, стойностите варират между 100 и 200 лв.)
За сегашното време имаме точни данни – средната работна заплата в страната е около 1300 лв., докато цените могат да бъдат проверени във всяка брошура на холям хранителен магазин. В този смисъл не претендираме, че изнесената тук информация е 100% вярна, но за сметка на това тя достатъчно се доближава до истината.
Нека видим числата:
1 кг месо през 1982 г. е струвало около 4 лв. Сегашната цена, през 2021 г., варира – но можем да приемем средна стойност от около 9 лв. Взимайки средните работни заплати от двете години изчисляваме, че с една заплата през 1982 г. човек е можел да закупи 45 кг месо, докато в наши дни това количество възлиза на 144 кг.
За хляб тогава сме плащали 40 стотинки, сега цената е повече от тройна – 1.30 лв. За сметка на това обаче тогава човек е можел да закупи със заплатата си 450 хляба, докато сега това число е 1000.
Сиренето на килограм през 1982 г. е струвало 1.70 лв. Сега то възлиза на около 10 лв. С една СРЗ тогава е можело да се закупят 105 килограма, докато сега – 123 кг.
Олиото, за което сега се счита, че е много скъпо, през 1982 г. е струвало около 1.15 лв. Сега то е около 3.50-4.00лв. При средната работна заплата за двата периода – тогава е можело да закупим 156 бутилки, докато сега – 371.
За баничка от закусвалнята или кифла с мармалад през 1982 г. се се плащали 10 стотинки. Сега те струват около 1 лв. Тук идва първата разлика – тогава е можело да закупим с една заплата 1800 банички, докато сега – 1300.
За риба, без да уточняваме каква точно, ще вземем средни стойности по спомени на хора, които са живели през 1982 г. Тогава рибата е струвала приблизително 1 лв. за килограм, докато сега числото се приближава до 8 лв. През 2021 г. можем да си купим с една заплата 162 кг риба, докато през 1982 г. – 225 кг.
Всички, живели през 1982 г., помнят цената на бирата – 0.35 стотинки на бутилка. Сега за същия продукт плащаме 1.30 лв. Но докато тогава е можело със средната работна заплата човек да си купи 514 бутилки или 257 литра, то сега можем да закупим 1300 бутилки или 650 литра.
Продължаваме статистиката с други ценни данни. Такава например е цената на тока, за която сега също се говори, че е достигнала нечувани висоти. През 1982 г. 1 kWh е струвал мижавите 4 стотинки (за дневна) и 2 стотинки (за нощна). Сега стойностите са 0.21 лв. (дневна) и 0.10 (нощна). Въпреки това обаче през 1982 г. със цялата си работна заплата човек е можело да си позволи да заплати 4500 kW електроенергия, докато сега можем да платим до 6190 kW.
Билетчета за градския транспорт от 6 стотинки – мечта. В сравнение със днешните средни стойности от 1-1.50 лв. това изглежда много ниска стойност. Реалността обаче се оказва малко по-различна. При стойностите за средна заплата през 1982 г. е можело човек да си купи 3000 билетчета за градския транспорт. Сега това число е сведено до 1083. Но разликата всъщност е много голяма в превес на 2021 г., защото докато сега купуваме 3 пъти по-малко билетчета, цената им е скочила 25 пъти от тогава. Тоест въпреки ръста в цената и намалението на броя билетчета, които можем да си закупим, реално градският транспорт излиза по-евтин сега, в сравнение с тогава.
Цената на горивата също е важен показател. За нея в последните години често се говори, че е прекалено висока. През 1982 г. бензинът е струвал 36 стотинки на литър. Сега той е 2.15лв./л. Да но, тогава е можело да закупим със средна работна заплата 500 литра, докато сега 604 литра.
На темата на автомобили е важно да се отбележе и колко струва нова лека кола за двата периода. Преди 40 години цените на колите са били между 5000 и 6000 лв. (приемаме средно 5500), докато сега за най-базов модел автомобил броим 25 000 лв. Изчислението тук обаче ще е по-различно – ще проверим колко заплати са нужни за закупуването на лека кола тогава и сега. Така през 1982 г. се оказва, че за да си закупим лада на стойност 5500 лв., е трябвало да броим 30 заплати, докато сега – 19.2.
За квартира в момента трудно можем да платим месечен наем по-нисък от 400 лв. През 1982 г. цената е била 10 пъти по-ниска. Така изчислението показва, че с една средна заплата през 2021 г. можем да платим наема си 3.25 пъти, докато тогава – 4.5 пъти.
Последно ще погледнем едно от най-добрите забавления през 1982 г. – ходенето на кино. Цената на билета за прожекция тогава е била 0.27 лв., докато сега тя вече е в космически стойности – 12 лева. Е, това определено се отразява на джоба на киноманите. Докато тогава те са можели да си закупят със средна заплата 667 билета, а сега – 108.
Въпреки тези сметки обаче този период от българската история със сигурност не е лош. Така например висшето образование е било безплатно за тези, които успеят да влязат с добри оценки от изпитите. Учебниците до 4 клас, както е и сега, са били безплатни, а най-евтините книги в библиотеките и книжарниците са били тези от образователен характер. Между другото за книга с твърда корица през 1982 г. се е плащало между 2 и 5 лв, а всъщност с 2 лева е било напълно възможно човек да се сдобие с поне 3 книжки за четене, с които да обогати библиотеката си.
А в магазините беше пълна скръб!
Аз работех в БДЖ и пазарувах от София, където все пак имаше някои неща, липсващи в Бургас.
Какви две години какви трудности като ги взимат от селата. От Ясна Поляна и къде ли не. 5 думи на английски я знаят я не - понеже им е много трудно ако случайно gps-а се обърка звънят на съпорта да им обясни по телефона къде има бензионостанция или къде да спрат за почивка (понеже разчиташ предимно на себе си не на gps-a или човека зад монитра дето ти гледа къде точно ти е камьона и понеже неможе се оправиш ти казва на къде да караш). Вобще мисловната дейност там е на високо ниво :) Полеви условия - климатик в кабината и други екстри.
Била рискова професия - може в България. Незнам някой в чужбина да е загинал докато шофира. А тук що стават катастрофи? Претоварване на машината , затваряне на очите при технически преглед, без почивки за шофьорите. В чужбина обаче това не върви - там се спазват нещата така че изобщо не е толкова рисково колкото се опитваш да го изкараш. И пак да кажа не съм казал че е лесно а че е варянт за тия дето нищо не могат и все мрънкат как нямало пари да седнат да карат и да изкарват по 6000лв на месец. Колкото до защо се търсели постоянно шофьори кажи и защо постоянно се търсят програмисти?
Само където не разбрахме ОТКЪДЕ измислиха тия 1300 лева средна заплата , при положение , че 70% от населението получава най-много до 1000 лева ...
http://hdr.undp.org/en/content/human-development-report-2019
Дразните ме с глупавите си анекдоти и още по-глупавите абстрактни обяснения. 1991 сме на 33 място сред индустриализираните държави, а през 2019 сме на 52 място. Точка.
"Абе пиле шарено, че можеше ли тогава нормален, образован човек и специалист, нечленуващ в БКП да припари до Виена ааа?"
ДА, Човекът беше точно нормален, образован, специалист и нямащ нищо общо с БКП и ДС. Проверил съм го лично.
Това, че за неграмотните и некадърниците да си шофьор или горски на село беше върха на сладоледа, не значи, че за всички е било така.
Проблема на повечето мрънкачи по соц-а е че те си искат като едно време. Да си прост и нищо да не знаеш и можеш но да получаваш колкото някой който е учил сума ти години за това което работи. Е по надолу някой го каза- "майка ми една обикновена машинописка получи пенсия 182.00 лв и си позволи и почерпи колегите си 50 човека в едно малко заведение." Мечтата на неукия и простия - да взима колкото лекар/адвокат/пилот или който и да е дето е вложил сума ти време и средства за да се научи на нещо. То и затова се мрънка толкова за заводи - да киснеш у завода да крадеш от него гориво ли матеряли ли изделия ли да се скатаваш и накрая да взимаш колкото хора които са учили по 6 години за да се научат на нещо. Нали така бе фенове на соца? Това ви липсва да сте неуки ама да взимате колкото учените?
Аман от умници!
"Ми комунистите може и по 5 щайги да сте вземали, аз говоря за нормалните и образовани хора и специалисти, нечленували в БКП."
Абе пиле шарено, че можеше ли тогава нормален, образован човек и специалист, нечленуващ в БКП да припари до Виена ааа? Питам и отговор не иоскам. Че и обикновенните комуняги само до Будапеща ни пускаха. За Виена трябваше да имаш едни други качества и таланти...... Та може твоят познат да е бил от тях.
Каква средна заплата от 1700 като ,45 % от работещите са на минимална заплата от ,650 лв.
Хайде сага псевдо икономически демократ смятай и кажи на хората истината.
Истината е че през 1982 г.който работеше не беше гладен.
Сега някои работят по 12 часа и живеят мизерно заради такива икономически некъдрници и гъзолизци като тебе.
Ми комунистите може и по 5 щайги да сте вземали, аз говоря за нормалните и образовани хора и специалисти, нечленували в БКП.
Днес нещата са доста по-различни. Плащаме си за здраве, лекарствата са скъпи (не случайно не ги дават за пример), една детска количка стига до 2000 лева, почивката е към 40-50 лева/ден/ човек, кредитите са с убийствени лихви (преди имаше ВСК с лихва 0,1%), социалните (детски, болнични и т.н. ) са символични и т.н. Всичко това трябва да се сложи в сметката и тогава ще се види защо хората тогава живееха по-добре.
Това е, масовото поведение тук.
Вместо да се изкупуват земеделски земи, или офис площи, влага се в ненужно МПС, т.е. придобиват абсолютен пасив.
И в други държави се купуват коли на изплащане, но разумните хора купуват каквото могат да си позволят, т.е. без да умират от глад за целта! Освен това, няма нищо по-глупаво от купуването на чисто нова кола, която губи голям процент от стойността си в минутата в която я подкараш от паркинга, и дори не всички заможни хора го правят. Затова са и заможни. В България винаги се е наблюдавал този странен парадокс - повечето хора хем нямат достатъчно средства, хем не ценят парите, съответно и труда си...
Сега,аларма,куче,мечка,брава 500 лева и въпреки това...аааа,пак ме обрали.
Твоята лична среда не означава нищо. Обикновено приятелите на хората са малко или много със сходни финансови възможности. Загледай се по пейките през лятото. Тези възрастни хора дали не искат да седнат някъде другаде и да консумират нещо?!
кисело мляко - истинско в стъклен буркан - 26 ст. Зареждаха магазините рано сутринта, към 4-5 часа, и оставяха касетките навън: хората, когато тръгваха рано за работа, а магазинът не беше отворил, си вземаха мляко от касетките, като си оставяха празните бурканчета и вътре точно стотинки за млякото, което са взели.
Къщите и апартаментите не се заключваха.
Всяко предприятие изпращаше работниците си два пъти годишно на почивка.
Всяка седмица семействата излизаха на ресторант.
Лекарствата бяха безплатни за деца до 18 год. възраст, за бременните - също.
Ще ми е интересно, Флагман да направи статия: МИТ ИЛИ РЕАЛНОСТ СА НИСКИТЕ ЗАПЛАТИ В БУРГАС!!!
В Бургас средната заплата е равна на минималната, тоест всички количества следва да се разделят на 2 и резултатът ще е плачевен.
После тока не струва толкова в момента, защото към всяка месечна сметка се начислява солена такса "пренос" плюс солена такса "загуби/кражби/ и накрая ту едрят и с 20 % ДДС. Така, че сметките от статията за еленергията в момента реално са умножени по 2.
И доста от дрлугите сравнения не са верни. Сирене от 10 лв. кг. е само растително, тоест не е сирене. Сиренето от мляко е 20 лв.
Но за флагман е характерно, да лъжат, баламосват, и да се опитват да промиват мозъците на хората!
Лично аз след промените финансово съм много добре, но смятам, че животът преди това е бил по-добър за хората.
Да,но и тогава не всички вземаха 180 лева.
Заплата от 120 се считаше за добра,а имаше и много по ниски...
Хайде смятай !
Манипулатор !
През омразния соц. почти не се ползваха кредити, или ако се ползваха, бяха с минимална лихва, а имаше и взаимоспомагателна каса...
Сега-почти всички с нови жилища са с кредити и ипотеки...
Така представяни нещата са идеални, направо са идилия, но тогава шефа имаше вила на два етажа, а обикновения работник на един. Тогава шефа караше волга, а обикновения работник москве или жигулка, а СЕГА-200 богопомазани олигофрени имат частни самолети, а работника тегли кредит, за да си купи скрапа на европа!
Цените не са стоки, за да бъдат скъпи или евтини. Цените могат да бъдат само ниски или високи.
Така че тези 1300 лв заплата реално може да станат 150 лв като съпоставка...
От там нататък сравнявайте месото, олиото и хляба колко можело да се купи тогава и сега !
Защо така избирателно връщаме само към което ни е удобно?!
И заплатите не бяха 150-200 лева, а малко повече.
Ако в една фирма има 10 работника и един собственик , работниците получават по 700 лв, а работодателя взема 7000 лв , средната заплата е около 1300 лв ...Хубаво щеше да бъде да пресметнат и колко киловата ток можеш да си купиш тогава и сега !
Като единият ядял само пиле, другият само ориз, значи всеки ден ядат "пиле с ориз" !
Белия хляб беше 27 ст, Добруджа - 22 ст, типови - 17 ст.
Къде сега има банички по 1 лв? Под 1.50 аз не съм видял. Преди бяха със сирене, сега са с извара.
И за другите продукти мога да споря, защото съм живял тогава и съм свидетел на тогавашните цени.