Драматична развръзка на изборите в Германия, предстоят тежки преговори за коалиция
Досегашният канцлер Ангела Меркел ще управлява докато се избере ново правителство, а това може да продължи доста дълго
Драматична е развръзката на парламентарните избори в Германия.
Според данни на екзитпола седем политически сили ще са част от следващия Бундестаг, а Германската социалдемократическа партия, засега, се очертава като победител с 26 % от гласовете, партията на Ангела Меркел - Християндемократическия съюз получава 24 %, Зелените от сигурни победители преди половин година се сринаха до 14,5 %, за Свободната демократическа партия са гласували 12 на сто, 10% за "Алтернатива за Германия", 5% или съвсем близо до бариерата - Левите. Това са данните на екзитпола на ZDF.
Според този на АRD ситуацията е малко по-различна - консерваторите от ХДС и социалдемократите са изравнени с 25 %, следват Зелените с 15%, крайнодесни и либерали са с по 11 на сто. Левите отново са над бариерата с 5%.
Заради малката разлика между двете партии обаче напрежението ще остане до последно, а Германия известно време няма да знае кой е вероятният бъдещ канцлер.
Лидерът на социалдемократите и финансов министър Олаф Шолц е единият вариант за нов канцлер на Германия, а другият е Армин Лашет, който бе посочен от Ангела Меркел.
Резултатът предполага, че преговорите за съставяне на правителство може да продължат с месеци. Това ще остави канцлера Ангела Меркел на власт за неопределено време. Меркел, която управлява от 2005 г., не се включи в надпреварата, за да получи пети мандат, и се готви да напусне поста, след като се състави правителство.
За сравнение християндемократите взеха 32.9 на сто на предишните избори. Социалдемократите бяха далеч под тях с 20.5%. Трета бе "Алтернатива за Германия" с 12.6 на сто, след тях - либералите с 10.7%, Левите - с 9.2. Зелените получиха едва 8.9% от гласовете.
Зелените бяха фаворит за превръщане в първа политическа сила само допреди няколко месеца, но скандали в партията и неопитността на кандидат-канцлера им Аналена Бербок стопиха преднината.
Лекото разминаване между двете прогнози допълнително затруднява правенето на точна оценка как ще изглежда бъдещият Бундестаг. Тази на ARD, която е много по-оптимистична за християндемократите, ги посочва като по-голяма партия с 200 депутати при 197 за социалдемократите, 119 за зелените, 87 за крайнодесните и либералите и 39 за Левите.
При ZDF - чийто екзит пол дава преднина на социалдемократите - местата в парламента изглеждат така:
В очакване на официалните резултати първите данни потвърждават само едно - коалицията, която ще управлява Германия, ще е трипартийна. Това ще е първият подобен съюз на федерално ниво в историята на страната, макар в германските провинции да съществуват такива формати.
Прагът за мнозинство в Бундестага е 378 депутати и според прогнозните резултати от тази вечер три варианта за коалиция имат шанс. Единият е социалдемократи, либерали и зелени (известната като "светофар" заради цветовете на всяка партия). Тази коалиция със Свободната демократическа партия може да е по-голям проблем за зелените заради бизнес ориентацията им и липсата на ангажимент към по-мащабна трансформация на енергетиката и индустрията в борба с климатичните промени. "Светофар" би имала 434 депутати.
Победа на консерваторите (или запазване на малката дистанция между двете партии) все пак би създала възможност за нов опит за "Ямайка" или зелено-черно-жълта коалиция (консерватори, либерали и зелени), каквато обаче биха желали само две от трите партии. И тук би било трудно убеждаването на зелените, но защото в по-голяма степен гледат на социалдемократите като на естествен партньор. За "Ямайка" имаше преговори и през 2017 г.,, но те пропаднаха - по-скоро заради либералите. "Ямайка" би имала 417 депутати.
Паул Цимяк, генерален секретар на ХДС, заяви пред телевизия ARD, че "данните показват възможност за ориентирана към бъдещето коалиция на ХДС/ХСС, Зелените и либералите" - сценарият, известен като "Ямайка".
Запазването на досегашната "голяма коалиция" - християндемократи и социалдемократи - би означавало мнозинство от 413 души в Бундестага.
Съвсем близо до прага с 376 депутати е и вариантът социалдемократи, зелени и крайнолеви ("червено-зелено-червено"). Подобен формат - широко обсъждан преди изборите - се приема охотно от зелените, но социалдемократите поставят едно условие - ясен ангажимент към евроатлантическите ценности, какъвто крайната левица трудно ще поеме. Той е все по-малко вероятен заради слабия резултат на крайнолевите. Дори те да преминат окончателно петпроцентната бариера, общата подкрепа за трите партии няма да е достатъчна.
При сегашните съотношения обаче - и предвид непопулярността на "голямата коалиция", управляваща от 2013 г., изглежда най-вероятно либералите да са балансьорът в бъдещите преговори, коментират германски наблюдатели. За това свидетелстват и коментарите на лидера им Кристиан Линднер, заявил, че "Свободната демократическа партия получи един от най-добрите си резултати в историята си".
За да се пенсионираш там на 67 трябва да бъхтиш 45 г стаж и пенсията ако си бил обикновен работник офис или шофьор ще вземаш между 800 и 1200 еврака , а тея дето са работили 7 години които си мислят че ще се пенсионират това е за социална пенсия и щем вземат най много 200 евро суха пара останалото е във вид на купони за храна и битови сметки но се дават по местожителство тоест ако не живееш в германистан ще ги гледаш през крив макарон
Социалната политика на германистан действа САМО и основно за чернилките емигранти те получават всички само и само да не развалят рахата на политиците да си крадат спокойно
"Това са данните на екзитпола на ZDF."
Иначе казано, това е резултат от допитване до избирателите, което се провежда в деня на изборите, след като вече са напуснали секциите за гласуване. В случая е проведено от обществената телевизия ZDF.