Песен срещу пандемията на страха спечели голямата награда от „Солени ветрове“
Костадин Шотев от „Studio84 Project“ получи статуетката, изваяна от тополовградския скулптор Христо Дюлгеров
Песен срещу пандемията на страха, композирана и изпълнена от барда Костадин Шотев от „Studio84 Project“, спечели конкурса „Срещу вятъра“ на 13-тото издание на международния фестивал „Солени ветрове“. Композицията, която е по текст на поетесата Радина Цанева, представлява своеобразен протест срещу ограниченията, които ни налагат заради пандемията от коронавирус.
„Много дълго светът бе на пауза сложен,
Дълго общият фон беше силно тревожен.
Тихо Малката смърт диша с тебе хрипливо….
Време е за любов и за вино пенливо“, пише Цанева в „Не на страха“. Това е част от най-новото й стихотворение, уточни Шотев, след като вдигна на „Охлюва“ статуетката , изваяна от тополовградския скулптор Христо Дюлгеров.
„Бяхме изключително затруднени при избора си на победител в конкурса за нова песен с активна гражданска позиция, защото конкуренцията между участниците бе голяма“, каза поетесата от Айтос Татяна Йотова, която тази година председателстваше журито на „Срещу вятъра“.
Наградата „Приятел“ на Солени ветрове, която е на името на барда Бойко Георгиев, бе връчена посмъртно на Светлана Стоянова.
„Фестивалът го има, защото е много обичан от всички бардове прекрасни и от верните фенове, от организаторите и доброволците. Едва ли има по-голям приятел от Светлана Стоянова, която е една от създателите на „Солени ветрове“. Нейното голямо сърце ни запали и вдъхнови“, заяви Мила Калиманова, преди да връчи наградата на съпруга на починалата композиторка.
„Най-хубавото на приятелството е, че не е задължително. Светлана бе приятел, с който може да тръгнеш на война и да чувстваш гърба си сигурен. Пожелавам ви да имате такива приятели“, каза Атанас Стоянов, приемайки приза.
Той получи и китара, на гърба на която бардовете написаха послания – израз на тяхната обич към покойния председател на Сдружение „Солени ветрове“ Светлана Стоянова.
„Атанас Стоянов има задължението да пази китарата и да свири на нея. Това е обичта на всички нас за Светла“, обяви водещата на 13-тото издание на „Солени ветрове“ Любов Узунова.
„Освен организатор на фестивали, Светлана беше и добър композитор. Тя пишеше по мои текстове. Тя има десетки песни. Събирам ги и възнамерявам да издадем албум с песните й. Ще излезе от печат и антология, в която ще разкажем и за всички издания на „Солени ветрове“ от 2009 г. до днес“, разкри Атанас Стоянов.
Кукли, изработени от сръчните ръце на украинската художничка Таня Дихан, пък получиха бардът богослов Виктор Макаров и Гергана Тачкова, която се отличи в концерта „Бардовете по света“ като добър изпълнител на португалски песни.
Концертът на „Точка БГ“ на „Солени ветрове“ предизвика буря от възторг. Публиката пя с Пламен Сивов, Тодор Янкулов, Зорница Попова и Красимир Първанов някои от песните им, а накрая всички участници във фестивала изпълниха песента на Христо Граматиков „Черният пясък“.
Авторът на „Ах, морето“ и на много други хитове Иван Ненков и съпругата му Живка Митова от дует „Морски струни“ събраха овациите с песните си. Една от тях бе по стихове на Петя Дубарова.
Заместник-председателят на Сдружение „Солени ветрове“ Антон Димитров пък сподели, че е много трудно, след като Христо Граматиков и Светлана Стоянова си отидоха от този свят, да се организират бардфестивали в Бургас. Аз запазвам в сърцето си пламъка „Солени ветрове 2021“, за да мога да запаля „Солени ветрове 2022“ и ви моля да го съхранявате и вие в сърцата си, каза той, закривайки феста.
Три нови албума бяха представени на фестивала. Освен „Точка БГ“, които изпълниха някои от песните в шестата си „плоча“, озаглавена „Градовете, в които ни няма“, с музикално CD се похвали и Красимир Йорданов. „2020 без маска“ пък се казва новият албум на Румен Спасов.