Несебърска фирма прави за смях РДНСК
Само часове, след като министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев каза пред bTV, че събарянето на незаконните постройки върви по план, РДНСК в Бургас бе направена за смях в Несебър. В 10.30 часа вчера багери дойдоха на Южния плаж, за да съборят три къщи, складова база, стоманобетонна ограда, закусвалня, бетонен път, паркинг и прилежащата инфраструктура, изградени от концесионера на плажа „Сироко” ЕООД. Свикнали да слушат от властта как ще събаря цели хотели и да гледат как се бутат само дървени бараки, жители на Несебър се бяха събрали да видят дали този път чудото ще стане. Но чудо не видяха. Хората на РДНСК бяха посрещнати от концесионерите, които им размахаха съдебно решение на Административния съд в Бургас от предния ден – 10 март 2011 година, с което съдия Станимира Друмева спира изпълнението на заповедта за събаряне на постройките. Така разрушаването им се отложи за неопределено време, а държавата загуби поредната си битка в защита на закона.
През 1999 година „Сироко" ЕООД сключва договор с МРРБ за 20-годишна концесия на Южния плаж в Несебър. Девет години по-късно РДНС-Бургас установява, че на плажната ивица в Несебър незаконно са построени 3 къщи, складова база, стонобетонна ограда, облицована с каменна зидария, бетонен път, паркинг, улично осветление и прилежащата инфраструктура - ел.проводи, водопроводи и канали. Издадени са и осем отделни заповеди за доброволно събаряне на постройките.
„Сироко” естествено завежда дело и на 22 декември 2010 година съдия Галина Радикова от Административния съд в Бургас отменя заповедите.Причината - РДНСК – Бургас е изпратила поканите за доброволно събаряне на сградите до стария адрес на „Сироко” ЕООД в София, а междувременно дружеството се е пререгистрирало на адрес в Несебър. Представителят на фирмата Веселин Жеков заявява пред съда, че не е получил заповедите и така бил лишен от правото си да обжалват административния акт в 14-дневния законов срок. Но това не е всичко, както се казва в рекламите на wsteleshop. Когато РДНСК-Бургас представя пред съда осемте заповеди за доброволно събаряне на незаконните строежи, изведнъж става ясно, че никъде в тях не се споменава фирмата "Сироко" ЕООД. На това основание съдът приема, че за административния орган сградите са построени от неизвестен извършител и не е ясно защо именно "Сироко" трябва да ги събори. С тези мотиви съдът отменя всичките осем заповеди за доброволно събаряне.
На 25 февруари районната строителна дирекция издава нови 8 заповеди, с които е определено процедурата да започне на 10 март в 10.30 часа. "Сироко" ЕООД, чрез своите представители Веселин Жеков и Николай Георгиев, пуска жалба срещу тези заповеди в Бургаския административен съд на 9 март, в която твърди, че предвидените за събаряне сгради вече не съществуват и на тяхно място са поставени временни обекти, разрешени по съответния ред. Концесионерът настоява насроченото за 10,30 часа събаряне да се спре, защото така можело да се разпилее намиращото се в обектите движимо и недвижимо имущество и оборудване, както и да се разрушат законно поставените обекти, възстановяването на които щяло да струва много средства и усилия. На следващия ден в закрито съдебно заседание Апелативният съд в Бургас отново отсъжда в полза на дружество и спира принудителното събаряне, защото РДНСК няма свой представител, който да обори твърденията на концесионера. Пред в. „Твоят ден” шефът на РДНСК Георги Георгиев твърди, че не е възможно „Сироко” ЕООД да са поставили нови законни обекти, тъй като преди това трябва да се издаде протокол за събаряне на старите, а такива документи няма.
Така или иначе събарянето на незаконните обекти на Южния плаж в Несебър не стана и те ще работят през целия идващ сезон. Поне.