Кой е най-богатият европеец в света
От строителството до луксозните стоки Бернард Арно изгражда империя от над 70 марки
Известен е като колекционер и меценат
Само преди дни класацията за най-богати личности в световен мащаб претърпя катарзис. Докато битката от половин година между Джеф Безос и Илон Мъск кой да е номер едно в света продължаваше в зависимост от покачването на акциите на империите им, един европеец упорито заемаше 4-то и 3-то място в класацията и не само.
В началото на август Джеф Безос бе изместен от класацията на Forbes от председателя и главен изпълнителен директор на групата компании Louis Vuitton Moet Hennessy Бернар Арно. Тогава неговото благосъстояние се оценяваше на 195,8 млрд. долара, докато Джеф Безос притежаваше 192,6 млрд. долара. Арно достигна първото място благодарение на доброто представяне на брандовете му Sephora, Moet & Chandon и Tiffany & Co, а в същото време Джеф Безос загуби почти 14 млрд. долара само за едно денонощие, което позволи европеецът да вземе титлата “Най-богатият на планетата”. Това не е първото му изкачване в класацията, а е дори второ, когато през 16-ти декември 2019 г. отново е на върха.
Арно има пет деца от две жени, четири от които работят с него в LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.
Модният бизнес не би бил същият без името на Бернар Арно и конгломерата, зад който стои. Факт е, че Арно не е съградил империята си от нулата, а е имал опората на заможното си семейство, занимаващо се със строителство, и преди да се насочи към модния сегмент, 10 години е управлявал фамилния бизнес - фирмата Ferret-Savinel. През 1984 г. Арно дочува слух, че френското правителство търси някой да поеме империята Boussac Saint-Freres, конгломерат за търговия дребно, който още тогава притежава Christian Dior. С помощта на висши френски служители той я придобива и започва трансформацията на компанията, като уволнява близо 9000 работници за две години, заради което придобива прякора си “Терминаторът”.
В резултат на съкращаването на работните места и реформите, Арно успя да се грижи за финансирането на компанията и до 1987 г. тя отново е печеливша и регистрира печалба от 112 милиона долара при поток от приходи от 1,9 милиарда долара. В края на 80 -те години Арно заявява, че целта му е да управлява най-голямата луксозна компания в света през следващото десетилетие. И точно това се случва - той насочва погледа си към LVMH Moet Hennessy - Louis Vuitton, като харчи 2,6 млрд. долара за изкупуване на акциите, за да стане най -големият акционер на компанията.
Арно е известен в Европа като човекът, който съживи френската мода през 1995 г., като назначи британския моден дизайнер Джон Галиано да замени почтения Юбер дьо Живанши в модната къща на Париж. Година по -късно “Папата на модата”, както е наречен Арно, премества Галиано при Кристиан Диор и назначава британски моден дизайнер Александър Маккуин да го замени в Givenchy. След това Арно наема Марк Джейкъбс, млад американски дизайнер, на поста креативен директор в Louis Vuitton, производител на луксозни кожени изделия.
Арно продължава да придобива луксозни марки, включително италианската компания Fendi (2003), емблематичния френски универсален магазин La Samaritaine (2010), италианската марка бижута Bulgari (2011) и класическия американски бижутер Tiffany & Co. (2021). Той също така построи Фондацията Louis Vuitton (2014).
Арно е известен като колекционер и меценат и има произведения от всички важни за развитието на изкуството през ХХ век художници. Колекцията му е набор от имена като Анди Уорхол, Марк Ротко, Пабло Пикасо, Хенри Мур, а колекцията му от картини на Баския е призната за една от най-добрите. В нея присъстват и звездите на съвременната живопис Деймиън Хърст и Джефри Кунс. През 2017 г. бе открита и сградата на “Фондация Луи Вюитон” (Fondation Louis Vuitton) по проект на видния съвременен архитект Франк Гери. “Моята майка много обичаше изкуството и още като дете ме водеше с нея специално из различни музеи. Първият музей, който оказа огромно въздействие върху мен бе музеят на Ван Гог в Амстердам”.
Източник: Труд