Кой „забрави” 163 лица и махна гръцки милиардер от Магнитски БГ, а остави вътре несвързани с Божков и Пеевски?
Депутатът Йордан Цонев с право настоява за изслушване на финансовия и икономическия министър на служебното правителство
Поне 163 свързани лица са „забравени” в българското приложение към американския списък Магнитски, според публикация в сайта „19 минути“. В същото време фирмата на ключов гръцки милиардер и съдружник на намиращия се в Дубай Васил Божков липсва. В списъка са несвързани с посочените от САЩ личности – примерно фирма на бизнесмена Александър Найденов – известен с най-популярната си фирма „Олинеза“, която повече от 5 години няма нищо общо с хазартния бос. Това повдига темата защо при 1-годишен американски хоризонт, в българския списък той е 5-годишен. Върху каква нормативна база?
Затова е важен въпросът на депутата Йордан Цонев как е съставен наказателният списък, изготвен от правителството – какви са критериите за включване на едни имена и изключване на други. Защо в него има двоен стандарт!
Защото не може да има справедливост, без да има елементарно спазване на правила и минимална доза честност: или всички са вътре, или всички са вън. Или има принцип при изготвянето на листата, или няма.
Цонев поиска вчера изслушване на финансовия министър Асен Василев и на икономическия министър Кирил Петков във връзка с прилагането на списъците по закона Магнитски на територията на България.
Въпреки уверенията, че се събира всяка седмица, няма данни работната група по приложението на Магнитски у нас, изготвила и бг списъка, да е заседавала през последния месец. Което е странно, най-малко заради близо 80 жалби срещу изготвената от комисията листа, които вече са в различни съдилища и на практика са блокирали изпълнението на забраните по този акт.
Работната група по българското разширение на списъка Магнитски напомня на държавната Комисия по хазарта от времето, когато според официалните документи на няколко български институции през нея са се „изпарили” над половин милиард лева, дължими на хазната от Националната лотария. Тогава принципал на въпросния орган беше финансовият министър Владислав Горанов, а членовете бяха представители на различни държавни органи. Както по-късно стана ясно, всички те са били обилно „почерпени” от Васил Божков. Част от тези хора сега са зад решетките, други са на свобода и морализаторстват от тв екраните, а трети са оневинени от прокуратурата по странните им сделки с апартаменти.
Разликата е, че при работната група се „изпаряват” не пари, а хора. И то всякакви. Сред тях са членове на семействата на споменатите в американския списък, докато най-близките роднини на други са вътре, „спестени” са даже криминално проявени лица, които са им били съдружници, твърди сайтът „19 минути“.
Директни партньори като Интралот на милиардера Кокалис с нейното 49-процентно съдружие в Еврофутбол и Евробет, са извадени от списъка 6 дни след публикуването му – на 15 юни т.г., като се цитира „прекратена свързаност”. Тя обаче е характерна за немалко от останалите – от братята Цветомир и Боян Найденови до собственика на „Олинеза“ Александър Найденов, но те остават в позорящия списък. Случаят с братята Найденови от EFBet е още по-интересен, тъй като шефът на МВР Бойко Рашков е в работната група по Магнитски, а ведомството му е издало на Найденови документ за липса на свързаност с лицата от списъка Магнитски.
На този етап, при налични протестни писма заради двойния стандарт на работната група, липсва какъвто и да било отговор от нея до жалещите.
Това ще направи въпросът международен – от Вашингтон до Брюксел и до прокурор Лаура Кьовеши, защото е неразбираемо списък по акт, който има за цел възстановяване на справедливостта, да налага двойни стандарти и несправедливост. Писмата в знак на протест по индивидуални и фирмени казуси вече са там.
И тук резонно се задава въпросът КОЙ? И това вече не е Делян Пеевски.