Заразяват ли комарите с Ковид
Обикновено хората имат погрешната представа, че при ухапването става смесване на кръв от един на друг човек, сякаш комарът работи с инструмент
Микроорганизмите, които могат да пренасат комарите чрез ухапване, са причината за милиони тежки случаи на заболявания. Чрез тях се предават заболявания като западнонилска треска, денга, зика, жълта треска, малария и редица други.
Но за да се случи заразяване от болен с инфекциозно заболяване чрез комар на друг човек, трябва да се има предвид, че процесът е доста сложен. Обикновено хората имат погрешната представа, че при ухапването става смесване на кръв от един на друг човек, сякаш комарът работи с инструмент. Всъщност комарът смуче кръвта и от устния му апарат тя попада вътре в храносмилателната му система. За да стане вирусоносител, е необходимо вирусът да престои в храносмилателната му система поне няколко седмици. Чрез комарите не могат да се предадат всички вируси. Например комарите не се заразяват и не предават ХИВ, тъй като извън гостоприемника човешкият имунодефицитен вирус загива за минути.
Попадайки в храносмилателната система на комара, той не може да се размножава и загива. Ебола също не може да се предаде чрез комари и това е доказано от учените след множество експерименти, дори когато е въвеждан умишлено в организма им. На този етап не съществуват никакви научни дозакателства, че коронавирусът може да се предава чрез ухапване от комар. SARS-Cov-2 е вирус, който се предава по въздушно-капков път – при кашлица, кихане, говор, или чрез докосване на заразени повърхности. Няма данни за пренасянето му чрез комари.