Чамурджиев на свобода, Тодор Черния мина в нелегалност
Източник: Снимки Добромир ДОСКАЧАРОВ
Общинският съветник Венцеслав Чамурджиев (виж долу видеоматериал заснет с него на 19 януари т.г. в дома му в с. Маринка, където беше затворен 3 месеца), който бе обвинен за лихварство, рекет и пране на пари бе пуснат под гаранция от 10 000 лева.Това реши преди минути Бургаският апелативен съд. Прокурорката Йовита Григорова се престара и настояваше за рекордната сума от 200 хиляди лева, но адвокатът на Чамурджиев Благой Потеров я убеди, че той няма откъде да ги вземе, плюс това има постоянна адресна регистрация и няма да се втурне да бяга в Латинска Америка.
„Ако прокуратурата внесе в този вид обвинението, очаквам оправдателна присъда“, заяви още защитникът на Чамурджиев – адвокат Благой Потеров. Според него няма доказателства нито за лихварство, нито за пране на пари, нито за рекет. Общинският съветник не е раздавал кредити като физическо лице, а е бил само адвокат на фирмите, между които са отпускани сумите, допълни той.
Прокуратурата е посочила за прането на пари период, който предшества лихварството. А е необходимо да е точно обратното, защото няма как да се легализират пари от престъпна дейност преди тя да е била извършена, разясни Благой Потеров.
За третото обвинение – рекета, също няма доказателства. Използвани са СРС-та, като Чамурджиев е бил подслушван 60 дни. Свидетелят на прокуратурата Тодор Атанасов-Черния дори го е провокирал, но заплахи не са изтръгнати от устата на общинския съветник, обясни адвокатът.
Заседанието бе проведено при закрити врата по искане и на прокурора и на защитата, тъй като обсъжданите доказателства са следствена тайна.
През периода 1997 – 2010 г. са били прехвърлени над 100 имота на името на обвиняемия и негови близки, както и на фирмите му, съобщиха от прокуроратурата. Недвижимостите се намират в Бургас, Несебър, Средец и Силистра. Според справка в Агенцията по вписванията обаче на името на Чамурджиев има само една втора идеална част от апартамент на ул.“Батак“55, както и къща с дворно място в с.Маринка.
Ето какво писа Чамурджиев в местен вестник преди два дни, опровергавайки твърденията на прокуратурата: Той настоя да се знае следното:
Имах една втора идеална част от апартамент на ул. „Батак“ 55 в гр.Бургас, закупен на 3 февруари 1994 г. Същият този апартамент има ипотека, вписана по моята партида от Банка ДСК, на 18 май 2002 г. Впоследствие тази ипотека е заличена поради нейното изплащане на 18 март 2003 г. Последното вписване на мой имот в Агенцията по вписвания е от07.12.2010 г. Това е продажбата на същия този апартамент на ул.“Батак“ 55, от който другата една втора идеална част бе собственост на моята съпруга Даниела Борисова Чамурджиева. Към настоящия момент притежавам само и единствено следния имот: ворно място с построена върху него къща в с.Маринка, община Бургас, където живея със семейството си. Прилагам справка от Службата по вписванията, която се отнася за периода28.01.1997 г. до 07.02.2011 г.
При новата ситуация положението с Тодор Атанасов става много сложно. Човекът си бе повярвал, че натапяйки своя покровител и осигурявайки тайни свидетели срещу него, ще си гарантира дълго време спокойствието. Наш екип провери в Агенцията по вписванията колко сделки той и съпругата му Мирослава са осъществили в същия този период – излиза, че са близо 40. Точно тези измами старият приятел на Чамурджиев се опита да ги прехвърли като негова отговорност. Докато стоеше сам у дома си в Маринка близо 3 месеца и на всеки час го проверяваше полиция, Чамурджиев направо беше бесен на Тодор-Черния, с когото за никого не е тайна, че бяха близки авери.
Вчера наш екип реши да провери как живее основният свидетел на обвинението Тодор Атанасов-Черния. Човекът и жена му са безработни, официално. В новата жилищна кооперация срещу Славейковото пазарче, на ул. „Съединение“ 13, заварихме да кипи усилен труд на първия етаж. Няколко майстори правеха основен ремонт на апартамента на първия жилищен етаж, в който са се нанесли Атанасови. Видяхме, че плочките в банята са ултраскъпи и само това санитарно помещение струва не по-малко от 50 хиляди лева. Майсторите казаха, че били наети от Мирослава, за да преобразят дома й. Те не позволиха да снимаме и навътре. Видяхме отвън, че дограмите са сменени с нови пластмасови – от най-скъпите.
„Сега на Черния ще му се стъжни живота, защото Венци не забравя, не само не забравя, но и не забавя!“, каза техен общ приятел, който току-що бе узнал за пускането на Венци на свобода. Човекът намекна, че Черния скорострелно поискал да му се осигури охрана от прокуратурата и полицията.