Има ли златно съкровище край храма в Поморие, спасен от Людмила Живкова?
В тези времена, когато ни е нужна вяра в доброто, не може да допуснем този храм да пострада, каза кметът Иван Алексиев
Останки от градежи още от римската епоха и мраморни блокове от обществена представителна сграда от Средновековието откриха археолози край църквата "Преображение Господне" в Поморие. Пред бТВ директорът на историческия музей в града Антон Карабашев разкри, че има свидетелства за златно съкровище от монети, както и за крепостна стена, която е била до основите на храма.
Археологически разкопки ще спасяват от срутване църквата "Преображение Господне" в Поморие, обявиха водещите на „Тази сутрин“. Храмът е на повече от два века и половина и е част от културното наследство на България, но в момента цялата сграда е в пукнатини.
Тази пролет стотици поморийци изпратиха подписка до Министерството на културата, Общинския съвет и Светия синод с призив за спасяването на църквата. Според местните хора причините за нейното разрушаване са свлачищни процеси и ерозия на брега. Те се страхуват храмът да не се срути в морето.
"Предстои да стартира и обследване, очакваме екип от Университета по архитектура, строителство и геодезия, начело с проф. инж. Богомил Петров, който да започне обследване на основите, а след това друг екип да обследва и самата сграда, за да можем да я спасим", каза кметът на община Поморие Иван Алексиев.
„Църквата е на повече от 250 години. Това е най-старият действащ храм по Южното Чероморие. Дори по времето на комунизма, когато са се опитали да го затворят, будните поморийци са написали петиция и лично Людмила Живкова е разпоредила в него да се извършва богослужение“, заяви градоначалникът.
В тези времена, когато ни е нужна вяра в доброто, не може да допуснем този храм да пострада независимо дали от свлачищни процеси, или от нещо друго, подчерта той.
„Този имот бе дарен преди две години и половина от Министерския съвет на Община Поморие, за да го превърне в градски парк. По-важното е, че вече се извършват разкопки, които могат да изкарат интересни факти от историята на Анхиало“, коментира Алексиев.
Проф. Сергей Турбатов от Националния археологически институт, който е ръководител на разкопките, добави, че под заварения терен са открити останки от структури, като при всички положения става въпрос за градеж, който е по-ранен от църквата, но все още не е ясно дали става въпрос за постройка, която е била заварена на място при построяването на храма.
"Разкопките имат много важно значение за изясняване на историята на Анхиало. Надеждите са те да осветлят миналото на града и да отговорят на много въпроси", каза още Карабашев.