Заформя се и Язовиргейт: Министър изнася шокиращи данни за ремонти, прокуратурата се самосезира
"Пазар дере" и още два водоема стояли празни шест месеца, защото не били вкарани в експлоатация след извършена реконструкция
Икономическият министър Кирил Петков продължава акциите си по язовирите. На извънредно обявен брифинг тази сутрин той изнесе данни за три водоема.
Единият е вече станалият известен „Пазар дере“. Другите два са „Злати войвода 3“ и „Злати войвода 4“.
И трите били предадени като отремонтирани от държавната фирма "Монтажи" на "Държавна консолидационна компания" (ДКК) в един и същи ден – 31 декември 2020 г. И до момента обаче те не били прехвърлени на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Водели се все още в ремонт, т.е. не са влезли в експлоатация и не можело да се използват. Затова шлюзовете им били отворени и вода в тях не се събирала. Част от тях били и затревени.
Това отговаря и на аргументите на ГЕРБ отпреди дни, че "Пазар дере" допреди две седмици бил пълен, след което бил източен.
Петков изнесе данни и за шокиращо високи цени за транспорт и бетон при ремонтите.
Макар че "Пазар дере" е край Ловеч, а другите два водоема са край Сливен, транспортните разходи и за трите били едни и същи - 1,16 лв. на тонкилометър за превозване на скална и земна маса. Това, грубо, било пет пъти над пазарната цена.
За кубик бетон цените за трите язовира били 219 лв., 214 лв. и 214 лв. Нормалната цена била около 100 лв. по-ниска.
"И за съжаление не включват нито превоза на този бетон, който отделно се е фактурирал на 33,72 лв., нито кофража, който е на 33,26 лв., нито армировката, която е на 2,84 лв.", добави г-н Петков.
Той обяви, че още днес ще постави въпроси пред ДКК - защо шест месеца язовирите не са в експлоатация, тъй като това за него било безстопанственост; както и защо цените са толкова високи.
Ще бъде сезирана и Агенция "Държавна финансова инспекция" да провери казусите.
Важно било обаче язовирите да започнат да се експлоатират. Те трябвало да се ползват за напояване и като буфер при бедствия.
За ремонтите се сключвали договори с трети изпълнители - частни фирми.
След въпрос - "Монтажи" колко договора с колко компании са сключили и как са оправдани те, защото те нямат право да превъзлагат, Кирил Петков отговори: "Над 82% от всички договори са концентрирани между 6 и 8 компании. И това, което също виждам и което за мен е странно, че и в Ловеч, и в Сливен една и съща фирма е извършила дейността. За съжаление, не мога да ви я кажа, защото искаме да извършим проверката и да не влизам във "филми" по търговския закон, но реално не само че е една и съща цената, една и съща е и фирмата. Дали са толкова близо Ловеч и Сливен, за да изберем една и съща фирма?"
"Ще направя още една заповед - че всеки сключен договор с трети, външен, изпълнител от "Монтажи" и от "Държавната консолидационна компания" трябва да минава на проверка към моята комисия за прозрачност и контрол, и се надяваме, че можем да спестим пари на данъкоплатеца, и се надявам, че няма да има такива забавяния от шест месеца за влизане в експлоатация", каза още Кирил Петков.
Ремонтът на "Пазар дере" струвал 2,350 млн. лв.; на "Злати войвода 3" - 1,913 млн. лв.; "Злати войвода 4" - 547 хил. лв.
Констатациите от проверките щели да бъдат изпратени днес на прокуратурата.
Предстояли такива проверки на още седем язовира.
Общо пък бил предвиден ремонт на над 400 водоема у нас за 631 млн. лв. 500 млн. лв били отпуснати директно от бюджета на държавата, а 130 млн. лв. - от Българската банка за развитие.
Всъщност това не били големи язовири, а "мънички водоемчета". Те били разпръснати по цялата страна и не можело лесно да се установи от гражданите какво е качеството на ремонта им, за разлика от магистралите, върху които предниците на автомобилите треперели.
Кадрови промени във визираните държавни фирми пък не можело да се правят, докато не се проведат конкурси.
Междувременно от Върховната касационна прокуратура обявиха, че се самосезират за случая с „Пазар дере“.
На 12 юни 2021 г. Кирил Петков обяви, че е проверил на място язовир „Пазар дере“ край гр. Ловеч, за който са похарчени 2,3 млн. лева, а водоемът е източен. По думите на служебния министър той не представлява опасност за хората, с каквито мотиви, без обществена поръчка, са отпуснати пари за ремонта, информират от държавното обвинение.
ВКП е изискала от служебния министър на икономиката относимата информация за целите на проверката.
В случай че в хода на проверката бъдат открити данни за извършени престъпления, те ще бъдат докладвани на компетентната прокуратура. При наличие на нередности от административен характер прокуратурата ще уведоми съответните контролни органи за предприемане на действия по компетентност, се казва още в информацията от държавното обвинение.
Фалити,офшорки,фитнес продажби на начетени фирми!
Първо върнете милионите бре мекерета крадливи и лъжливи далавераджии!
също и наемането на чужди фирми за никаква работа си е ес стандарт. Урсула фон дер Лайен беше атакувана точно заради ненужното наемане на американски консултанти за измислени проекти в германия.
Нали сме в ес - ще правим като в ес - ще крадем и лъжем без да носим каквато и да е отговорност и като резултат - ще ни повишават.
В същото време Павлова става горда собственичка на скъп 4* хотел в центъра на испанската столица МАДРИД който странно струва 30 МИЛИОНА евра
Сега прокуратурата ще разследва десетина години и ще се прекрати после делото по давност или поради недостатъчно доказателсва.
Ама какъв контраст има само между Кирил Петков, харвардски възпитаник и Боко филията с мас, който бир прочел 20 страници от Винету, но иначе е гледал филма и още вярва че Винету е само 2 тома :-)