Съветници от ГЕРБ и БСП спряха инвестиция за 90 млн.лева в Карнобат
Ние имаме дадености, но се оказа, че търсим начини как да не ги използваме. За мен това е напълно необяснимо, коментира кметът Георги Димитров
ОбС Карнобат спря инвестиция за над 90 млн.лева за фотоволтаична централа.
Дружеството „Солар грийн енерджи“ искаше да изгради мощности за зелена енергия на площ от 950 дка в землището на село Зимен. Става въпрос за терени, които са напълно неизползваеми и са със статут на пасища. Към тях никакъв интерес, както и приходи за общинския бюджет. Те обаче са много подходящи за соларна централа, а плановете на инвеститора бяха да започне с мощности от 45 MW, които впоследствие да увеличи до 75 MW.
На днешното заседание трябваше да се обсъди проекта за договор, както и даде разрешение за изработване на Подробен устройствен план (ПУП).
Изненадващо обаче една от най-крупните частни инвестиции за последните години в региона, бе стопирана.
От 18-те съветници (от общо 21, б.а.) присъствали съветници само 9 подкрепиха докладна, 7 бяха „въздържал се“, а 2 „против“. Гласовете срещу инвестицията дойдоха от двете групи – на БСП и ГЕРБ. (ВИЖТЕ СПРАВКАТА ПОД МАТЕРИАЛА)
„Пропуснатите ползи са сериозни. Щяхме да получим най-малко 250 хил.лева от отстъпеното право на строеж. В периода на изграждане щяха да бъдат ангажирани 200-220 човека от общината, а след това да се осигурят 16 работни места за поддръжка на съоръженията. Не трябваше с лека ръка да отхвърляме това предложение. В Европа се засилва стремежът към зелена енергия. Бъдещето е на алтернативните източници. Ние имаме дадености, но се оказа, че търсим начини как да не ги използваме. За мен това е напълно необяснимо“, коментира пред Флагман.бг след сесията кметът Георги Димитров, който бе озадачен от гласуването.
Той уточни, че ще говори с инвеститорите, за да ги попита дали искат да продължат. Ако получи утвърдителен отговор ще внесе предложението на следваща сесия и ще се надява разумът да надделее - да се дебатират параметрите по договора и как да бъде защитен интересът на общината, а не да се отхвърля една мащабна инвестиция без разумно обяснение.
Към докладната бе прикрепен и проект за предварителен договор, за който кметът Георги Димитров призова да се обсъди детайлно, но до подобно разискване изобщо не се стигна.
Предложението бе отстъпеното право на строеж да не е безсрочно, а за 30 години. Договорът да се сключи по Закона за енергетиката, а годишната такса е свързана с минималната работна заплата или цената на ел енергията на борсата. Предвидени бяха и редица неустойки за инвеститора, а за негова сметка трябваше да се промени статута на земята и подготвят всички документи.
На сесията днес стана ясно, че в постоянните комисии е имало и предложение от общинския съветник Христо Георгиев от ГЕРБ – тези парцели да бъдат продадени.
„Принципен противник съм на продажбите, защото това води до декапитализиране на общината. Имаме 25-26 хил.дка земеделски земи от които ежегодно влизат в бюджета немалко средства, с които поддържаме социалните дейности, детски градини и инфраструктура. Смятам, че това е правилният начин за управление на общинската собственик“, допълни Георги Димитров, който за близо 14-те години, в които е начело на Общината е спазвал тази максима.
Той отчете, че към Карнобат има сериозен интерес за развитието на зелена енергия. До момента общината е дала 35 разрешителни за по-малки централи, но притесненията са, че отхвърлянето на подобна голяма инвестиция ще отблъсне други фирми, желаещи да изградят подобни мощности.
Ето кои гласуваха срещу предложението
Против:
Христо Георгиев (ГЕРБ), Драгомир Вълчев (ГЕРБ)
Въздържал се:
Аспарух Иванов (БСП), Антоанета Пенева (ГЕРБ), Драгомир Чолаков (БСП), Мирослав Спасов (БСП), Надя Русева (БСП), Теодор Ченешев (БСП), Радостин Христов (АБВ)