Светът се връща към нормалното: Готови ли са летищата за наплива от пътуващи
Капацитетът на съоръженията няма да позволи социална дистанция, ако пътникопотокът се върне бързо към нормалните нива
Авиационната индустрия призовава за рестартиране на пътуването още след първото заземяване на полети в началото на пандемията. Сцените на лондонското летище Хийтроу по-рано тази седмица – пътници, наредени на дълги опашки, поставят под съмнение способността на авиохъбовете да се справят с отслабените ограничения пред пътуванията, пише онлайн изданието Politico.eu.
Хаотичните сцени, за които британските депутати предупредиха, че могат да представляват „риск от разпространение“ на коронавируса, са последното нещо, от което се нуждае индустрията, докато страните се подготвят да отворят отново границите си за туристите.
В сряда страните от ЕС се съгласиха да разрешат несъществени пътувания от трети страни за хора, които са напълно ваксинирани, което увеличава перспективата за по-пълни полети и по-натоварени летища.
Авиосекторът е под натиск да възстанови загубите заради пандемията и провежда сериозна пиар кампания, за да докаже, че летенето е безопасно дори в разгара на пандемия. Летищата въведоха множество нови мерки, за да гарантират, че пространството е възможно най-безрисково.
„Допускаме само пътници и персонал в сградата на терминала, така че няма тълпи посрещачи, няма шофьори, които да влизат, никой не се мотае наоколо“, казва Шъвоун О’Донъл, ръководител на външните комуникации на летището в Дъблин.
Берлинското летище Бранденбург, открито през октомври, има инсталирани защитни екрани, осигурява дезинфектанти и гарантира, че всички повърхности се почистват и дезинфекцират редовно, за да се намали рискът от инфекция.
Все пак някои ранни признаци пораждат опасения, че дългоочакваното рестартиране на пътуванията може бързо да надвие летищата и да разочарова пътниците - особено когато Европа навлезе в летния сезон.
Докато летищните оператори управляват инфраструктурата на всеки хъб, често други органи отговарят за изискванията, свързани с COVID, като PCR тестване или проверка на формуляри за локация на пътници. Служителите на летището нямат право да изискват тестове или да проверяват доказателства за ваксинации.
През януари например летище Завентем в Брюксел, Белгия, беше критикувано, след като Белгия въведе мерки, изискващи всички пътници да представят отрицателен PCR тест при пристигане в страната. Персоналът на летището прехвърли отговорността за проверките на федералната полиция. Междувременно снимки на претъпканите пространства обиколиха социалните медии.
Това е ситуацията, която летищата ще се надяват да избегнат този път, но отново се виждат пропуски.
British Airways тества виртуално приложение за опашки на бюрата за регистрация на терминал 5 в Хийтроу, за да предотврати струпванията. „Това ще помогне за ефективното управление на потока от клиенти на летището по всяко време и ще даде увереност на нашите клиенти“, казва Деклан Полард, ръководител клиенти на Хийтроу.
Дигиталните решения ще бъдат ключови за по-гладкото и безопасно пътуване в ерата на COVID, казва и Уили Уолш, ръководител на Международната асоциация за въздушен транспорт. „Ако всеки клиент, който пътува, трябва да отиде до гишето за регистрация и да покаже хартиените си формуляри и сертификати, които трябва да бъдат проверени на гишетата, времето за обработка ще надхвърли средно необходимото, с което сме свикнали“, допълва той.
О'Донъл посочва, че летищата настояват усилено националните правителства да въведат цифрови зелени сертификати - планът на ЕС за пропуск при пътуване в блока, за да се докаже ваксинация, преболедуване или отрицателен тест.
Графикът за това кога пропускът ще влезе в сила варира в различните държави. Според вицепремиера Лео Варадкар Ирландия очаква структурата ѝ да започне да издава такива сертификати до края на юли.
Големият въпрос е как летищата ще се справят, когато трафикът се засили. Берлинското летище Бранденбург работи само с около 10 процента капацитет – т.е. около 10 хил. пътници дневно, поради което хората могат да бъдат разпределени на дистанция.
Повечето летища все още нямат отговор как да се справят в по-голяма степен с новите изисквания за социално дистанциране. Ще видим какво ще се случи е лаконичният коментар от летището Берлин Бранденбург.
Уолш не е особено оптимистичен и казва, че летищата "няма да могат да се справят с нарастване на обема", ако трябва да продължат ръчно да проверяват пътническите документи, за да спазват ограниченията за коронавируса. Дори ако този процес е рационализиран, настоящата инфраструктура на летищата не може да се справи с изискванията за социална дистанция, ако броят на пътниците се увеличи до по-нормални нива.
Проучване на ръководителя на въздушното движение Eurocontrol през септември установи, че ако летищата обработват обичайния пътникопоток, като същевременно запазват социална дистанция, ще изискват 50 процента повече място при чекиране, 100 процента повече пространство на пунктовете за сигурност и до 50 процента повече място при гейтовете за качване.
Това е проблем, който е почти невъзможно да се реши в краткосрочен план, което означава, че пътниците също ще имат роля в осигуряването на собствената си безопасност, казва О'Донъл от летището в Дъблин. „Лична отговорност на хората е да се отдалечат в социално отношение. Не е възможно полицията на летището да върви нагоре и надолу, казвайки това на хората. Хората трябва да поемат отговорност за своите действия“, допълва тя.
Източник: Инвестор